UrodaBanan dla skóry i włosów - na co pomaga?

Banan dla skóry i włosów - na co pomaga?

Banan dla skóry i włosów - na co pomaga?

Zawiera witaminy C, E, A i z grupy B oraz minerały, przede wszystkim potas, ale także fosfor, żelazo i cynk. Jest bogaty w aminokwasy i przeciwutleniacze. Wszystkie te związki świetnie działają na włosy i cerę. Co ważne, w bananach nie znaleziono substancji, które mogłyby podrażniać skórę, więc większość osób może je bez obaw stosować. Do czego konkretnie? Oto kilka podpowiedzi.

Zawiera witaminy C, E, A i z grupy B oraz minerały, przede wszystkim potas, ale także fosfor, żelazo i cynk. Jest bogaty w aminokwasy i przeciwutleniacze. Wszystkie te związki świetnie działają na włosy i cerę. Co ważne, w bananach nie znaleziono substancji, które mogłyby podrażniać skórę, więc większość osób może je bez obaw stosować. Do czego konkretnie? Oto kilka podpowiedzi.

Banan może być traktowany jak naturalny balsam dla skóry. Zawarta w nim witamina A przywraca utraconą wilgoć i naprawia uszkodzoną, matową i suchą skórę. Aby poczuć natychmiastową ulgę, należy dojrzałego banana rozgnieść i nałożyć na twarz unikając kontaktu z oczami. Taką maseczkę zostawiamy na 20-25 minut i zmywamy letnią wodą. Cera natychmiast stanie się bardziej nawilżona, gładka i delikatna. W przypadku skóry bardzo suchej i łuszczącej się, do banana można dodać nieco miodu.

Polecamy też inną, łatwą do przygotowania i dającą świetne efekty maseczkę dla przesuszonej skóry. Wystarczy zmieszać połowę rozdrobnionego banana z łyżką naturalnego jogurtu i łyżeczką płynnej witaminy E (do kupienia w aptekach). Taką maseczkę zmywamy z twarzy po 30 minutach.

Tekst: Agnieszka Majewska/(AM)/(kg), kobieta.wp.pl

1 / 7

Przywraca młodzieńczy blask

Obraz
© 123RF

Banan zawiera dużo witaminy C, która pomaga w utrzymaniu naturalnego, młodzieńczego blasku skóry. Warto minimum raz w tygodniu przygotować maseczkę, której głównym składnikiem będzie właśnie banan.

Wersja 1: Zmieszaj pół rozdrobnionego, dojrzałego banana z kilkoma kroplami olejku z drzewa sandałowego i połową łyżeczki miodu. Maseczkę zostaw na twarzy na 20-25 minut i zmyj letnią wodą. Z tego przepisu powinny skorzystać zwłaszcza panie z cerą tłustą lub mieszaną. Olejek z drzewa sandałowego działa oczyszczająco i usuwa nadmiar sebum ze skóry, podczas gdy banan zapewnia jej odpowiednie nawilżenie.

Wersja 2: Aby przygotować drugą maseczkę, dojrzałego banana należy rozgnieść i zmieszać z dwiema łyżkami soku z cytryny. Taką miksturę nakładamy na twarz i pozostawiamy na 25 minut. Ta maska zawiera mnóstwo witaminy C, która przywraca blask i usuwa nieestetyczne brązowe plamy, częstą pozostałość po słonecznym lecie.

2 / 7

Zapobiega zmarszczkom

Obraz
© 123RF

Składniki odżywcze zawarte w bananie pomagają w walce ze zmarszczkami. A to wszystko dzięki zawartości witamin A, C i E, zwanych "strażnikami młodości". Dzięki witaminie A naskórek staje się grubszy, co zapobiega utracie wilgoci.
Witamina C bierze udział w syntezie kolagenu i jako silny antyutleniacz zapobiega działaniu wolnych rodników. Ze zmarszczkami walczy również witamina E poprawiając nawilżenie i sprężystość skóry.

Aby wykorzystać działanie tych witamin, warto minimum raz w tygodniu na 25 minut nałożyć na twarz przeciwstarzeniową maseczkę przygotowaną z dojrzałego banana i awokado. Dzięki niej skóra będzie miękka, napięta i elastyczna.

