DomOgródAksamitki będą uginać się od kwiatów. Wystarczy jeden prosty zabieg

Aksamitki będą uginać się od kwiatów. Wystarczy jeden prosty zabieg

Jak zadbać o aksamitki?
Jak zadbać o aksamitki?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Adobe
22.08.2022 13:21, aktualizacja: 17.12.2022 15:47

Aksamitki (inaczej turki) to popularne rośliny, które często pojawiają się w naszych ogrodach. Ich kwiaty są jadalne i mogą ozdobić np. ciasto czy sałatkę. Jeżeli tylko nauczymy się, jak zapewnić im odpowiednie warunki, długo będą przydomową lub balkonową ozdobą.

Aksamitki (inaczej turki) to piękne kwiaty o barwie od żółtej po ciemnopomarańczową. Co ciekawe, mamy aż 40 odmian tej rośliny! Choć nie jest ona trudna w pielęgnacji, warto znać kilka trików, dzięki którym sadzonki będą bardziej okazałe, a kwitnienie się przedłuży.

Aksamitki w ogrodzie - dlaczego warto je posadzić?

Te piękne rośliny osiągają do 50-70 centymetrów wysokości. W polskich ogrodach najczęściej zobaczymy jednak odmiany, które dorastają do 20 centymetrów wzwyż. Naturalnie występują w krajach, gdzie przeważa klimat umiarkowany lub tropikalny, dlatego rosną m.in. w Ameryce Północnej i Południowej.

O aksamitkach (turkach) bardzo często mówi się, że są "śmierdziuszkami" - wszystko ze względu na ich charakterystyczny zapach, który wydobywa się z liści. Jednak ten specyficzny aromat ma bardzo przydatną właściwość - odstrasza bowiem gryzonie, które atakują nasze rośliny. Jeżeli posadzimy aksamitki, ryzyko, że kret czy nornica zaatakuje korzenie kwiatów czy krzewów, będzie znacznie niższe.

Z ich pielęgnacją poradzi sobie każdy

Aksamitki kochają słońce, dlatego też posadźmy je w miejscu, gdzie nie będzie brakować promieni słonecznych - najlepiej w południowym lub zachodnim zakątku naszego ogrodu. Co prawda będą rosnąć również w bardziej zacienionym miejscu, ale musimy się liczyć z tym, że kwiaty będą mniej okazałe.

Przy aksamitkach (turkach) zwróćmy też uwagę na glebę - musi być przepuszczalna i żyzna. Każdą osobę, która ma problem z częstym podlewaniem roślin, z pewnością ucieszy informacja, że aksamitki nie lubią być często nawadniane - świetnie magazynują wodę. Bardzo łatwo jest je natomiast przelać, co przekłada się na gnicie korzeni.

Ważną kwestią w przypadku aksamitek, jest ich osłanianie przed wiatrem. Ani kwiaty, ani liście rośliny nie przepadają za podmuchami, dlatego posadźmy je w takich miejscach, gdzie nie będą na nie bezpośrednio narażone. Jeżeli postanowimy zasadzić je w donicach - kiedy zrywa się silniejszy wiatr, koniecznie schowajmy roślinę w bezpiecznym miejscu.

Ostatnią sprawą jest podcinane sadzonek - regularne pozbawianie się przekwitłych kwiatów sprawi, że będą wypuszczać nowe pączki i powtarzać kwitnienie.

Domowy trik na mszyce

Mszyce to dla aksamitek wróg numer jeden. Wystarczy jednak przygotować specjalny roztwór, który pomoże się pozbyć tego problemu. W tym celu rozpuszczamy w litrze wody 20 gramów szarego mydła, a powstałym roztworem spryskujemy rośliny, na których pojawiły się szkodniki.

Trwa plebiscyt WP Kobieta #Wszechmocne2022. Zapraszamy do zgłaszania swoich nominacji w formularzu poniżej.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (7)
Zobacz także