FitnessBrzuch bez oponki

Brzuch bez oponki

Płaski brzuch jest marzeniem niemal każdej kobiety. Niektóre z nas zostały obdarzone nim przez naturę, większość niestety musi wylewać z siebie siódme poty, aby utrzymać w ryzach oponkę z tłuszczu. Wymodelowanie brzucha, podobnie jak każdej innej partii ciała, wymaga samozaparcia i systematyczności. Poniżej znajdziesz kilka ćwiczeń, które przybliżą cię do upragnionego celu – jędrnego brzuszka.

Brzuch bez oponki
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

19.07.2010 | aktual.: 20.07.2010 11:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Płaski brzuch jest marzeniem niemal każdej kobiety. Niektóre z nas zostały obdarzone nim przez naturę, większość niestety musi wylewać z siebie siódme poty, aby utrzymać w ryzach oponkę z tłuszczu. Wymodelowanie brzucha, podobnie jak każdej innej partii ciała, wymaga samozaparcia i systematyczności. Poniżej znajdziesz kilka ćwiczeń, które przybliżą cię do upragnionego celu – jędrnego brzuszka.

Jak ćwiczyć? Codziennie wykonujesz kilkadziesiąt brzuszków, a mimo to nie widać efektów twoich starań? Ćwiczenie to najczęściej nie wystarczy, aby pozbyć się oponki z tkanki tłuszczowej. Dlaczego? Należy wiedzieć, że brzuch zbudowany jest z kilku grup mięśni, które są – bądź nie – angażowane podczas wykonywania konkretnego ćwiczenia. Zdecydowanie najczęściej w naszym planie treningowym znajduje się taka gimnastyka, która skupia się wyłącznie na mięśniu prostym, a niemal całkowicie pomija równie istotne mięśnie skośne, położone po bokach.

Należy również pamiętać o innej kwestii. Większość ćwiczeń na brzuch ma na celu wzmocnienie jego mięśni. Natomiast aby zredukować tkankę tłuszczową, niezbędne są ćwiczenia aerobowe (kardio). Jak więc trenować? 2-3 razy w tygodniu wykonuj zaprezentowany poniżej zestaw ćwiczeń, a oprócz tego postaraj się znaleźć czas na regularne bieganie, pływanie, jazdę na rowerze bądź rolkach czy skakanie na skakance.

Ćwiczenie I

Stań w lekkim rozkroku, złączone dłonie unieś nad głowę. Nie przekręcając tułowia, wykonaj skłon w bok. Wyprostuj się i powtórz skłon w drugą stronę. Wykonaj po 10 skłonów na każdą stronę. Pamiętaj, aby przez cały czas mieć napięte mięśnie brzucha.

Ćwiczenie II

Ustaw się tak jak do pompek – oprzyj się dłońmi o podłogę, ciężar powinien spoczywać na stopach, a nogi i tułów muszą tworzyć linię prostą, wciągnij brzuch. Ugnij prawą nogę w kolanie, przyciągnij je w kierunku lewego ramienia (lecz nie musisz go dosięgnąć), wytrzymaj 5 sekund i wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz ćwiczenie lewą nogą. Wykonaj po 10 powtórzeń na każdą nogę.

Ćwiczenie III

Połóż się na plecach, ręce ułóż wzdłuż tułowia. Wyprostowane nogi unieś na wysokość około 20 cm i wykonuj poziome nożyce. Licz do 20. Opuść nogi na podłogę i rozluźnij mięśnie. Ponownie unieś nogi, lecz tym razem wykonuj pionowe nożyce. Policz do 20 i opuść nogi.

Ćwiczenie IV

Leżąc na podłodze, ugnij nogi w kolanach, ręce spleć za głową. Napnij mięśnie brzucha i powoli unieś głowę i ramiona, a następnie opuść. Nie unoś tułowia, nie popychaj głowy dłońmi. Łokci nie zginaj w kierunku klatki piersiowej, powinny cały czas tworzyć linię prostą. Powtórz ćwiczenie 20 razy. Ćwiczenie to możesz zmodyfikować, wykonując je przy uniesionych nogach.

Ćwiczenie V

Usiądź na podłodze, nogi zegnij w kolanach, tułów odchyl w tył, tak aby tworzył z podłogą kąt 45 stopni. Ręce wyprostuj i spleć dłonie przed sobą. Wykonuj skręty tułowia na boki. Powtórz 10 skrętów na każdą stronę.

Ćwiczenie VI

Usiądź na podłodze, oprzyj się z tyłu na lekko zgiętych rękach, nogi zegnij w kolanach. Unieś zgięte nogi, wyprostuj je i ponownie zegnij. Wykonaj 10 powtórzeń.

Ćwiczenie VII

Połóż się na lewym boku i podeprzyj głowę na zgiętej ręce. Prawą rękę oprzyj przed sobą. Powoli unieś złączone i wyprostowane nogi nad podłogę. Policz do 5 i opuść nogi. Po 10 powtórzeniach zmień stronę.

Ćwiczenie VIII

Połóż się na brzuchu. Ręce i nogi wyprostowane. Równocześnie unieś ręce, głowę i ramiona oraz nogi. Wykonuj pionowe nożyce rękami i nogami. Staraj się zsynchronizować ruchy, tak aby prawa ręka była unoszona razem z lewą nogą. Policz do 10 i rozluźnij mięśnie. Wykonaj 3 powtórzenia.

Komentarze (3)