Apelują do rówieśniczek. Chcą, by poszły na wybory
- Nie głosując, pozwalasz innym ustalać zasady, które będą obowiązywać w twoim domu - mówi 24-letnia Jessica, koordynatorka inicjatywy #dziewczynynawybory. Nie może zrozumieć, dlaczego wiele jej rówieśniczek nie chce iść na wybory. Apel kieruje również do polityków.
Badania CBOS od lat wykazują, że gdyby w wyborach głosowały wyłącznie młode kobiety, rozkład sił politycznych w Polsce wyglądałby zupełne inaczej.
W grupie wiekowej 18-39 lat decyzję o udziale w wyborach deklaruje zaledwie 55 proc. Polek. Kobiety stanowią 53 proc. całego elektoratu, a ich głos może okazać się decydujący.
Inicjatywa #dziewczynynawybory skupia 30 młodych dziewczyn, które chcą przekonać swoje rówieśniczki, że warto wziąć udział w nadchodzących wyborach do parlamentu.
Udowadniają, że wymówki nie istnieją
- Staramy się trafić do młodych kobiet, bo same nimi jesteśmy - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską 24-letnia Jessica Koczwara, koordynatorka inicjatywy #dziewczynynawybory. - Skoro my nie lubimy, kiedy mężczyźni, osoby starsze od nas czy ktokolwiek inny próbuje układać nam życie i mówić, jak należy postępować, postanowiłyśmy, że spróbujemy dotrzeć do naszych sióstr, koleżanek i znajomych, bo tylko w taki sposób będziemy mogły wiarygodnie mówić o tym, że to "nasz" głos ma wielkie znaczenie.
Jessica jest zdania, że nie istnieją żadne racjonalne wymówki, przemawiające za tym, by nie pójść głosować w wyborach.
- Jedyny argument, który do nas przemawia, to gdy ktoś nie spełnia jednego z trzech kryteriów uprawniających do głosowania, czyli nie ukończył 18 lat, został ubezwłasnowolniony lub pozbawiony praw wyborczych - mówi Jessica Koczwara. - Wszystkie inne osoby powinny pójść na wybory.
Niestety, prawie połowa młodych Polek deklaruje, że 15 października zostanie w domu. - Mówią, że "mój głos niczego nie zmieni." Są osoby, które twierdzą, że nie mają na to czasu - relacjonuje Jessica. Kompletnie się z tym jednak nie zgadza.
- Wszystkim, którzy twierdzą, że ich głos nic nie znaczy, przypominam, że wybory na wójta w jednej z gmin w woj. łódzkim zostały rozstrzygnięte właśnie jednym głosem. Dziewczyny, które twierdzą, że nie mają na to czasu, zachęcam, aby przeszły się na jesienny spacer z rodziną i przyjaciółką, a po drodze udały się do lokalu wyborczego - apeluje.
Przyznaje, że zdarzyło się jej słyszeć też zdania w stylu: "Obojętne mi, kto rządzi Polską" lub "Nie interesują się polityką". - Nie każda z nas musi interesować się polityką, ale na pewno każda jest zainteresowana tym, jak jej mamie będzie żyło się na emeryturze, jaką opiekę lekarską dostanie tata i jakie będzie mieć prawa w miejscu pracy. O tym wszystkim decydują posłanki i posłowie, a my mamy teraz wpływ na to, kto nimi zostanie.
Nie przemawia do niej również argument w stylu "nie mam na kogo głosować". - Czy na pewno wiesz w ogóle, jaki masz wybór? Wypadałoby poświęcić kilka minut na to, by w wyborach zagłosować świadomie - zaznacza Jessica i zachęca, by zapoznać się z nazwiskami kandydatów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Politykom brak konsekwencji
Jessica uważa, że wpływ na obecny stan rzeczy, mają również politycy. Wytyka im brak konsekwencji.
- Liderzy największych partii usilnie powtarzają, że to kobiety zadecydują o wyniku tych wyborów, a i tak najwyższe pozycje na listach i najważniejsze w ich strukturach zajmują mężczyźni - zauważa.
Jej zdaniem postaw pełnych hipokryzji wśród polityków jest wiele. - Wychodzą na scenę, mówiąc, że "nic o nas bez nas", ale wychodzą sami, bez żadnej ze swoich partyjnych koleżanek - stwierdza.
Kolejnym problemem, na który wskazuje 24-latka, jest "brak porządnej edukacji obywatelskiej, jak i nieustanne konflikty, podsycane bez przerwy bez polityków". Ma nadzieję, że m. in. dzięki inicjatywie #dziewczynynawybory sytuacja zmieni się na lepsze.
- Bardzo brakuje nam naszej reprezentacji i tego, by głos kobiet był rzeczywiście słyszany. Byśmy mogły czuć, że mamy przedstawicieli i przedstawicielki, które rozumieją nasze codzienne problemy, i którzy/które są w stanie walczyć o nasze racje.
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!