FitnessChroni przed chorobą niedokrwienną serca, obniża ryzyko wystąpienia raka piersi

Chroni przed chorobą niedokrwienną serca, obniża ryzyko wystąpienia raka piersi

Chroni przed chorobą niedokrwienną serca, obniża ryzyko wystąpienia raka piersi

24.11.2014 09:32, aktual.: 26.11.2014 11:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Systematyczne spożywanie oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia chroni przed chorobą niedokrwienną serca. Uczeni z kilku państw Europy potwierdzili korzystny wpływ tego produktu na układ sercowo - naczyniowy.

Systematyczne spożywanie oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia chroni przed chorobą niedokrwienną serca. Uczeni z kilku państw Europy potwierdzili korzystny wpływ tego produktu na układ sercowo - naczyniowy.

Studium, w trakcie którego stosowano oliwę z oliwek z Portugalii, wykazało, że regularna konsumpcja tego produktu nie tylko chroni, ale również przeciwdziała rozwojowi choroby niedokrwiennej serca.

Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetów w Lizbonie i Glasgow, przy wsparciu Portugalskiego Instytutu Biologii Eksperymentalnej i Technologii oraz niemieckiej kliniki Mosaiques.

Jak poinformowała Sandra Silva z uniwersytetu w Lizbonie, badania wykazały, że osoby uczestniczące w studium, podczas którego regularnie stosowały oliwę z oliwek, znacząco poprawiły kondycję swojego układu sercowo-naczyniowego. Jej zdaniem odpowiedzialne za tę pozytywną zmianę są kwasy tłuszczowe zawarte w oliwie.

"Poprawa jakości zdrowia w efekcie spożycia oliwy uwidacznia się już po sześciu dniach od regularnego jej stosowania. Konieczna jest konsumpcja co najmniej 20 ml produktu dziennie" - powiedziała Sandra Silva.
Uczona wyjaśniła, że korzystny wpływ regularnego spożycia oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia uwidocznił się na wszystkich badanych osobach.

"U wszystkich z około 70 poddanych badaniu osób zaobserwowaliśmy poprawę jakości stanu układu sercowo-naczyniowego, w szczególności obniżenie ryzyka wystąpienia choroby niedokrwiennej serca. Decydująca dla szybkiej diagnozy stanu zdrowia badanych była innowacyjna technika sprawdzania zagrożenia wystąpienia dolegliwości kardiologicznych na podstawie analizy różnorodnych peptydów występujących w moczu. Technologię tą opracowała klinika Mosaiques" - ujawniła Sandra Silva.

Portugalska badaczka poinformowała, że władze niemieckiej kliniki biorącej udział w badaniu zgodziły się już na przekazanie innowacyjnej technologii narodowemu funduszowi zdrowia Portugalii.
"Dzięki upowszechnieniu tej metody diagnostycznej możliwe będzie wcześniejsze wykrycie przesłanek świadczących o rozwijającej się chorobie kardiologicznej pacjentów" - dodała przedstawicielka uniwersytetu w Lizbonie.

Oliwa z oliwek, zwana też olejem oliwkowym, uważana jest za sprzymierzeńca w profilaktyce miażdżycy, cukrzycy oraz nadciśnienia tętniczego. Przeprowadzone w ostatnich latach w Hiszpanii studia wykazały, że regularne stosowanie tego produktu hamuje także osteoporozę, zaś u kobiet obniża ryzyko występowania raka piersi.

(PAP), zat/ krf

POLECAMY:

Źródło artykułu:PAP
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (7)