"Balkonowa samowolka". Zapłacisz wysoki mandat

"Balkonowa samowolka". Zapłacisz wysoki mandat

Balkon nie jest częścią wspólną
Balkon nie jest częścią wspólną
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Grzegorz Polak
oprac. JBR
19.04.2024 12:20

Sezon balkonowy praktycznie już się rozpoczął. Dla jednych to okres wytchnienia i relaksu, dla innych - źródło frustracji za sprawą tzw. balkonowej samowolki. Palenie papierosów, głośne imprezy czy długie rozmowy telefoniczne mogą skutecznie uprzykrzać życie sąsiadom.

Balkon jest integralną częścią mieszkania i - w teorii - jego właściciel może na nim robić praktycznie wszystko, co mu się podoba. Jednak w praktyce, niektóre czynności wykonywane na balkonie są karalne. Co więcej, jeśli zostaniemy przyłapani na gorącym uczynku, możemy otrzymać mandat. Jego wysokość może być zaskakująco wysoka - w niektórych przypadkach wynosi nawet 1,5 tys. zł.

Tego nie rób na balkonie. Możesz dostać mandat

Balkon nie jest częścią wspólną budynku, lecz przynależy do konkretnego lokalu mieszkalnego. Właściciel ma więc prawo robić na nim to, co chce, pod warunkiem przestrzegania zasad ustalonych przez zarząd spółdzielni lub wspólnotę mieszkaniową.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Niestety, zdarza się, że niektóre osoby, świadomie lub nie, łamią przepisy. Przykładowo ze względów bezpieczeństwa zabronione jest rozpalanie grilla na balkonie. Taka czynność niesie za sobą ryzyko pożaru, co stanowi zagrożenie dla wszystkich mieszkańców budynku. Dopuszczalne jest natomiast korzystanie z grilla elektrycznego.

Inny zakaz, który może wywołać uśmiech na twarzy, dotyczy nagości. Choć brzmi to być może zabawnie, opalanie się na balkonie bez ubrań jest dość popularnym zjawiskiem. Grozi jednak za to najwyższy mandat wynoszący aż 1,5 tys. zł.

Inne "balkonowe zakazy"

Poza rozpalaniem grilla i rozbieraniem się, na balkonie nie wolno umieszczać ciężkich donic, które mogą stanowić zagrożenie dla przechodniów. Niedopuszczalne jest także zaśmiecanie, w tym trzepanie dywanów.

Choć palenie papierosów na balkonie nie jest prawnie zabronione, sąsiedzi zwykle patrzą na to nieprzychylnym okiem. Podobnie jest z organizowaniem głośnych imprez na zewnątrz, niezależnie od pory dnia. Powszechnie przyjęło się, że cisza nocna obowiązuje od godziny 22:00 do 6:00.

© Materiały WP

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta