Blisko ludziCiąża od razu po odstawieniu pigułek?

Ciąża od razu po odstawieniu pigułek?

Pomimo że tabletka antykoncepcyjna ma już ponad 50 lat, nadal budzi wiele kontrowersji. Na jej temat krążą różnego rodzaju mity. Czy problemy z zajściem w ciążę po jej stosowaniu do nich należą? Wiele kobiet przed sięgnięciem po antykoncepcję hormonalną zadaje sobie to pytanie: czy może mieć to wpływ na ich późniejszą płodność.

Ciąża od razu po odstawieniu pigułek?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Wiele z nich szuka porad na kobiecych forach internetowych, na których najczęściej są uspakajane, także przez lekarzy, którzy cierpliwie tłumaczą przestraszonym internautkom, że nie mają się czego obawiać. Czy stosowanie antykoncepcji hormonalnej może mieć wpływ na problemy z zajściem w ciążę po jej odstawieniu?

- Współczesna antykoncepcja jest bardzo bezpieczną formą zapobiegania przed zajściem w ciążę - mówi dr Karina Papikian, Specjalista ginekolog z polikliniki „KAAR-MED”. - Oczywiście rodzaj antykoncepcji i forma stosowania jest dobierana przez specjalistę ginekologa indywidualnie dla każdej pacjentki. Pod uwagę bierze się wiek pacjentki, istnienie chorób przewlekłych, czy pacjentka już rodziła i jakie ma plany macierzyńskie. Przy odpowiednim doborze metody antykoncepcji i corocznej kontroli ginekologicznej, nie ma więc ryzyka, iż będzie to miało wpływ na późniejsze problemy z zajściem w ciążę.

Według dr Papikian tabletek nie powinno się przyjmować dłużej niż osiem lat. - Powrót fizjologicznej czynności jajników następuje w pierwszym cyklu po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych - dodaje dr Papikian. Przyznaje także, że dobranie właściwej metody i formy antykoncepcji sprawia, iż w przyszłości nie powinny wystąpić problemy z płodnością. - Oczywiście pacjentka może mieć taki problem niezależnie, bez związku z przyjmowaniem antykoncepcji. Szkopuł w tym, że ujawnia się on dopiero podczas próby zajścia w ciążę i przez to często winą obarczane są tabletki antykoncepcyjne.

W ciągu 3 miesięcy po odstawieniu tabletek powinna powrócić owulacja i regularne miesiączki. Jednak każda kobieta reaguje inaczej. U niektórych po odstawieniu antykoncepcji mogą wystąpić pewne zaburzenia cyklu, np. w postaci nieregularnych krwawień.

Niektóre panie, pomimo usilnych starań, długo nie mogą zajść w ciążę. Czy tabletki mogły się do tego przyczynić? Tylko w ten sposób, że w czasie ich długotrwałego zażywania mogły zamaskować kłopoty z płodnością.

Ponieważ w trakcie przyjmowania pigułki antykoncepcyjnej jakiekolwiek problemy, np. hormonalne są ciężkie do zaobserwowania, ze względu na regularność cyklu, bezbolesność miesiączki i jej małą obfitość. Pozornie wszystko jest w porządku - tabletki maskują problemy, które rzuciłyby się w oczy, gdybyśmy ich nie zażywały.

Często nie jest potrzebny żaden okres przejściowy po zakończeniu stosowania antykoncepcji. Wiele kobiet zachodzi w ciążę już podczas pierwszego cyklu po odstawieniu tabletek. Organizm może jednak potrzebować więcej czasu, żeby przywrócić do normy gospodarkę hormonalną. Najwięcej kobiet zachodzi w ciążę około po ok. roku od odstawienia pigułki.

Kiedy należy zacząć się martwić? - Dawniej zalecano wizytę u ginekologa po dwóch latach bezowocnych prób starania się o dziecko. Obecnie, w związku z tym, że kobiety rodzą po raz pierwszy coraz później, przyjmuje się okres jednego roku - mówi dr Papikian.

Po zaprzestaniu przyjmowania tabletek pewna liczba kobiet nie zachodzi w ciążę lub ma z tym problem, ale odsetek ten statystycznie nie jest wyższy niż u kobiet, które pigułki nie brały. Przyjmuje się, że problemy z płodnością ma do 20 procent par.

Źródło artykułu:WP Kobieta
zdrowieantykoncepcjaciąża

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (54)