Chorzy na pogodę nie lubią wiosny!
Gdy większość z nas cieszy się z nadchodzącej wiosny - Ciebie boli głowa, czujesz się słaba i rozdrażniona. Niewykluczone, że w ten sposób reagujesz na zmiany pogody. Wiosna to najgorszy czas dla meteoropaty, a przemieszczające się fronty atmosferyczne i nagłe zmiany temperatury potęgują przykre dolegliwości.
05.04.2011 | aktual.: 07.09.2018 14:40
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kapryśna wiosenna pogoda sprawia, że Twój organizm nieustannie próbuje przystosować się do nowych warunków. To z kolei wywołuje stres, który skutecznie potrafi utrudnić codzienne funkcjonowanie. Nagłe zmiany ciśnienia, wahania temperatur, silne wiatry mają wpływ na nasz układ nerwowy i układ krążenia. Znaczna część z nas bodźce pogodowe odbiera wyjątkowo silnie, co sprawia nasilenie wielu dolegliwości chorobowych.
Cywilizacja meteoropatów
Według najnowszych badań 50 - 70 proc. Europejczyków cierpi z powodu zmian pogody i liczba ta stale rośnie. Bardziej wrażliwe na pogodę są panie niż panowie, a najprawdopodobniej związane jest to z poziomem hormonów. Dane te potwierdzają badania naszych rodaków: ponad 60 procent Polaków skarży się na dolegliwości pogodowe. W grupie do 50. roku życia częściej są to kobiety, a po pięćdziesiątce wśród meteoropatów więcej jest mężczyzn.
Co wpływa na fakt, że coraz trudniej przystosować się do zmian związanych z porami roku? Na zanikanie naturalnego mechanizmu przystosowawczego organizmu przede wszystkim wpływ ma życie z dala od natury, a także długie przebywanie w klimatyzowanych i ogrzewanych pomieszczeniach. Nic dziwnego, że najbardziej wrażliwi na zmiany pogody są mieszkańcy dużych miast. Inna prawidłowość to status majątkowy. I chociaż przysłowie mówi, że ”biednemu wiatr w oczy”, to w przypadku meteoropatii pogoda częściej dokucza bogatym.
Wbrew powszechnej opinii pogoda wcale nie wywołuje choroby. Może natomiast zaostrzać jej objawy. Nawet jeśli nic poważnego Ci nie dolega, wiosną możesz odczuwać objawy lekkiej meteoropatii. A wtedy czujesz się senna, rozdrażniona, zmęczona, boli cię głowa, masz problemy z koncentracją. Na zmiany meteorologiczne szczególnie silnie reagują osoby z chorobą niedokrwienną serca. Potwierdza to fakt, że w czasie przechodzenia frontów atmosferycznych i w skrajnych warunkach termicznych zdarza się najwięcej zawałów.
Nadejście wilgotnego i zimnego powietrza sygnalizują bóle stawów. Bywa, że jeszcze zanim spadnie deszcz , niektórzy już to wiedzą. Zapowiada go bowiem ból złamanej przed laty ręki czy kostki. Niżowy, chłodny front pogarsza samopoczucie astmatyków i wrzodowców. Na zmiany pogody silnie reagują „ciśnieniowcy”, i to zarówno ci z wysokim, jak i z niskim ciśnieniem.
Nagły spadek temperatury u osób z wysokim ciśnieniem powoduje kurczenie naczyń krwionośnych i wzrost ciśnienia krwi. „Niskociśnieniowcy” na skutek spadku ciśnienia atmosferycznego mogą mieć zawroty głowy i omdlenia. Nagły wzrost temperatury powoduje równocześnie spadek ciśnienia krwi. Zmienna pogoda może powodować też napady migreny.
Przyzwyczajaj się do pogody
Co robić, aby nasz organizm przestał reagować na zmiany pogodowe? Przede wszystkim należy go do nich przyzwyczaić. Staraj się jak najwięcej przebywać na świeżym powietrzu: spaceruj bez względu na pogodę. Niekorzystne nastroje, zależne od pogody, pomaga zwalczyć ruch. Jeśli nie ma przeciwwskazań - korzystaj z sauny, dzięki której przyzwyczaisz się do zmian temperatury.
Dobrze też wpływa na meteoropatów pływanie w basenie. Hartuj się biorąc naprzemienny ciepły i chłodny prysznic. Zadbaj o odpowiednią dietę: zrezygnuj z tłuszczu i wysokokalorycznych dań na rzecz warzyw, owoców i ryb. Możesz wzbogacić ja suplementami, zawierającymi witaminę B i magnez. Warto też śledzić komunikaty o sytuacji biometeorologicznej.
mpi/kg