Auto na miarę potrzeb – nowoczesny design, który wspiera i ułatwia codzienne życie
Współczesne samochody zmieniły nie tylko wygląd, ale i konstrukcję oraz wyposażenie. Design idzie w parze z ich funkcjonalnością. Nad jak najbardziej przyjaznym autem dla użytkownika pracuje sztab ludzi. Wszystko po to, by było nam komfortowo i przyjaźnie.
24.07.2018 11:56
Trend, który jest coraz bardziej obecny w naszym życiu to łączenie funkcjonalności przedmiotów z ich designem. Tak projektowane są mieszkania, meble czy rzeczy do codziennego użytku. W ten sposób także designerzy aut myślą o samochodach. Liczy się nie tylko wygląd, ale i funkcje, które nie zawsze są widoczne na pierwszy rzut oka.
Nowa sylwetka
Jeszcze kilkanaście lat temu najbardziej popularne były kanciaste auta. Potem przyszedł czas na aerodynamiczne podejście i bardziej obłe kształty. Samochody naśladują w swych ruchach i wyglądzie zwierzęta, a niektórzy projektanci stawiają na efektowane dodatki – różnego rodzaju chromowania i inne detale. Reflektory często przypominają oczy drapieżników, eksponowane są także zderzaki i alufelgi z niskoprofilowanymi oponami.
Opływowe kształty w nowoczesnych samochodach to nie tylko kwestia wyglądu, ale i bezpieczeństwa prowadzących i pieszych.
Nadwozia samochodowe w innej odsłonie
Od paru lat pojawiają się też nowe nadwozia samochodowe. Auta rodzinne są nie tylko "pojemne", ale mogą mieć atrakcyjny i sportowy wygląd. Wielką rewolucją stały się SUVy i crossovery. Hatchbacki i kombi osadzono na mocnym zawieszeniu z wysokim prześwitem.
Przestronne wnętrza
Samochody są już większe niż kiedyś. Zwiększyła się ich długość i rozstaw osi, co wpływa na ilość miejsca w środku auta. Klimatyzacja wraz ze sterowanymi elektrycznie drzwiami czy lusterkami to już standard. Auta można wyposażyć w panoramiczne dachy czy elektrycznie sterowane i podgrzewane fotele. Projektanci idą jednak dalej – pojawiają się np. fotele, które są w stanie zbadać o nasze samopoczucie.
Dostosowanie do potrzeb
Samochody coraz częściej posiadają systemy multimedialne, które są wyposażone w ekran dotykowy. Za jego pomocą korzystamy z nawigacji, z obrazu kamery tylnej, a w niektórych autach z kamery przedniej, które ostrzegają przed tym, czego nie widzimy. Tak jest w Volkswagenie Polo – zainstalowano w tyle nadwozia kamerę cofania Rear View. Dzięki temu widzimy przeszkody za samochodem. Za monitorowanie przestrzeni przed autem odpowiedzialny jest system "Front Assist". Posiada on także funkcje hamowania awaryjnego "City", jak i rozpoznawania pieszych. W konstrukcji auta wykorzystano modułową platformę MQB, asystent zmiany pasa ruchu "Blind Spot Detection" z systemem wspomagającym wyjazd tyłem z miejsca parkingowego oraz częściowo automatyczny system parkowania "Park Assist".
Ekrany dotykowe pozwalają także sterować wyposażeniem auta – odtwarzaczem audio, telefonem czy Internetem. Nie musimy się także przejmować rozmową przez telefon, bo prowadząc możemy to robić bez obawy o bezpieczeństwo. Połączenia można odbierać za pomocą przycisku na kierownicy, tak samo uruchomić muzykę czy radio.
Można zaoszczędzić
Rozsądnie wybrane auto to także oszczędności. Koszt samochodu, to przecież nie tylko jego zakup. Dochodzi paliwo, koszty eksploatacji, czy ubezpieczenie. Polo to samochód, który przez lata nie traci dużo na wartości i jest bardzo chętnie kupowany również jako auto używane.
Jak widać, nowoczesny design samochodów zdecydowanie idzie w parze z funkcjonalnością i potrzebami użytkowników. Teraz auto dostosowujemy do nas – nie odwrotnie. Ma być przyjazne, bezpieczne i komfortowe dla kierowcy i podróżujących.
Partnerem artykułu jest Volkswagen.