Trwa ładowanie...

Chude mleko wcale nie takie zdrowe. Nowe odkrycie naukowców

Eksperci od zdrowego odżywiania przekonują, by sięgać po mleko, jogurty i sery o niskiej zawartości tłuszczu. Jednak jak się okazuje, wcale nie są one zdrowsze od pełnotłustych produktów. Naukowcy z uniwersytetu w Kopenhadze opublikowali właśnie zaskakujące wyniki badań.

Share
Chude mleko wcale nie takie zdrowe. Nowe odkrycie naukowców
Źródło: 123RF.COM
d1i6z7d

Pełnotłuste mleko może być korzystne dla naszego serca. Podnosi poziom dobrego cholesterolu HDL, dzięki czemu obniża ryzyko zawału i udaru mózgu. HDL transportuje zły cholesterol z tętnic do wątroby, gdzie jest on metabolizowany. Dodatkowo, wcześniejsze badania wykazały, że pełnotłuste produkty mleczne zmniejszają ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.

Wysoki poziom złego cholesterolu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu i chorób naczyniowych. Jest to szczególnie niebezpieczne, ponieważ często te przypadłości nie są diagnozowane oraz leczone.

d1i6z7d

Badanie przeprowadzono na niewielkiej grupie uczestników. To jednak wystarczyło, by stwierdzić, że pełnotłuste mleko nie jest wcale gorsze od chudego. Naukowcy podawali badanym pół litra mleka (tłustego lub chudego) dziennie przez trzy tygodnie. Następnie powtarzano test z innym rodzajem mleka. W sumie eksperyment trwał trzy miesiące. Poziom złego cholesterolu nie zmienił się, natomiast u uczestników, którzy piki tłuste mleko wzrósł poziom dobrego cholesterolu.

- Tłuste mleko może być uważane za część zdrowej diety – czytamy w raporcie opracowanym przez naukowców z uniwersytetu w Kopenhadze. - Wytyczne żywieniowe od dziesięcioleci zalecają, by wybierać niskotłuszczowe produkty mleczne zamiast pełnotłustych. Uważano, że te drugie zwiększały stężenie złego cholesterolu we krwi. Jednak wyniki badań nie wykazują związku między spożyciem tłustego mleka a ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych.

Dajemy się namówić na kupowanie droższego mleka, które ma pół albo 2 proc. tłuszczu. Wierzymy, że dzięki niemu będziemy zdrowsi i szczuplejsi. Jednak jak się okazuje, z tego "gorszego" mleka nie należy rezygnować

Zobacz też: Jak wybierać zdrową żywność?

d1i6z7d

Podziel się opinią

Share
d1i6z7d
d1i6z7d