UrodaPot i nadmierna potliwość – domowe sposoby zwalczania

Pot i nadmierna potliwość – domowe sposoby zwalczania

Nadmierne pocenie to problem, który dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn w każdym wieku. Z tego powodu warto poznać najpopularniejsze metody radzenia sobie z tą dolegliwością.

Pot i nadmierna potliwość – domowe sposoby zwalczania
Źródło zdjęć: © 123RF

25.06.2018 | aktual.: 01.08.2018 10:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Strasznie się pocę – co robić?

Pot to element, który w największym stopniu odpowiada za prawidłowy przebieg chłodzenia naszego organizmu. Jest to wynikiem procesów związanych z przemianą materii oraz sytuacji, w których organizm w krótkim czasie podlega ociepleniu lub ochłodzeniu. W takim przypadku ciało schładza krew, a jeśli to nie wystarcza, zaczyna się wydzielanie potu poprzez gruczoły nazwane potowymi.

Nieprzyjemny zapach skutecznie odświeżą dezodoranty i antyperspiranty, które znajdziesz na WP radarOkazji.

Pot i nadmierna potliwość – gruczoły potowe

Ludzki organizm posiada ponad 2 miliony gruczołów potowych, z których najwięcej znajduje się pod pachami, na dłoniach, stopach oraz na twarzy. Spośród nich medycyna wyróżnia dwa rodzaje gruczołów potowych, z których pierwsze to tzw. gruczoły ekrynowe, podczas gdy drugie nazywane są apokrynowymi. Cechą charakterystyczną gruczołów ekrynowych jest występowanie na całej powierzchni ciała w szczególności na stopach, dłoniach i pod pachami. Ich główną funkcją jest regulacja temperatury organizmu oraz usuwanie z ciała skutków procesów przemiany materii.

Co więcej, gruczoły ekrynowe zwiększają aktywność szczególnie w sytuacjach, kiedy temperatura przekracza 35 stopni. To właśnie te gruczoły odpowiedzialne są za pocenie spowodowane stresem. Drugi typ, czyli gruczoły apokrynowe znajdują się wyłącznie w okolicach pach, organów płciowych, pachwin i głowy. W przeciwieństwie do gruczołów ekrynowych apokrynowe nie odpowiadają za chłodzenie organizmu, a sam pot pojawia się w ich przypadku po przekroczeniu 50. roku życia.

Nadmierne pocenie – domowe sposoby zwalczania

Jednym z najlepszych domowych sposobów na nadmiernie pocenie jest spożywanie dużej ilości płynów, co pozwala unormować układ chłodzenia organizmu. Szczególnie w lecie, powinno spożywać się minimum 2 litry wody na dzień. Najlepiej, jeśli woda jest dodatkowo wzbogacona o sole mineralne, które znajdziemy w każdego rodzaju owocach (arbuzy, jagody i niektórych warzywach (ogórek). Należy również pamiętać, że odwodnienie, a więc zatrzymanie pocenia w takich przypadkach może prowadzić nawet do śmierci. Innym domowym składnikiem regulującym pracę gruczołów potowych są wszelkiego rodzaju wywary z takich ziół jak rozmaryn i tymianek, które poza właściwości regulującymi pocenie pozytywnie oddziałują na pH skóry.

Nadmierne pocenie – wizyta u lekarza

Tak jak w przypadku większości schorzeń również w przypadku nadmiernego pocenia najskuteczniejsze metody leczenia zaproponować może jedynie lekarz po wcześniejszym badaniu rozpoznawczym. Zazwyczaj, jeśli nadmierna potliwość nie występuje w stopniu ciężkim, pacjentowi proponuje się leki zawierające pokrzyk, natomiast w cięższych przypadkach pozytywne rezultaty przynosi kuracja z użyciem roztworów kwasu borowego z formaliną.

Spotyka się również operacyjne metody walki z nadmiernym poceniem jak np. nacinanie nerwów odpowiedzialnych za wytwarzanie potu, a nawet wstrzykiwanie botoksu, który uważa się za bezpieczny i skuteczny (możliwe całkowite usunięcie problemu nadmiernego pocenia), a jeden zabieg na nadpotliwość wystarcza nawet na 6 miesięcy bez konieczności jego powtarzania.

Komentarze (12)