Blisko ludziBogatsza od męża i króla Karola III. Kim jest Akshata Murty, żona nowego premiera Wielkiej Brytanii?

Bogatsza od męża i króla Karola III. Kim jest Akshata Murty, żona nowego premiera Wielkiej Brytanii?

Kim jest Akshata Murty, żona nowego premiera Wielkiej Brytanii?
Kim jest Akshata Murty, żona nowego premiera Wielkiej Brytanii?
Źródło zdjęć: © Getty Images
Aleksandra Lewandowska

24.10.2022 18:10, aktual.: 24.10.2022 18:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Akshata Murty już niedługo przeprowadzi się na jedną z najsłynniejszych ulic w Londynie - 10 Downing Street, gdzie jej mąż, Rishi Sunak, obejmie stanowisko premiera Wielkiej Brytanii. Choć dziś to o nim rozpisują się międzynarodowe media, z pewnością będą też pisać o Akshacie. Z doniesień brytyjskiego dziennika "The Sun" wynika, że 42-letnia projektantka mody jest bogatsza nie tylko od swojego męża, ale i samego króla Karola III.

Wraz z niedawną rezygnacją Liz Truss z pełnienia funkcji premierki Wielkiej Brytanii, jej miejsce zajmie 42-letni Rishi Sunak, brytyjski polityk pochodzenia indyjskiego i członek Partii Konserwatywnej. To on wprowadzi się już za chwilę na 10 Downing Street w Londynie razem z żoną, Akshatą Murty, i dwójką dzieci - córkami Krishną i Anoushką.

Czy to on będzie na celowniku mediów? Do pewnego czasu - tak, bo niedługo całe show może skraść jego żona, Akshata, która nie wydaje się być osobą, która będzie stała w cieniu męża. Oprócz tego, że od wielu lat jest projektantką mody, jest także córką indyjskiego miliardera i milionerką, bogatszą nie tylko od własnego męża, ale i samego króla Karola III. Swego czasu była też bohaterką niemałego skandalu - związanego z unikaniem płacenia podatków w Wielkiej Brytanii.

Kim jest Akshata Murty, żona nowego premiera Wielkiej Brytanii?

Akshata Murty i Rishi Sunak poznali się podczas studiów na Uniwersytecie Stanforda. W 2009 roku stanęli na ślubnym kobiercu, a kilka lat później powitali na świecie dwie córki - Krishnę oraz Anoushkę. Para do dziś chroni prywatności dzieci, które rzadko kiedy pojawiają się w ich towarzystwie na zdjęciach. To może się jednak już niedługo zmienić, bo 42-letni Sunak wygrał właśnie "walkę" o fotel nowego premiera Wielkiej Brytanii.

Akshata Murty i Rishi Sunak z córkami Krishną i Anoushką
Akshata Murty i Rishi Sunak z córkami Krishną i Anoushką© Getty Images | PA Wire/PA Images

Sunak, znany jako brytyjski polityk, jest także milionerem z majątkiem o wartości netto (jak donosi "The Sun") 200 mln funtów. Kwota ta robi niemałe wrażenie, to fakt. Większe emocje wzbudza jednak wartość majątku jego żony, który dziś wynosi 500 mln funtów. Akshata Murty jest więc nie tylko ponad dwukrotnie bogatsza od męża, ale i od samego króla Wielkiej Brytanii Karola III (majątek króla po śmierci królowej Elżbiety II jest wyceniany na niecałe 500 mln funtów - przyp. red.). Według informacji podanych przez "The Times", Akshata i Rishi posiadają "co najmniej cztery nieruchomości", w tym dom o wartości siedmiu mln funtów w dzielnicy Kensington w Londynie, gdzie mieszkają.

Czym zajmuje się żona Rishi Sunaka?

Akshata Murty jest na co dzień projektantką mody, prowadzącą markę Akshata Designs. Razem z mężem współtworzyła swego czasu londyński oddział firmy technologicznej ojca, N.R. Narayana Murthy - Infosys (firma posiada swoją główną siedzibę w Indiach - przyp. red.). Na krótko przed wyborem na posła dzielnicy Richmond w Londynie, Rishi Sunak przekazał żonie swoje wszystkie udziały w firmie. Od 2015 roku Murty jest więc właścicielką 0,93 proc. udziałów Infosys, którego całość jest wyceniana na 700 mln funtów. Oprócz tego posiada udziały w restauracjach Jamiego Olivera, sieci restauracji Wendy's w Indiach i sieci siłowni Digme Fitness w Londynie, której jest także dyrektorką.

Akshata Murty i Rishi Sunak
Akshata Murty i Rishi Sunak© Getty Images | Max Mumby

Żona premiera Wielkiej Brytanii bohaterką podatkowego skandalu

W kwietniu tego roku Akshata Murty stała się bohaterką podatkowego skandalu. Okazało się, że żona Sunaki, która jest obywatelką Indii i posługuje się jedynie indyjskim paszportem, nie tylko posiada w Wielkiej Brytanii status non-dom (termin używany w odniesieniu do rezydenta Wielkiej Brytanii, którego stałe miejsce zamieszkania znajduje się poza tym krajem - przyp. red.), ale wykorzystuje go do uniknięcia płacenia podatków.

Dzięki temu statusowi Murty nie musiała płacić m.in. brytyjskiego podatku od dochodów z zagranicznych inwestycji, podatku za wynajem zagranicznych nieruchomości czy odsetek bankowych. Szacuje się, że przez kilka lat "zaoszczędziła" nawet 20 mln funtów.

Tuż po ujawnieniu tej informacji, 42-letniej milionerka nie zrzekła się statusu non-dom, ale zobowiązała do płacenia podatków na wyspach od wszystkich swoich dochodów.

Zagłosuj na #Wszechmocne 2022
Zagłosuj na #Wszechmocne 2022© WP Kobieta

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (555)
Zobacz także