3 / 7

Nawilża popękane pięty

Obraz
© 123RF

Nawilżające właściwości banana można wykorzystać także w walce z suchymi, popękanymi piętami.

Wszystko, co w tym celu trzeba zrobić, to rozgnieść dwa dojrzałe banany, a powstałą z nich papkę nałożyć na czyste, suche stopy i pozostawić na 10 minut.

Po spłukaniu pięty będą miękkie (zabieg należy powtarzać co kilka dni), a skóra tak nawilżona, że użycie kremu okaże się zbędne.

4 / 7

Skutecznie walczy z trądzikiem

Obraz
© 123RF

Osoby szukające skutecznych środków na pozbycie się pryszczy, powinny polubić banany, choć w tym przypadku ważniejsza niż sam owoc jest jego skórka. Zawiera dużo potasu i innych substancji o właściwościach przeciwzapalnych.
Wieczorem należy umyć twarz, a następnie wysmarować ją wewnętrzną stroną skórki zdjętej z banana.

Na twarzy pozostanie delikatna warstwa o konsystencji mazi, która jednak dość szybko się wchłonie. Twarz należy umyć dopiero rano, a bananową kurację powtarzać co najmniej raz dziennie przez tydzień. Po tym czasie pryszcze powinny zniknąć. Uwaga, w przypadku jakiegokolwiek podrażnienie skóry, należy zaprzestać smarowania twarzy bananową skórką.

5 / 7

Likwiduje opuchliznę pod oczami

Obraz
© 123RF

Lekarze uważają, że osoby borykające się z problemem opuchniętych oczu powinny włączyć do swojej diety banany. Dlaczego? Zawierają potas, który przeciwdziała skutkom zbyt wysokiego spożycia soli. A ta, jak wiadomo, prowadzi do zatrzymania płynów w organizmie, co może być przyczyną tworzenia się charakterystycznych "worków" pod oczami. Okazuje się jednak, że równie skuteczna w walce z nimi jest maseczka z bananów.

Aby ją przygotować, należy rozgnieść pół dojrzałego banana i nałożyć na skórę wokół oczu, a po 15-20 minutach spłukać zimną wodą. Obrzęk zniknie natychmiast. Równie skutecznie zadziała skórka z banana. Jej wewnętrzną stroną należy potrzeć opuchliznę pod oczami.

6 / 7

Przesuszona i swędząca skóra głowy

Obraz
© 123RF

Banan jest bogaty w potas, naturalne oleje, węglowodany i witaminy, które działają na włosy zmiękczająco i chronią ich naturalną elastyczność zapobiegając rozdwajaniu się końcówek. Równie skutecznie banan działa na suchą i swędzącą skórę głowy. W przypadku takiego problemu należy przygotować z niego maskę podobną do tej nakładanej na twarz.

Do miksera wrzucamy dojrzałego banana, pół awokado i dodajemy 2-3 łyżki jogurtu naturalnego. Tak przygotowaną kremową mieszankę nakładamy na skórę głowy i czekamy co najmniej 20 minut, po czym spłukujemy ją ciepłą wodą i dokładnie myjemy włosy. Kurację powtarzamy regularnie minimum raz w tygodniu.

7 / 7

Suche i zniszczone włosy

Obraz
© 123RF

Kolejny prosty, ale niezwykle skuteczny sposób na wykorzystanie banana, to użycie go do poprawy kondycji przesuszonych włosów. W tym celu należy jego wymieszać miąższ z kilkoma kroplami olejku migdałowego, wmasować we włosy i pozostawiać na nich przez 10-15 minut. Witaminy A i C pochodzące z banana wraz z witaminą E z migdałów spowodują, że włosy staną się jedwabiste, lśniące, miękkie w dotyku i bardzo nawilżone.

Przy okazji stosowania maseczek z banana na włosy i skórę głowy warto pamiętać o dwóch ważnych kwestiach, by później ustrzec się kawałków owoców we włosach.
Po pierwsze, banan za każdym razem powinien być bardzo dokładnie rozgnieciony (np. w mikserze lub blenderze).
Po drugie, maseczki powinny być zawsze nakładane na lekko mokre lub wilgotne włosy. Nie należy także zrażać się wrażeniem, że włosy po zmyciu bananowej maseczki są lekko sztywne. Efekt będzie widoczny dopiero po ich całkowitym wysuszeniu.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (45)