Trwa ładowanie...

Bolesne miesiączki mogą zwiastować endometriozę

Bardzo bolesne miesiączki, które utrudniają codzienne funkcjonowanie, mogą sygnalizować zwiększone ryzyko endometriozy, choroby związanej z występowaniem nabłonka typowego dla macicy w innych miejscach organizmu - informuje pismo "Fertility and Sterility".

Bolesne miesiączki mogą zwiastować endometriozęŹródło: Thinkstock
d2g4etw
d2g4etw

Bardzo bolesne miesiączki, które utrudniają codzienne funkcjonowanie, mogą sygnalizować zwiększone ryzyko endometriozy, choroby związanej z występowaniem nabłonka typowego dla macicy w innych miejscach organizmu - informuje pismo "Fertility and Sterility". Francuscy naukowcy przeprowadzili badania wśród 229 kobiet, które przeszły operację z powodu endometriozy.

Ustalili, że panie, u których wystąpiła najbardziej zaawansowana postać choroby (43 proc.), częściej niż inne miały w młodości bardzo bolesne miesiączki. W momencie zabiegu badane miały średnio 32 lata.

Grupa z bardzo rozległą endometriozą czterokrotnie częściej - niż kobiety z łagodniejszą postacią choroby przed 18 rokiem życia - stosowała tabletki antykoncepcyjne, aby niwelować bóle menstruacyjne. Ponadto panie z tej grupy 70 proc. częściej przyznawały, że jako nastolatki były nieobecne na lekcjach z powodu objawów miesiączkowych.

d2g4etw

Endometrioza jest chorobą, która polega na rozroście błony śluzowej macicy, czyli endometrium, poza jamą tego organu. Często tkanka ta pojawia się na jajnikach i jajowodach. Podobnie, jak w przypadku endometrium ulega ona zmianom podczas cyklu miesiączkowego, co z kolei powoduje bardzo silne bóle podczas miesiączki. W niektórych przypadkach endometrioza może prowadzić do problemów z płodnością.

Duży problem stwarzają trudności diagnostyczne. Wiele kobiet dowiaduje się o chorobie dopiero po latach. Objawy mogą bowiem przypominać te, które towarzyszą torbielowatości jajników, zapaleniu górnego odcinka dróg rodnych lub czasami zespołowi jelita drażliwego. Wykluczyć inne możliwości można jedynie wykonując minimalnie inwazyjny zabieg laparoskopowy w celu pobrania próbki tkanek.

Jak zauważa prowadzący badania dr Charles Chapron z Universite Paris Descartes, analiza ta stanowi zalążek dalszych obserwacji, które obejmą młodsze kobiety i na przestrzeni lat pozwolą ustalić, czy bolesne miesiączki rzeczywiście są zwiastunem endometriozy.

d2g4etw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2g4etw