FitnessChoroby zapisane w... gwiazdach

Choroby zapisane w... gwiazdach

Aktorki, modelki, piosenkarki - piękne, sławne i bogate. Ale jak większość kobiet borykają się z problemami zdrowotnymi.

Choroby zapisane w... gwiazdach

20.07.2005 | aktual.: 28.05.2010 01:06

Trądzik. Kto choruje? Z powodu poważnych problemów z trądzikiem Cameron Diaz opuściła londyńską premierę „Gangów Nowego Jorku”. Zrezygnowała też z noszenia skąpych topów. Dlaczego? Bo odsłaniały niedoskonałości na jej plecach. Z krostkami i trądzikiem zmagają się również Courtney Love i Jordan. A do regularnych wizyt u dermatologa przyznaje się Britney Spears.
Przyczyny *Trądzik może się pojawić w każdym wieku. *Według statystyk problem ten dotyczy około 30 proc. dojrzałych kobiet. Największy wpływ na jego pojawienie się mają geny i hormony. Równie ważny jest tryb życia, jaki prowadzimy. *I właśnie kobiety aktywne zawodowo i niezależne często są bardziej podatne na tę dolegliwość. Przepracowanie i zmęczenie osłabia układ odpornościowy. Rośnie udział hormonów nadnercza, a tym samym wydzielanie łoju.
*
Jak z tym walczyć? *Do mycia twarzy stosuj preparaty specjalnie przeznaczone do cery trądzikowej, ale dla dorosłych, np. La Roche-Posay. *Warto również od czasu do czasu wybrać się na zabiegi bezpiecznie oczyszczające twarz, tj. peeling kawitacyjny, peeling kwasami owocowymi czy mikrodermabrazję, której wielką zwolenniczką jest Cameron Diaz.
Jeśli jednak to nie pomoże, a problem się nasili, zgłoś się do dermatologa. Być może konieczna okaże się kuracja antybiotykowa lub hormonalna. Nie licz na to, że problem sam minie. Trądzik to bardzo trudny i wytrwały przeciwnik.

Bezsenność * *Kto choruje? Madonna cierpi na bezsenność całe życie (no, może z krótkimi przerwami). Mówi, że jednoczesne bycie gwiazdą filmową, piosenkarką, mamą i nieuleczalny pracoholizm to główne powody. – Kiedy kładę się do łóżka, nie mogę przestać myśleć o rzeczach, które mam do zrobienia – mówi. Natomiast Winona Ryder z zaburzeniami snu walczyła już jako nastolatka. Ostatecznie znalazła się w specjalistycznej klinice, gdy już nie mogła dłużej tego znieść. – Pracowałam na okrągło, aż w końcu byłam zbyt zmęczona, żeby spać. To naprawdę tragiczny stan – mówi.
Przyczyny *Według najnowszych danych ok. 15 proc. porad u lekarza pierwszego kontaktu dotyczy właśnie problemów ze snem. Wśród tych pacjentów 58,8 proc. to ludzie młodzi (20–59 lat), aktywni zawodowo. *Przyczyny tej dolegliwości mogą być bardzo różne. Stres, ciągłe napięcie, choroba, częste podróże, duże zmiany w życiu lub rutyna. Bezsenność należy leczyć, bo ma destrukcyjny wpływ na zdrowie i aktywność zawodową. Prowadzi nie tylko do braku energii i osłabienia organizmu, ale też do wyraźnego obniżenia czujności, problemów z pamięcią i koncentracją.
*Jak z tym walczyć? *Tak zaplanuj wieczorne czynności, żeby pomogły Ci się zrelaksować. Badania wykazały, że w zasypianiu bardzo pomaga wysiłek fizyczny. Polecamy jogę lub krótki, nieforsujący spacer (Gwyneth Paltrow z dobrym skutkiem praktykuje wieczorne medytacje). Potem wystarczy wskoczyć do łóżka i próbować zasnąć. Rozluźniający, wieczorny rytuał zaczynaj zawsze o tej samej porze. Twój organizm przyzwyczai się do takiego zachowania i zaczniesz łatwiej zasypiać. Warto też spróbować aromaterapii – do wieczornej kąpieli wybierz zapach, który relaksuje i odpręża, lawendowy lub sandałowy. Jeśli jednak i to nie pomoże, poszukaj pomocy np. w Poradni Zaburzeń Snu w Warszawie (tel. 825 12 36 w. 271).

