"Banki Czasu"
Bez pieniędzy możesz dostać bardzo wiele - z takim hasłem od jakiegoś czasu funkcjonują banki czasu w kilku miastach w kraju. Banki czasu to sposób na bezgotówkową wymianę usług opierającą się na wzajemności
Bez pieniędzy możesz dostać bardzo wiele - z takim hasłem od jakiegoś czasu funkcjonują banki czasu w kilku miastach w kraju. Banki czasu to sposób na bezgotówkową wymianę usług opierającą się na wzajemności.
Bank czasu to instytucja samopomocowa. Swoje działanie opiera na bezgotówkowej wymianie usług pomiędzy jej członkami. A w praktyce jest formą udzielania i pozyskiwania pomocy od osób zarejestrowanych w danym Banku Czasu
Sposób działania banków czasu łatwo opisać obrazując ja w następujący sposób:
załóżmy, że ktoś umie grać na pianinie. W banku czasu oferuje naukę grania na pianinie. W zamian jedna albo kilka osób da (wymieni) mu swój czas na sprzątanie, umyje samochód, pomoże napisać pismo urzędowe albo zrobi cokolwiek innego, co będzie mu potrzebne, a co oni będą mogli zaoferować. Walutą w banku jest czas.
Czas każdego z klientów banku czasu jest wart tyle samo. Godzina usług prawnika jest równa godzinie gotowania. Dana osoba może zaciągnąć kredyt, gdy potrzebuje pilnej pomocy, ale spłaca go, gdy o oddanie zaciągniętego kredytu czasu poprosi go inna osoba.
Kiedy wykonasz jakąś usługę swoje zarobione godziny możesz zamienić na usługę, której będziesz potrzebować. Wykona ją inny uczestnik Banku Czasu. To proste i bardzo wygodne rozwiązanie opierające się na przekonaniu, że każdy z nas coś umie i może się tym dzielić, otrzymując w zamian coś użytecznego.
Bank czasu w żaden sposób nie wiąże się z rozliczeniami finansowymi. Jednostką w banku czasu nie jest złoty polski, ani euro, ale godzina. Czas każdego z członków banku wart jest tyle samo.
Koncepcję współczesnych banków opracował amerykański prawnik, Edgar Cahn. Jego koncepcja rozwinięta dała obecnie funkcjonujące inicjatywy społecznościowe.
Rejestracja w Banku Czasu jest prosta
Rejestrowani są w nim mieszkańcy danego miasta i okolic, chcący podzielić się swoim wolnym czasem z innymi. Każdy zgłaszający się, po uprzedniej weryfikacji wymaganej względami bezpieczeństwa, deklaruje zakres usług, które jest w stanie świadczyć pozostałym członkom Banku.
W taki właśnie sposób powstaje katalog usług obejmujący proste prace typu: sprzątanie, mycie aut, opiekę nad dziećmi, korepetycje, drobne naprawy. Koordynatorzy banku przyjmują równie oferty i zapotrzebowanie na daną pomoc. Następnie kojarzą ze sobą odpowiednie osoby. Świadczone usługi w formie godzinowej są zapisywane na kontach poszczególnych członków banku. Zgromadzone godziny uprawniają ich do korzystania z wzajemnej pomocy.
Banki czasu funkcjonują obecnie już w kilku miastach w Polsce. Sprawnie funkcjonują miasta takie jak: Toruń, Poznań Katowice, ale także Zielona Góra, Opole, Warszawa, Wrocław i Łodzi. Idea ta cały czas rozwija się, rozprzestrzeniając na inne miasta.
Uczestnictwo w bankach czasu, poza korzyścią pozyskania interesujących cię umiejętności, pozwoli poznać szerokie grono ludzi. We współczesnym zabieganiu, między pracą a obowiązkami domowymi, niełatwo pielęgnować już istniejące znajomości, a co dopiero nawiązywać nowe. Dzięki uczestnictwie w tej grupie zyskasz znajomych, którzy będą w stanie pomóc ci w wielu sytuacjach.
Kiedy wykonasz jakąś usługę swoje zarobione godziny możesz zamienić na usługę, której będziesz potrzebować – wykona ją inna uczestnik Banku Czasu. Proste i wygodne, przecież każda z nas coś umie i może się tym podzielić dostając w zamian coś użytecznego.