UrodaCellulit wodny - czym jest i jak się go pozbyć?

Cellulit wodny - czym jest i jak się go pozbyć?

Cellulit wodny - czym jest i jak się go pozbyć?
Źródło zdjęć: © iStock.com | Foremniakowski
02.07.2018 21:57, aktualizacja: 02.08.2018 15:35

Cellulit wodny jest problemem natury medyczno-estetycznej, a jego bezpośrednią przyczyną jest nadmierne gromadzenie się wody w tkankach podskórnych. Charakteryzuje się licznymi zmianami skórnymi w formie guzków, grudek i innych niedoskonałości skóry. Cellulit wodny najczęściej obejmuje uda, pośladki i okolice kolan.

Cellulit wodny a tłuszczowy — czym się różnią?

Cellulit, określany potocznie pomarańczową skórką, jest nieprawidłowym rozmieszczeniem tkanki tłuszczowej. Może występować on na udach, kolanach, pośladkach, ramionach i brzuchu. Wyróżnia się jego dwa rodzaje: cellulit wodny i cellulit tłuszczowy. Pierwszy z nich nazywany jest także cellulitem twardym i charakteryzuje się twardymi guzkami. Natomiast drugi z nich określany jest mianem cellulitu miękkiego i cechuje się licznymi pofałdowaniami i nierównościami skóry. Poza tym przy cellulicie tłuszczowym tkanka jest zbita i ściśle przylega do mięśni, natomiast przy cellulicie wodnym jest ona miękka i luźna.

Przyczyny i objawy cellulitu wodnego

Przyczyny powstawania cellulitu wodnego mogą być zróżnicowane. Najpowszechniejszym podłożem tej dolegliwości są zaburzenia mikrokrążenia krwi, w tym w szczególności: zwiększona przepuszczalność naczyń krwionośnych i limfatycznych, która może prowadzić do zmian w metabolizmie komórek tłuszczowych. Cellulitowi wodnemu sprzyjają także: siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, dieta o wysokim stężeniu soli, nieregularne spożywanie posiłków, zbyt częste noszenie szpilek i stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Do powstawania cellulitu wodnego przyczyniać się może także noszenie zbyt obcisłych ubrań.

Najbardziej charakterystyczne objawy cellulitu wodnego to:

  • Nadmierne przesuszenie skóry.
  • Uczucie ciężkości i nadmierne napięcie kończyn dolnych.
  • Skurcze i mrowienie kończyn dolnych.
  • Rozstępy i tzw. pomarańczowa skórka.
  • Przebarwienia i nadmierna pigmentacja skóry.
  • Obrzęki kończyn dolnych.

Sprawdź aktualne oferty kosmetyków do ciała na WP radarOkazji, aby skutecznie zwalczyć cellulit wodny.

Sposoby leczenia cellulitu wodnego

Cellulit wodny jest problemem natury estetyczno-medycznej, co sprawia, że zarówno kosmetologia, jak i medycyna wypracowały skuteczne metody walki z tą dolegliwością. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się cellulitu wodnego jest zmiana trybu życia na bardziej aktywny i wdrożenie zbilansowanej diety. Należy ograniczyć spożycie soli, tłuszczów i węglowodanów na rzecz błonnika, witamin i przeciwutleniaczy. W szczególności zaleca się spożywanie: pomarańczy, grejpfrutów i cytryn.

W przypadku początkowego stadium rozwoju cellulitu wodnego zaleca się zastosowanie środków antycellulitowych, które dostępne są w aptekach, drogeriach i sklepach internetowych. Tego typu kosmetyki bogate są w: kofeinę, algi, cynamon oraz inne ekstrakty roślinne i olejki eteryczne. Dobrym pomysłem jest również sięgnięcie po zioła o właściwościach antycellulitowych. Mowa tu w szczególności o: miłorzębie japońskim, bluszczu pospolitym i wąkrocie azjatyckiej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (5)
Zobacz także