Trwa ładowanie...

Anna Freud. Łączyła ją z ojcem specjalna więź

Psychoanalityczka, prekursorka wykorzystania podejścia analitycznego w terapii dzieci. Jedna z twórców psychologii ego. Anna Freud była najmłodszą córką Zygmunta Freuda i Marty Freud. 3 grudnia, jest 119. rocznica jej narodzin.

Anna Freud. Łączyła ją z ojcem specjalna wi꟏ródło: AFP
d2ed6vk
d2ed6vk

Psychoanalityczka, prekursorka wykorzystania podejścia analitycznego w terapii dzieci. Jedna z twórców psychologii ego. Anna Freud była najmłodszą córką Zygmunta Freuda i Marty Freud. 3 grudnia, jest 119. rocznica jej narodzin.

Przyszła w 1895 roku w Wiedniu. W rodzinie Freudów było już pięcioro dzieci, więc dzieciństwo Anny nie było łatwe. Często rywalizowała o zainteresowanie swojej matki ze swoim rodzeństwem. Anna lepiej porozumiewała się ze swoim ojcem. Łączyła ją z ojcem specjalna więź, czego dowodem są choćby pamiętniki Zygmunta Freuda. Ojciec psychoanalizy poświęcił w nich najmłodszej córce więcej miejsca niż reszcie rodziny. Mała Anna chłonęła jego wiedzę i bacznie przysłuchiwała się rozmowom prowadzonym z gośćmi odwiedzającymi ich dom. W ten sposób uczyła się języków obcych, a już jako 15-latka zaczęła studiować prace ojca.

Zawodową karierę Anna Freud zaczęła od nauczania, ale ze szkołą pożegnała się z powodu gruźlicy. Cały swój zapał przeniosła więc na psychoanalizę. Najpierw testował ją na niej Zygmunt, a w 1923 roku dziewczyna zaczęła własną praktykę, poddając terapii dzieci. Szybko została autorytetem w tej dziedzinie.

Prace Anny skupiały się nad badaniem ego i możliwości jego społecznego dopasowania. Doczekała się też stanowiska dyrektora Wiedeńskiego Instytutu Psychoanalizy. Wraz z narastającą falą antysemityzmu w Austrii, Anna Freud wraz z rodziną przeniosła się do Londynu. W czasie wojny zajmowała się pomocą najmłodszym ofiarom światowego konfliktu i badaniem ich. Po 1945 roku zajmowała się także maluchami, które przeszły przez obozy koncentracyjne. Dzięki temu wniosła nieoceniony wkład w badanie systemów obronnych osobowości.

d2ed6vk

W kolejnych latach zaangażowała się także w prace nad ochroną prawną dzieci. Została także honorowym członkiem Amerykańskiej Akademii Sztuki i Nauki (American Academy of Arts and Sciences). Zmarła w 9 października 1986 roku. W uznaniu jej zasług ośrodek, w którym pomagała dzieciom, zmienił nazwę na Centrum Anny Freud. Z kolei jej londyński dom, zgodnie z wolą Anny, zmieniono w muzeum Zygmunta Freuda.

I chociaż Anna nie jest tak znana, jak ojciec, to również zyskała miejsce w encyklopediach… oraz na Google Doodle, które uczciło jej 119. rocznicę urodzin.

(gabi), kobieta.wp.pl

d2ed6vk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ed6vk