Ból uda - przyczyny i objawy. Jak leczyć ból w udzie?
Ból uda to stosunkowo powszechna dolegliwość, która może mieć zróżnicowane podłoże. Ból w udzie pojawia się zarówno u osób młodych i prowadzących aktywny tryb życia, jak i u ludzi w podeszłym wieku i nie uprawiających żadnych sportów. Jakie są przyczyny bólu w udzie i jak można go wyleczyć?
Przyczyny bólu uda
Ból uda to jedna z tych dolegliwości, które potrafią być dla nas szczególnie uciążliwe. Może on mieć zróżnicowane przyczyny, dlatego niekiedy konieczne jest dokładne określenie miejsca bólu i jego intensywności.
Ból w udzie może być przeszywający lub tępy, a towarzyszyć mu mogą kłucie, pieczenie czy uczucie pulsowania. Może on występować z przodu uda, z boku lub z tyłu, jednak przy promieniującym bólu często trudno wyczuć jego dokładne położenie. Intensywność bólu w udzie zależy od różnych czynników i jeśli jest on bardzo silny, to zaleca się wizytę u specjalisty.
Do jednego z podstawowych powodów bólu uda jest przeciążenie w wyniku intensywnej aktywności fizycznej. W takim przypadku objawy powinny zniknąć podczas procesu regeneracji, jednak niejednokrotnie ból może sygnalizować jedynie początek naszych problemów ze zdrowiem. Do innych przyczyn bólu uda należą na przykład siedzący tryb życia czy otyłość, a także przeciążenie, stłuczenie albo uszkodzenie mięśnia, więzadeł lub ścięgien znajdujących się w tej części ciała.
Uciążliwy ból w udzie może także być wynikiem choroby zwyrodnieniowej stawów lub chorób neurologicznych, dlatego ewentualne badanie lekarskie powinno rozwiać nasze wątpliwości.
Choroby powodujące ból uda
Bóle w udzie mogą być jedynie niegroźnym skurczem lub efektem przeciążenia mięśni, na przykład w wyniku biegania lub innej intensywnej aktywności fizycznej, jednak nie warto lekceważyć jego objawów. Ból uda po bieganiu jest stosunkowo częstą dolegliwością wśród pasjonatów joggingu, dlatego odpoczynek w celu regeneracji jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
W innych przypadkach ból w udach może być wynikiem zapalenia kaletki krętarzowej, które objawia się piekącym bólem na górnej powierzchni uda lub syndromem pasma biodrowo-piszczelowego.
To jednak nie wszystkie choroby, które może sygnalizować ból w udach. W niektórych przypadkach jest on oznaką zmian w kręgosłupie, których absolutnie nie powinno się lekceważyć. Mogą to być chociażby dyskopatia lub kręgozmyk, które w efekcie mogą powodować dużo poważniejszą dla zdrowia rwę kulszową.
Bolące uda to też sygnał od organizmu w przypadku choroby stawów, między innymi ich zapalenia, zmian zwyrodnieniowych czy choroby Perthresa. Przyczyny bólu uda miewają też swoje źródło w chorobach krzyżowo-biodrowych, szczególnie w przypadku kobiet w ciąży. Dyskomfort powodują też fibromialgia, choroba przewlekła układu mięśniowo-szkieletowego, a także borelioza i inne choroby wywoływane przez pasożyty.
Leczenie bólu uda
Podstawowym krokiem przed rozpoczęciem leczenia jest profesjonalna diagnoza wydana przez ortopedę lub fizjoterapeutę. Niekiedy może być konieczne wykonanie badań dodatkowych takich jak RTG, rezonans magnetyczny uda lub tomograf komputerowy kończyny.
W przypadku krótkotrwałego bólu można stosować maści lub zimne okłady, jednak jeśli dolegliwości nie ustępują lub co gorsza się nasilają, to warto jak najszybciej zgłosić się do specjalisty.