Bolą cię plecy? Wykonuj proste ćwiczenie, a problem zniknie

Według danych, na które powołał się dr Brian A. Cole, nawet 60-80 proc. ludzi dorosłych doświadczyło lub doświadczy bólu pleców. Aby zapobiec tej dolegliwości, warto zacząć działać, zanim się pojawi. Co poleca specjalista?

Jak walczyć z bólem pleców?
Jak walczyć z bólem pleców?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Adobe

28.12.2022 | aktual.: 29.12.2022 20:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ból krzyża czy pleców może pojawić się u każdego. Ryzyko jego wystąpienia rośnie, jeśli pracujemy przeważnie w pozycji siedzącej. Dyskomfort i ból mogą zacząć się już w wieku 20 lat i nas regularnie nachodzić, jeżeli nie pomożemy sobie trenowaniem właściwej postawy. W rozmowie z magazynem "Poosh" dr Brian A. Cole podzielił się prostym, ale skutecznym ćwiczeniem, które może nam przynieść ulgę.

Przyczyny bólu pleców

Liczby, które w wywiadzie dla wspomnianego portalu, przytoczył ekspert, przerażają. Wedle tych danych większość naszego społeczeństwa cierpi lub będzie cierpieć z powodu bólów zlokalizowanych w okolicach krzyża, co poważnie utrudnia normalne funkcjonowanie.

"Podejrzewam, że przyczyną zwiększonego bólu jest dłuższy czas siedzenia na krzesłach, które nie są ergonomiczne i ograniczanie się do mniejszych przestrzeni roboczych… Ostatecznie efektem jest więcej to, że spędzamy więcej czasu w pozycji siedzącej" - zauważa dr Cole.

Specjalista dodał, że właśnie z tych powodów niezwykle ważna jest regularna praktyka pomocnych ćwiczeń.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jeżeli nie mamy czasu na dłuższe treningi, ważne, abyśmy wykonali choć jedno ćwiczenie, które wpłynie na nasz kręgosłup i plecy. Co dokładnie zalecił lekarz czytelnikom "Poosha"?

Łatwe ćwiczenie na ból pleców

Dr Cole przyznał, że najlepszym wyjściem, jeżeli mamy pracę siedzącą, byłoby wykonywanie poniższego ćwiczenia co godzinę. To kilka prostych ruchów, które podnoszą komfort pracy i naszego samopoczucia.

Zaczynamy od pozycji siedzącej oraz wyciągnięcia się do przodu i objęcia oburącz kolan. Przyjętą pozę przytrzymujemy przez minutę, aby rozciągnąć więzadła tylne i "otworzyć" tylną część kręgosłupa. Następnie wstajemy i wyciągamy się w górę, wypinając jednocześnie brzuch maksymalnie do przodu - tym sposobem kręgosłup przechodzi przez pełen zakres ruchu.

Kolejnym krokiem będzie sięganie lewą ręką do bocznej strony lewego uda, oraz prawą - do prawego. Przy tym ruchu staramy się sięgnąć ręką jak najniżej. Na sam koniec wykonujemy ruchu, który "obraca" kręgosłup. Jak go wykonać? Przypomnijmy sobie, w jaki sposób jako dzieci kręciliśmy kołem hula hop - powtórzmy ten ruch (niekoniecznie przy użyciu samego koła).

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Komentarze (2)