Wsyp do kawy. Pomoże zrzucić kilogramy
Chłodne, zimowe poranki są doskonałą okazją do rozgrzania się kubkiem aromatycznej kawy. Aby jeszcze bardziej wzmocnić jej smak i dostarczyć organizmowi cennych składników, warto dodać do niej korzenne przyprawy. Odkryj przepis na idealną małą czarną na zimowe poranki.
Regularne picie czarnej kawy niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych. Hiszpańscy naukowcy przez 18 lat badali wpływ kawy na zdrowie i długość życia. Profesor Adela Navarro wskazuje, że kawa zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci nawet o 64 proc. Należy jednak pamiętać, że kawa zawiera kofeinę, więc nie możemy przesadzać z jej ilością.
Pij kawę na zdrowie
Choć często pijemy kawę dla pobudzenia, jej wartości prozdrowotne są znacznie szersze. Przede wszystkim kawa jest źródłem antyoksydantów i witamin z grupy B, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie układu nerwowego i krwionośnego. Regularne spożywanie kawy może pomóc w zapobieganiu lub łagodzeniu objawów chorób związanych z wiekiem, takich jak Alzheimer czy Parkinson.
Wyniki badań opublikowane w czasopiśmie "Nature Microbiology" wskazują, że kawa może mieć znaczący wpływ na mikrobiom jelitowy. Naukowcy zauważyli, że osoby pijące kawę posiadają więcej zdrowych bakterii jelitowych, które wspierają procesy trawienia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rozgrzewająca kawa na zimowe poranki
W chłodne zimowe wieczory, nie ma nic lepszego niż filiżanka gorącej kawy wzbogacona kardamonem i anyżem. Oprócz dodania wyjątkowego smaku, te korzenne przyprawy mają również wiele wartości zdrowotnych.
Kardamon działa przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie i rozgrzewająco. Jest skuteczny w leczeniu infekcji dróg oddechowych. Łagodzi też kaszel, katar i zatkany nos. Przyspiesza tempo przemiany materii, dlatego wspomaga proces odchudzania.
Anyż może złagodzić dolegliwości żołądkowe oraz wspomóc trawienie. Co więcej, zawiera substancje o działaniu przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym, co korzystnie wpływa na organizm.
Jak przygotować zimowy napar? Zacznijmy od zaparzenia naszej ulubionej kawy. Po dwóch minutach dodajmy do niej 1-2 nasiona kardamonu i gwiazdkę anyżu, aby nadać naparowi wyjątkowego aromatu. Dla słodszego smaku możemy również dodać łyżkę miodu i ulubione mleko.
Obie przyprawy mają silne właściwości przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe. Dzięki nim organizm może lepiej bronić się przed infekcjami i wspierać odporność w czasie większego ryzyka zachorowań na przeziębienie i grypę.
Czytaj także: Rzadko gotujemy na tym rosół. To poważny błąd
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl