FitnessBiałko sojowe - zalety, właściwości. Czy warto jeść soję?

Białko sojowe - zalety, właściwości. Czy warto jeść soję?

Białko sojowe coraz częściej staje się stałym elementem diety osób walczących o wymarzoną sylwetkę. Jego najważniejszym zastosowaniem są oczywiście suplementacja i odżywki, jednak stawiają na nią również wegetarianie i weganie, dla których soja jest naturalnym zamiennikiem białka pochodzenia zwierzęcego. Jakie właściwości ma białko sojowe i czy warto je stosować?

Białko sojowe - zalety, właściwości. Czy warto jeść soję?
Źródło zdjęć: © 123RF

21.11.2018 | aktual.: 20.12.2018 11:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Soja - charakterystyka, właściwości

Soja jest rośliną należącą do rodziny bobowatych, która była uprawiana pierwotnie jedynie w Ameryce Południowej i Północnej oraz w Azji. Z biegiem czasu rozpoczęto jej hodowanie także w Europie, w tym również w Polsce, a o jej zastosowaniu w żywieniu mówi się z roku na rok coraz więcej. Najczęstszym sposobem jej użytkowania jest stosowanie soi jako zamiennika białka pochodzenia zwierzęcego w dietach wegetariańskich i wegańskich, jednak z jej dobrodziejstwa korzystają także niektórzy kulturyści i sportowcy na diecie wysokobiałkowej.

Warto wspomnieć, że, abstrahując od jej zastosowania w sporcie, soja może także przynieść wymierne korzyści dla naszego zdrowia. W ziarnach sojowych znajdziemy między innymi sporo witamin z grupy B oraz takie cenne dla naszego organizmu pierwiastki jak wapń, żelazo, magnez, fosfor czy potas.

Regularnie używanie soi w kuchni może nam pomóc w obniżeniu stężenia złego cholesterolu, a dodatkowo jest ona doskonałym źródłem białka pochodzenia roślinnego, co wykorzystują między innymi sportowcy będący na diecie wegetariańskiej bądź wegańskiej. Pomysł stosowania białka sojowego jako alternatywy dla białka zwierzęcego spotkał się z umiarkowanym entuzjazmem środowiska sportowego, dlatego konieczne było przeprowadzenie kompleksowych badań pod tym kątem.

Białko sojowe - właściwości

Soja, podobnie jak inne rośliny strączkowe, zawiera w sobie lektyny i inhibitory proteaz, dlatego wiele osób już na starcie rezygnuje z ich stosowania. Faktem jest, że ziarna soi rzeczywiście znacznie ograniczają przyswajanie składników odżywczych, jednak po wypłukaniu lub ugotowaniu ich w wodzie związki te przechodzą prawie w całości do roztworu.

W przypadku białka sojowego są one usuwane w procesie izolacji, tak więc ma ona wyższą wartość odżywczą niż tradycyjna soja. Białko sojowe w naturalnej formie jest jednak stosunkowo słabym anabolikiem, dlatego uzupełnia się je o wolną metioninę podnoszącą jej właściwości.

Przedmiotem wielu obaw był natomiast wpływ białka sojowego na poziom testosteronu u mężczyzn, co zostało poddane kompleksownym badaniom. Zgodnie z ich wynikami suplementacja dużą ilością białka sojowego rzeczywiście wpływa na obniżenie poziomu testosteronu w męskim organizmie, który powraca do normy dopiero po jej odstawieniu.

Co ciekawe, gdy suplementacja jest długotrwała, ale na niskim bądź średnim poziomie, to białko sojowe może dać efekt dokładnie odwrotny, czyli podnosić poziom tego hormonu w męskim organizmie.

Ze względu na wpływ białka sojowego na gospodarkę hormonalną, suplementacja powinna być raczej krótkotrwała i przede wszystkim stosowana z umiarem. Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku kobiet, bowiem ze względu na zawartość fitoestrogenów suplementacja białkiem sojowym jest dla nich mniej ryzykowna.

Białko sojowe a odchudzanie

Ze względu na swoje właściwości białko sojowe bywa niekiedy także sposobem na skuteczne odchudzanie. Wszystko za sprawą wysokiej zawartości białka i błonnika, a także wpływu na normowanie lipidogramu i niskiego indeksu glikemicznego, wynoszącego zaledwie 14.

Oprócz tego białko sojowe nie posiada alergenów, a więc jest bezpieczne dla osób walczących ze zbędnymi kilogramami. Pamiętajmy jednak, że we wszystkim najważniejszy jest umiar, a samo włączenie soi do diety nie spowoduje, że nagle znacznie stracimy na wadze.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (1)