Blisko ludziAntykoncepcja chemiczna jest skuteczna?

Antykoncepcja chemiczna jest skuteczna?

Globulki, kremy, pianki i tabletki dopochwowe są dostępne w każdej aptece za niewielkie pieniądze. A do tego są łatwe w użyciu, można je odstawić w każdej chwili i nie zawierają hormonów, które przenikają do organizmu. Jednak uwaga – ten rodzaj antykoncepcji ma stosunkowo niski indeks Pearla.

Antykoncepcja chemiczna jest skuteczna?
Źródło zdjęć: © 123RF

08.03.2012 | aktual.: 22.05.2012 13:59

Globulki, kremy, pianki i tabletki dopochwowe są dostępne w każdej aptece za niewielkie pieniądze. A do tego są łatwe w użyciu, można je odstawić w każdej chwili i nie zawierają hormonów, które przenikają do organizmu. Jednak uwaga – ten rodzaj antykoncepcji ma stosunkowo niski indeks Pearla.

Środki plemnikobójcze pod względem składu chemicznego są do siebie podobne. Wszystkie zawierają substancję czynną - nonoxynol. Na antykoncepcyjne działanie tych środków składają się dwa mechanizmy. Po pierwsze substancja pokrywa cienką warstwą witkę plemnika, a powstała piana skutecznie unieruchamia go, co utrudnia zapłodnienie. Poza tym zagęszcza śluz w szyjce macicy (podobnie jak progesteron w pigułkach), co uniemożliwia plemnikom przedostanie się do komórki jajowej.

Jak używać?

Kremy i pianki działają od razu po wprowadzeniu do pochwy, efekt utrzymuje się przez 6 godzin. Można je więc zaaplikować wcześniej. Warto pamiętać, żeby nie wypłukiwać substancji zaraz po stosunku, bowiem w tym czasie plemniki mogą zagnieździć się w szyjce macicy. Natomiast globulki i tabletki należy wprowadzić głęboko do pochwy i odczekać 5 - 15 minut aż się rozpuszczą do postaci pianki. Dopiero wtedy są skuteczne. Czas ich działania wynosi około 1 godziny.

Jeśli partnerzy mają ochotę na kolejny stosunek, to należy zaaplikować nową globulkę. W każdym przypadku trzeba dokładnie przeczytać ulotkę dołączoną do preparatu. Od prawidłowego stosowania zależy skuteczność środka.

- Środki plemnikobójcze mogą być stosowane przez matki karmiące piersią, albo jako uzupełnienie innych metod antykoncepcji. Dodatkowo zwilżają pochwę, co może być zaletą dla kobiet mających problemy z suchością pochwy. Nie chronią jednak skutecznie przed ciążą i chorobami przenoszonymi drogą płciową - mówi dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog-położnik, przewodniczący Zarządu Głównego Towarzystwa Rozwoju Rodziny.

Tanie i dostępne

Dużą zaletą wspomnianych środków jest to, że są powszechnie dostępne - w aptece bez recepty i w przystępnej cenie. Są obojętne hormonalnie, dlatego nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań do ich stosowania. Tym samym są bezpieczne dla pań, które nie mogą zdecydować się na antykoncepcję hormonalną. Stosowanie metody chemicznej nie wymaga wykonywania wcześniejszych badań ani wizyt u ginekologa - jak w przypadku pigułki, spirali, czy plastra.

Chociaż producenci preparatów plemnikobójczych reklamują wirusobójcze działanie nonoxynoli, to trzeba do tej informacji podejść z umiarkowanym optymizmem. Nonoxynole stosowane długotrwale mogą powodować uszkodzenie błony śluzowej zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Podrażnienie śluzówki może przyczyniać się do łatwiejszego wnikania bakterii i wirusów.

Globulki nie dla każdego

Niestety metody chemiczne nie są pozbawione wad. Przede wszystkim mają dość niską skuteczność - wskaźnik Pearla (określa liczbę ciąż wśród setki kobiet stosujących konkretną metodę antykoncepcyjną) wynosi 5-20, dlatego zalecane jest równoczesne stosowanie prezerwatywy. Poza tym wiele pań narzeka na to, że środki chemiczne osłabiają doznania. Zdarzają się też reakcje uczuleniowe na zawarte w spermicydach substancje chemiczne. Kiedy czujemy pieczenie, swędzenie i są widoczne zaczerwienienia narządów płciowych, należy odstawić chemiczną antykoncepcję. W sytuacji, kiedy dolegliwości nie mijają, warto skonsultować się z lekarzem.

(mos)/(kg)

POLECAMY:

Źródło artykułu:WP Kobieta
antykoncepcjaciążaprezerwatywa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (73)