Trwa ładowanie...
Cesária Évora

Cesária Évora w Google Doodle. Piosenkarka z Zielonego Przylądka

Cesária Évora została upamiętniona przez Google Doodle z okazji 78. rocznicy urodzin. Światowej sławy artystka pochodzi z Wysp Zielonego Przylądka. Trzy ciekawostki o "Bosonogiej divie".

Share
Cesária Évora w Google Doodle. Piosenkarka z Zielonego Przylądka
Źródło: Getty Images
d2u3ush

Cesária Évora z Wysp Zielonego Przylądka

Cesária Évora urodziła się 27 sierpnia 1941 roku w Mindelo, mieście portowym na wyspie São Vicente u wybrzeży Afryki Zachodniej.* Po śmierci ojca, jako 10-letnie dziecko, trafiła do sierocińca pod opiekę sióstr zakonnych.* Natomiast gdy miała 16 lat zaczęła śpiewać w barach i na statkach wycieczkowych. Jako nastolatka Cesária Évora nagrała kilka utworów dla radia, ale postanowiła przerwać karierę. Kiedy miała ponad 40 lat Cesária Évora pojechała do Portugalii na sesję nagraniową, na której zrobiła wrażenie na Josè Da Silvie, przyszłego agenta i producenta, który zaprosił wokalistkę do Paryża.

Cesária Évora - kariera

Po wydanym albumie "Mar Azul" zrodziło się określenie "Bosonoga diva", ponieważ na scenie pojawiała się bez butów. Natomiast jej trzeci album sprzedał się w dziesiątkach tysięcy egzemplarzy zdobywając złotą płytę. Po jego wydaniu zaśpiewała recital w paryskiej Olympii. W swojej karierze Cesária Évora nagrała 16 albumów. Za "Voz d’amor" zdobyła nagrodę Grammy w 2003 roku. Cesária Évora zasłynęła jako artystka wykonująca morna i fado.

d2u3ush

Cesária Évora - działalność charytatywna

Cesária Évora działała również charytatywnie. Wspierała artystów z Wysp Zielonego Przylądka. W marcu 2003 Cesária Évora jako pierwsza piosenkarka została ambasadorem Światowego Programu Żywnościowego przy ONZ. Lotnisko na jej rodzinnej wyspie São Vicente zostało nazwane na jej cześć. W 2010 roku dała serię koncertów. Pod koniec września 2011 roku ogłosiła, że kończy karierę z powodu złego stanu zdrowia. W 17 grudnia 2011 roku Cesária Évora zmarła z powodu niewydolności oddechowej i nadciśnienia tętniczego.

Google Doodle - co to?

Google Doodle to specjalna grafika, którą zastępowane jest tradycyjne logo Google. Przeznaczona jest dla uczczenia świąt, wydarzeń, osiągnięć i ludzi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2u3ush

Podziel się opinią

Share
d2u3ush
d2u3ush