Trwa ładowanie...

Bieganie w zimie - zalety

Bieganie w zimie jest znacznie większym wyzwaniem niż bieganie w okresie wiosenno-letnim. Gdy termometry wskazują temperaturę poniżej zera, wielu biegaczy rezygnuje z biegania na świeżym powietrzu na rzecz biegania na bieżni. Nie jest to zbyt dobre rozwiązanie, ponieważ bieganie zimą ma wiele zalet.

Share
Bieganie w zimie - zalety
Źródło: iStock.com
d45e48l

Bieganie zimą - efekty

Podstawową korzyścią, wynikającą z biegania w zimie jest znacznie większa efektywność treningu niż przy bieganiu na wiosnę i w lecie. Dzieje się tak w głównej mierze dlatego, że w zimie zmienia się powierzchnia biegowa, a w konsekwencji - warunki stają się znacznie trudniejsze. W praktyce oznacza to, że przebiegnięcie 5 km w zimie bardziej angażuje mięśnie, aniżeli przebiegnięcie tego samego dystansu w piękny letni poranek.

Bieganie w zimie ćwiczy silną wolę

Bieganie w zimie jest trudnym zadaniem, o czym miał okazję przekonać się każdy z nas, kto chociaż raz wybrał się na jogging w najzimniejszą porę roku. Dlatego też osoby, które decydują się na ten krok oprócz tego, że uprawiają aktywność fizyczną, to także ćwiczą swoją silną wolę. Zapewne większość osób w mroźny poranek woli pospać pół godziny dłużej, aniżeli udać się na jogging. Dlatego też, jeśli należysz do tej drugiej grupy osób, to śmiało można uznać, że masz silną wolę.

d45e48l

Bieganie w zimie poprawia wydolność płuc

Bieganie w zimie znacznie lepiej wpływa na nasz układ oddechowy niż bieganie w lecie. Dzieje się tak w głównej mierze dlatego, że niskie temperatury powietrza, sprzyjają lepszej absorpcji powietrza. Z tego powodu bieganie zimą jest dobrym wstępem do treningów anaerobowych (beztlenowych) i interwałów.

Bieganie w zimie a odchudzanie

Bieganie w zimie znacznie bardziej sprzyja gubieniu zbędnych kilogramów niż bieganie w innych porach roku. Dzieje się tak w głównej mierze dlatego, że pokonanie tego samego dystansu w zimie, co w lecie, jest bardziej energochłonne. Oznacza to, że przebiegnięcie tej samej trasy w okresie zimowym pozwala na spalenie znacznie większej liczby kalorii.

Bieganie w zimie zapewnia piękne widoki

Przez niektóre osoby zima uznawana jest za najpiękniejszą porę roku. Zamarznięte jeziora, drzewa z pokrywą śnieżną i urokliwe zaspy mogą zachęcać do częstych spacerów i joggingu w najmroźniejszą porę roku.

Bieganie w zimie ma sporo zalet, ale nie oznacza to od razu, że jest pozbawione wad. Podstawową przeszkodą dla osób, które decydują się na bieganie w zimie jest strój - szczególnie ważne są odpowiednie buty. Bez obuwia sportowego o dużej przyczepności nie ma nawet co się ruszać z domu, ponieważ może to grozić kontuzją.

Oprócz tego istotne jest nakrycie głowy i zabezpieczenie szyi. Brak ciepłego stroju sportowego może skutkować w najlepszym przypadku przeziębieniem, a w najgorszym — zapaleniem płuc.

d45e48l

Podziel się opinią

Share
d45e48l
d45e48l