Chronimy podłogi, ściany, sufity i meble przed bakteriami
Jeśli nie mamy dzieci, które są na etapie raczkowania podłogi stanowią raczej niskie ryzyko przenoszenia drobnoustrojów, nie oznacza to jednak, że do ich sprzątania możemy przykładać się mniej. Aby utrzymać podłogi w należytej czystości i zapobiec rozprzestrzenianiu się zarazków zrezygnujmy z dywanów w kuchni i w łazience.
30.08.2010 | aktual.: 08.09.2010 14:52
Jeśli nie mamy dzieci, które są na etapie raczkowania podłogi stanowią raczej niskie ryzyko przenoszenia drobnoustrojów, nie oznacza to jednak, że do ich sprzątania możemy przykładać się mniej. Aby utrzymać podłogi w należytej czystości i zapobiec rozprzestrzenianiu się zarazków zrezygnujmy z dywanów w kuchni i w łazience. Czyszczenie podłóg o twardej powierzchni jest dużo łatwiejsze, poza tym na takich powierzchnia bakterie żyją zdecydowanie krócej niż np. w dywanach. Twarde powierzchnie wystarczy umyć odpowiednim detergentem i wodą , pozwoli to usunąć kurz, brud i widoczne rozrosty pleśni. Czasem powierzchnie te należy zdezynfekować, powinno się robić to zawsze, kiedy zostaną skażone płynami ustrojowymi.
Mycie i czyszczenie podłóg powinno być zawsze ostatnim etapem naszych domowych porządków. Sprzątając inne elementy wyposażenia mieszkania, np. meble, niemal na pewno dodatkowo zabrudzimy podłogi. Zatem do sprzątania podłóg przechodźmy zawsze na końcu. Podłogi należy najpierw dokładnie odkurzyć, a następnie umyć je mopem lub ścierką z użyciem odpowiedniego detergentu. Kiedy podłoga wyschnie, w zależności od tego z jaką powierzchnią mamy do czynienia, możemy dodatkowo ją wypastować i nabłyszczyć. Użycie odpowiedniej pasty czy emulsji do drewna nie tylko nada podłodze ładny połysk, ale będzie też zapobiegało osadzaniu się kurzu, a tym samym rozprzestrzenianiu się zarazków. Takich środków możemy używać też do polerowania paneli i wykładzin gumowych, takim powierzchniom na pewno one nie zaszkodzą. Na sam koniec sprzątania warto jeszcze raz odkurzyć podłogi.
Dywany i obicia kanap czy foteli z materiału są idealnym magazynem kurzu i dlatego trzeba je regularnie czyścić, nawet jeśli wyglądają na czyste. Pozwoli nam to wyeliminować miejsca rozwoju bakterii. Dywan najlepiej jest czyścić poza mieszkaniem, dobrze jest wynieść go na zewnątrz, porządnie wytrzepać, potem wyprać, dobrze wysuszyć i wywietrzyć. Jeśli mamy w mieszkaniu wykładziny pokrywającej całą podłogę czyszczenie staje się trudniejsze. Do ich czyszczenia najlepiej używać odkurzacza piorącego, jeśli taki posiadamy prawdziwi z nas szczęściarze. Jeśli nie posiadamy takiego urządzenia musimy niestety wyprać wykładzinę ręcznie, dosłownie na kolanach, a potem odczekać aż cała powierzchnia wyschnie. Aby nie tracić czasu na czekanie, aż wykładzina wyschnie możemy sięgnąć po nowoczesne środki do prania na sucho. Jeśli chodzi o obicia mebli sytuacja wygląda podobnie. Jeśli mamy taką możliwość powinniśmy zdjąć pokrowce i wyprać je w pralce, w przeciwnym wypadku musimy czyścić kanapy i fotele szczotką lub gąbką tak
samo jak wykładziny.
Ściany i sufity to również to również powierzchnie, które wymagają sprzątania. Na ścianach i sufitach naszych domów i mieszkań, tak jak na wszystkich innych sprzętach osiada kurz. Nie oznacza to wcale, że musimy je ciągle malować, żeby utrzymać je w czystości. Wystarczy raz na jakiś czas skutecznie się go pozbyć. Należy w tym celu użyć odpowiedniej ściereczki, która zbiera kurz, a nie tylko go przesuwa. Najlepiej taką ścierkę nasączyć gliceryną, a potem osuszyć, osuszoną ścierkę nawijamy na szczotkę i przecieramy nią sufity. Mycie ścian powinny odbywać się tylko wtedy, kiedy jest to konieczne, czyli wtedy, kiedy widać wyraźne zabrudzenia, co często się zdarza, kiedy mamy małe dzieci. Na mokro możemy czyścić tylko te powierzchnie, które pokryte są zmywalną tapeta lub farbą, np. emulsyjną lub olejną. W innym przypadku plamy można spróbować usunąć miękką gumką do ścierania ołówka lub skórką od chleba. Każdą z metod warto jednak najpierw wypróbować w miejscu mało widocznym.
Ściany pokryte glazurą, np. w kuchni i w łazience czyścimy w ten sam sposób, jak podłogi.