Syndrom wypalenia Kto choruje?Zbyt wiele obowiązków, przepracowanie, wyczerpanie fizyczne i emocjonalne to główne przyczyny załamania. Martine McCutcheon tak „skutecznie” leczyła gardło, że w końcu przedawkowała sterydy i popadła w depresję. Załamanie przeszła też Christina Aguilera. Piękna Kate Moss, kiedy trafiła na leczenie, przyznała, że ostatnie kilka lat była właściwie pijana.
Przyczyny *Przebywanie w świetle fleszów, chęć sprostania oczekiwaniom innych ludzi i napięty plan dnia często prowadzą do kryzysu. Alkohol i narkotyki to szybki sposób na odreagowanie stresu. Niestety, nie rozwiązują problemu, a jedynie chwilowo go zagłuszają.
*
Jak z tym walczyć? *Wsłuchaj się w potrzeby swojego ciała. Potrzebujesz spokoju, więcej czasu dla siebie. Pomocna może się okazać joga i techniki medytacyjne. Twój główny cel to odzyskanie wewnętrznej harmonii. *Jeśli już dałaś się złapać w sidła nałogu, udaj się do specjalisty lub poszukaj grupy wsparcia.
Ogólnopolski telefon zaufania (narkotyki): 0801 199 990, telefon wsparcia dla osób uzależnionych od alkoholu: (0 22) 842 26 00 (czynny od pon. do pt. w godz. 15.00–20.00).

Depresja i depresja poporodowa * *Kto choruje? Halle Berry zachorowała na depresję w 1997 roku po bardzo bolesnym rozwodzie. – Poszłam do garażu, wsiadłam do samochodu i zamierzałam skończyć ze sobą – opowiada. Skłonności do ataków depresji ma też piosenkarka Sheryl Crow. – Mam takie dni, gdy ciężko mi wstać z łóżka i odebrać telefon – wyznaje. A Sadie Frost miała depresję poporodową tuż po urodzeniu czwartego dziecka.
Przyczyny *Depresja to poważny problem, w dodatku nie jest rzadką chorobą. Zazwyczaj towarzyszy jej apatia, lęki, a czasem nawet myśli samobójcze.
*
Jak z tym walczyć? *Nie licz na to, że problem sam minie. *Najlepiej poszukać pomocy u specjalistów – psychiatry lub psychologa. Leczenie wcale nie musi się wiązać z przyjmowaniem antydepresantów.
Warto również przyjrzeć się uważnie swojej diecie. Z badań wynika bowiem, że kwasy omega-3 mają wpływ na poprawę nastroju. Adresy ośrodków pomocy w całej Polsce znajdziesz na: www.depresja.org

Zaburzenia łaknienia_ _Kto choruje? Geri Halliwell opisała swój stosunek do jedzenia jako trudny i obsesyjny (jest bulimiczką). Chorobliwe odchudzanie i stres doprowadziły u niej do zatrzymania cyklu miesiączkowego. Sylwetka jej koleżanki Victorii Beckham – obecnie żony słynnego piłkarza – również wskazuje na problemy z łaknieniem. Przeraźliwie chuda i zestresowana Victoria cierpi prawdopodobnie na anoreksję.
Przyczyny *Coraz więcej ludzi cierpi z powodu zaburzeń łaknienia. *Zarówno bulimia, jak i anoreksja mają związek z niską samooceną, kompleksem profesjonalizmu i, oczywiście, czynnikami genetycznymi. Poczucie braku kontroli nad życiem zostaje przeniesione na kontrolę nad jedzeniem. „Jak schudnę, to moje życie będzie lepsze” – to najczęstsza motywacja i głębokie przekonanie ludzi chorych.
*Jak z tym walczyć? *Walka z zaburzeniami łaknienia jest niezwykle trudna. To choroba o podłożu psychicznym i dlatego po pomoc najlepiej zgłosić się do psychiatry lub psychologa. Behawioralna terapia poznawcza i terapia rodzinna to dwie najlepsze opcje. Warto odwiedzić również dietetyka, który pomoże Ci przygotować plan zdrowego żywienia. Lista ośrodków pomocy w całej Polsce na: www.anoreksja.org

Nietolerancja pokarmowa i problemy trawienne Kto choruje? Anastasia głośno mówiła o walce z chorobą, która objawia się przede wszystkim strasznym bólem brzucha i skurczami jelit. Z kolei mnóstwo innych znanych osób stosowało specjalne diety, aby stwierdzić nietolerancję na poszczególne składniki pokarmowe. – Alergie przeszły, kiedy odstawiłam mięso i produkty mleczne – mówi Alicia Silverstone. A z kuchni Drew Barrymore zniknęły czosnek i kawa. * Przyczyny Jedna na trzy osoby cierpi dzisiaj na choroby związane z układem trawiennym. Liczba osób źle przyswajających niektóre pokarmy wzrosła niemalże dwukrotnie w ciągu ostatnich siedmiu lat.* Ale chorobę tę stwierdzono jedynie u 2 proc. z narzekających osób. Dowiedziono jednak, że fobie związane z jedzeniem wywołują faktyczne dolegliwości, tj. ból brzucha, biegunki, wymioty lub migreny. Symptomy te mogą być też skutkiem stresu, zanieczyszczenia żywności i depresji.
Jak z tym walczyć? Dobrym rozwiązaniem może być tzw. dieta wykluczająca (oczywiście prowadzona pod kontrolą lekarza). Dzięki niej zidentyfikujesz pokarmy, których nie tolerujesz. Stopniowe zwiększanie źle tolerowanych produktów może pomóc Ci w pozbyciu się fobii, a tym samym i problemu. O wszelkich niepokojących objawach poinformuj najpierw lekarza rodzinnego.

Anna Kozłowska/ __Uroda

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)