C+M+B czy K+M+B? Sprawdź, czy nie popełniasz błędu przy pisaniu na drzwiach
Już niedługo niemalże na każdych drzwiach będziemy mogli spotkać charakterystyczny napis "K+M+B" lub "C+M+B". Niewielu jednak wie, jaka pisownia jest poprawna oraz co w ogóle oznacza ten skrót.
06.01.2020 16:10
6 stycznia Kościół katolicki obchodzi święto Objawienia Pańskiego, które jest szerzej znane jako święto Trzech Króli. Tego dnia we wszystkich świątyniach obywa się święcenie kadzidła i kredy, którą później oznaczamy drzwi naszego domostwa.
W naszej tradycji przyjęło się już pisanie "K+M+B" lub "C+M+B" (obie formy są poprawne) oraz bieżącego roku na drzwiach wejściowych. Ma to zapewnić ochronę domu oraz jego mieszkańców od chorób, niepowodzeń i zniszczeń. Wielu myśli, że napis na drzwiach to skrót od imion trzech mędrców, którzy przybyli ze Wschodu, by oddać pokłon narodzonemu Jezusowi. Jednak ten tajemniczy skrót ma więcej znaczeń.
C+M+B czy K+M+B? Znaczenie skrótu
Mało kto wie, że "CMB" to pierwsze litery łacińskiej sentencji: "Christus mansionem benedicat", co oznacza "Niech Chrystus błogosławi".
CMB czy KMB? Jak poprawnie zapisywać?
Należy pamiętać również, że litery w skrócie powinniśmy oddzielać od siebie krzyżykami, a nie plusami. Jest to najczęściej spotykany błąd. Większość wiernych nawet nie wie, że go popełnia.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl