Trwa ładowanie...
d3t8bmv

Bolesne miesiączki mogą zwiastować endometriozę

Bardzo bolesne miesiączki, które utrudniają codzienne funkcjonowanie, mogą sygnalizować zwiększone ryzyko endometriozy, choroby związanej z występowaniem nabłonka typowego dla macicy w innych miejscach organizmu - informuje pismo "Fertility and Sterility".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bolesne miesiączki mogą zwiastować endometriozę
(Thinkstock)
d3t8bmv

Bardzo bolesne miesiączki, które utrudniają codzienne funkcjonowanie, mogą sygnalizować zwiększone ryzyko endometriozy, choroby związanej z występowaniem nabłonka typowego dla macicy w innych miejscach organizmu - informuje pismo "Fertility and Sterility". Francuscy naukowcy przeprowadzili badania wśród 229 kobiet, które przeszły operację z powodu endometriozy.

Ustalili, że panie, u których wystąpiła najbardziej zaawansowana postać choroby (43 proc.), częściej niż inne miały w młodości bardzo bolesne miesiączki. W momencie zabiegu badane miały średnio 32 lata.

Grupa z bardzo rozległą endometriozą czterokrotnie częściej - niż kobiety z łagodniejszą postacią choroby przed 18 rokiem życia - stosowała tabletki antykoncepcyjne, aby niwelować bóle menstruacyjne. Ponadto panie z tej grupy 70 proc. częściej przyznawały, że jako nastolatki były nieobecne na lekcjach z powodu objawów miesiączkowych.

d3t8bmv

Endometrioza jest chorobą, która polega na rozroście błony śluzowej macicy, czyli endometrium, poza jamą tego organu. Często tkanka ta pojawia się na jajnikach i jajowodach. Podobnie, jak w przypadku endometrium ulega ona zmianom podczas cyklu miesiączkowego, co z kolei powoduje bardzo silne bóle podczas miesiączki. W niektórych przypadkach endometrioza może prowadzić do problemów z płodnością.

Duży problem stwarzają trudności diagnostyczne. Wiele kobiet dowiaduje się o chorobie dopiero po latach. Objawy mogą bowiem przypominać te, które towarzyszą torbielowatości jajników, zapaleniu górnego odcinka dróg rodnych lub czasami zespołowi jelita drażliwego. Wykluczyć inne możliwości można jedynie wykonując minimalnie inwazyjny zabieg laparoskopowy w celu pobrania próbki tkanek.

Jak zauważa prowadzący badania dr Charles Chapron z Universite Paris Descartes, analiza ta stanowi zalążek dalszych obserwacji, które obejmą młodsze kobiety i na przestrzeni lat pozwolą ustalić, czy bolesne miesiączki rzeczywiście są zwiastunem endometriozy.

POLECAMY: * PRAWDY I MITY O MIESIĄCZCE*

d3t8bmv

Podziel się opinią

Share
d3t8bmv
d3t8bmv