Blisko ludziC+M+B czy K+M+B? Sprawdź, czy nie popełniasz błędu przy pisaniu na drzwiach

C+M+B czy K+M+B? Sprawdź, czy nie popełniasz błędu przy pisaniu na drzwiach

C+M+B czy K+M+B? Sprawdź, czy nie popełniasz błędu przy pisaniu na drzwiach

06.01.2020 16:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Już niedługo niemalże na każdych drzwiach będziemy mogli spotkać charakterystyczny napis "K+M+B" lub "C+M+B". Niewielu jednak wie, jaka pisownia jest poprawna oraz co w ogóle oznacza ten skrót.

6 stycznia Kościół katolicki obchodzi święto Objawienia Pańskiego, które jest szerzej znane jako święto Trzech Króli. Tego dnia we wszystkich świątyniach obywa się święcenie kadzidła i kredy, którą później oznaczamy drzwi naszego domostwa.

W naszej tradycji przyjęło się już pisanie "K+M+B" lub "C+M+B" (obie formy są poprawne) oraz bieżącego roku na drzwiach wejściowych. Ma to zapewnić ochronę domu oraz jego mieszkańców od chorób, niepowodzeń i zniszczeń. Wielu myśli, że napis na drzwiach to skrót od imion trzech mędrców, którzy przybyli ze Wschodu, by oddać pokłon narodzonemu Jezusowi. Jednak ten tajemniczy skrót ma więcej znaczeń.

C+M+B czy K+M+B? Znaczenie skrótu

Mało kto wie, że "CMB" to pierwsze litery łacińskiej sentencji: "Christus mansionem benedicat", co oznacza "Niech Chrystus błogosławi".

CMB czy KMB? Jak poprawnie zapisywać?

Należy pamiętać również, że litery w skrócie powinniśmy oddzielać od siebie krzyżykami, a nie plusami. Jest to najczęściej spotykany błąd. Większość wiernych nawet nie wie, że go popełnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)