FitnessCiągłe uczucie zimnych stóp i dłoni? Zobacz, co to może oznaczać

Ciągłe uczucie zimnych stóp i dłoni? Zobacz, co to może oznaczać

Częstym problemem, z którym zmaga się wiele osób, jest uczucie zimnych stóp i dłoni. O ile niekiedy pojawia się on wyłącznie w okresie zimowym, o tyle najczęściej okazuje się następstwem różnych chorób albo stosowania niektórych leków. Jeśli dręczy cię ciągłe uczucie zimnych stóp i dłoni, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, ale pamiętaj, że nie zawsze oznacza to poważną chorobę.

Ciągłe uczucie zimnych stóp i dłoni? Zobacz, co to może oznaczać
Źródło zdjęć: © Fotolia

Zimne stopy lub ręce są dosyć powszechnym problemem, ale nie należy od razu zakładać poważnej choroby. Jednak sprzyjające temu uczucie może wywołać nieprzyjemne objawy oraz pewien dyskomfort przy codziennych czynnościach. Jeśli zauważysz jeszcze inne i niepokojące symptomy, natychmiast skontaktuj się z lekarzem, który pokieruje cię na dalsze badania diagnostyczne. Zobacz, jakie są przyczyny zimnych stóp i rąk.

Uczucie zimnych stóp i dłoni – najczęstsze przyczyny

Przyczyn ciągłego uczucia zimnych stóp i dłoni jest naprawdę wiele. Nie wyczerpują one wszystkich możliwości, ponieważ może się okazać, że pewne dolegliwości wynikają z indywidualnych problemów zdrowotnych osoby cierpiącej na tę uciążliwą przypadłość. Do najbardziej znanych przyczyn należą:

  • bardzo szczupła sylwetka, niskie ciśnienie krwi czy zbyt mocne odczuwanie emocji;
  • ciągły stres, poczucie niepokoju – wówczas adrenalina jest w znacznie większym stężeniu, przez co zmniejsza się przepływ krwi do naczyń krwionośnych znajdujących się w kończynach górnych i dolnych;
  • odmrożenia – powstają w wyniku zbyt długiego przebywania w niskiej temperaturze. Jeśli wcześniej nie odczuwałaś zimnych dłoni i stóp, a przez pewien czas przebywałaś w miejscu, gdzie panowało przenikliwe zimno, istnieje duże prawdopodobieństwo odmrożeń;
  • noszenie zbyt ciasnych skarpetek albo rękawiczek – może to wywołać zablokowanie lub ograniczenie przepływu krwi do niższych partii ciała, co skutkuje zmarznięciem;
  • przebywanie zbyt długo w jednej pozycji;
  • palenie papierosów – przyczynia się do uszkodzenia naczyń krwionośnych;
  • niektóre leki, np. stosowane podczas leczenia choroby wieńcowej.

Uczucie zimnych stóp i dłoni a choroby

Oprócz powyżej wspomnianych popularniejszych przyczyn pojawiania się uczucia zimnych stóp i dłoni, istnieje także ryzyko związane z chorobami. Najczęściej zimne kończyny świadczą o początkach choroby układu krążenia oraz naczyń:

Uczucie zimnych stóp i dłoni – kiedy zgłosić się do lekarza?

Jeśli niepokoi cię nawracające uczucie zimnych stóp i dłoni, skontaktuj się z lekarzem. Jeżeli zauważysz, że przy niepokojącej dolegliwości pojawiają się jeszcze gorączka, opuchlizna, niegojące się rany przy opuszkach, ciągłe zmęczenie i nagła utrata wagi – niezbędne będą badania, które pozwolą na pełną diagnostykę. Tylko lekarz będzie w stanie dokładnie ocenić stan zdrowia oraz wykluczy lub potwierdzi pewne przypuszczenia.

Uczucie zimnych stóp i dłoni – domowe sposoby

Dobrym pomysłem na zimne stopy i dłonie jest profilaktyka. Ochraniaj wrażliwe miejsca przed zimnem, czyli noś rękawiczki, zakładaj ciepłe i nieuciskowe skarpetki – szybko zauważysz, że nieprzyjemne uczucie zacznie zanikać. Korzystaj z ogrzewaczy do dłoni i stóp, wprowadź aktywność fizyczną, regularnie masuj kończyny, a także od czasu do czasu rób okłady parafinowe. Lepiej zapobiegać niż leczyć, więc uczucie zimnych stóp i dłoni przestanie cię nękać, gdy lepiej zabezpieczysz ciało przed ochłodzeniem.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)