FitnessBieganie w zimie - zalety

Bieganie w zimie - zalety

Bieganie w zimie - zalety
Źródło zdjęć: © iStock.com

20.09.2018 07:48, aktual.: 18.12.2018 12:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Bieganie w zimie jest znacznie większym wyzwaniem niż bieganie w okresie wiosenno-letnim. Gdy termometry wskazują temperaturę poniżej zera, wielu biegaczy rezygnuje z biegania na świeżym powietrzu na rzecz biegania na bieżni. Nie jest to zbyt dobre rozwiązanie, ponieważ bieganie zimą ma wiele zalet.

Bieganie zimą - efekty

Podstawową korzyścią, wynikającą z biegania w zimie jest znacznie większa efektywność treningu niż przy bieganiu na wiosnę i w lecie. Dzieje się tak w głównej mierze dlatego, że w zimie zmienia się powierzchnia biegowa, a w konsekwencji - warunki stają się znacznie trudniejsze. W praktyce oznacza to, że przebiegnięcie 5 km w zimie bardziej angażuje mięśnie, aniżeli przebiegnięcie tego samego dystansu w piękny letni poranek.

Bieganie w zimie ćwiczy silną wolę

Bieganie w zimie jest trudnym zadaniem, o czym miał okazję przekonać się każdy z nas, kto chociaż raz wybrał się na jogging w najzimniejszą porę roku. Dlatego też osoby, które decydują się na ten krok oprócz tego, że uprawiają aktywność fizyczną, to także ćwiczą swoją silną wolę. Zapewne większość osób w mroźny poranek woli pospać pół godziny dłużej, aniżeli udać się na jogging. Dlatego też, jeśli należysz do tej drugiej grupy osób, to śmiało można uznać, że masz silną wolę.

Bieganie w zimie poprawia wydolność płuc

Bieganie w zimie znacznie lepiej wpływa na nasz układ oddechowy niż bieganie w lecie. Dzieje się tak w głównej mierze dlatego, że niskie temperatury powietrza, sprzyjają lepszej absorpcji powietrza. Z tego powodu bieganie zimą jest dobrym wstępem do treningów anaerobowych (beztlenowych) i interwałów.

Bieganie w zimie a odchudzanie

Bieganie w zimie znacznie bardziej sprzyja gubieniu zbędnych kilogramów niż bieganie w innych porach roku. Dzieje się tak w głównej mierze dlatego, że pokonanie tego samego dystansu w zimie, co w lecie, jest bardziej energochłonne. Oznacza to, że przebiegnięcie tej samej trasy w okresie zimowym pozwala na spalenie znacznie większej liczby kalorii.

Bieganie w zimie zapewnia piękne widoki

Przez niektóre osoby zima uznawana jest za najpiękniejszą porę roku. Zamarznięte jeziora, drzewa z pokrywą śnieżną i urokliwe zaspy mogą zachęcać do częstych spacerów i joggingu w najmroźniejszą porę roku.

Bieganie w zimie ma sporo zalet, ale nie oznacza to od razu, że jest pozbawione wad. Podstawową przeszkodą dla osób, które decydują się na bieganie w zimie jest strój - szczególnie ważne są odpowiednie buty. Bez obuwia sportowego o dużej przyczepności nie ma nawet co się ruszać z domu, ponieważ może to grozić kontuzją.

Oprócz tego istotne jest nakrycie głowy i zabezpieczenie szyi. Brak ciepłego stroju sportowego może skutkować w najlepszym przypadku przeziębieniem, a w najgorszym — zapaleniem płuc.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także