Co oznaczają tatuaże?

Co oznaczają tatuaże?

Co oznaczają tatuaże?
Źródło zdjęć: © Facebook.com | TheDigitalWay
05.03.2018 10:03

Symboliczne znaczenie tatuaży nie zawsze jest tym, czym kierują osoby z pasją zdobiące skórę trwałymi malunkami. Bywa, że impulsem do wybrania takiego, a nie innego wzoru jest moda, a na na decyzję wpływają przede wszystkim kwestie estetyczne. Nie brakuje takich, którzy przez lata noszą na ciele symbol, nie zdając sobie sprawy, co się za nim kryje. Większość posiadaczy tatuażu dąży jednak do tego, by każda ozdoba odsłaniała część osobowości i odzwierciedlała wnętrze.

Co oznaczają tatuaże zwierzęta (drapieżniki, owady i gady, ptaki)

Tatuaże przedstawiające zwierzęta od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród przedstawicieli obydwu płci. Dla wielu osób wykorzystanie motywów zwierzęcych to sposób na zamanifestowanie swoich cech charakteru. Najczęściej wybierane są wzory tatuaży z drapieżnikami i dzikimi zwierzętami. Lwy, tygrysy, wilki, niedźwiedzie, zwłaszcza szczerzące kły, symbolizują siłę i zawziętość. Poza tym każdy gatunek zwierząt ma cały szereg kulturowo przypisanych znaczeń o korzeniach totemicznych. I tak np. wilk wyjący do księżyca identyfikuje samotnika, osobę niezależną, niedźwiedź w pozycji bojowej – człowieka odważnego i niezłomnego (również matkę stającą w obronie potomstwa), biegnący tygrys – ryzykanta potrzebującego ciągłych zmian, lew – osobę pewną siebie, dominującą. Jeleń w wierzeniach celtyckich uchodzi za przewodnika dusz. Inny modny wzór tatuażu u dziewczyn – lis – kojarzy nam się z chytrością i przebiegłością. Jednak w mitologii japońskiej zwierzę to symbolizuje bogactwo i posiada magiczne zdolności.

Obraz
© Facebook.com | Studio tatuażu POPEYE

Bardzo czytelne jest znaczenie tatuaży z niektórymi gatunkami owadów i gadów. Węże, którym przypisuje się wiedzę tajemną i inteligencję, oplatają nadgarstki, kostki i wiją się wokół mieczy. Ze względu na historię biblijną o Adamie i Ewie należą do archetypicznego wizerunku kobiety-kusicielki. Pająki to władcy własnego losu. Kojarzone są z pracowitością, podobnie jak mrówki i pszczoły. Z kolei ćmy kryją w sobie symbolikę śmierci, są łącznikami między światem żywych i umarłych. Wybierają je osoby bez reszty oddane swoimi pasjom, gotowe – tak samo jak ćmy – lgnąć do ognia. Te drobne zwierzęta są tatuowane na przedramionach, nadgarstkach i kostkach. Uwielbiają je miłośnicy tatuaży minimalistycznych.

Obraz
© Facebook.com | Studio Tatuazu Lestat

Wiele osób wykorzystuje w swoich tatuażach symbolikę ptaków, które bez względu na gatunek kojarzą się z wolnością. Sowy oznaczają mądrość, kruki oraz wrony mają związek z zaświatami, śmiercią i wojną, pawie są wcieleniami próżności i zwiastunami długowieczności, podobnie jak żurawie, które dodatkowo symbolizują miłość małżeńską. Modne tatuaże damskie z ptakami przedstawiają często lojalne i przynoszące dobre nowiny jaskółki albo kolibry – symbole niekończącej się radości i sił witalnych. Z kolei w projektach tatuaży patriotycznych powtarza się wizerunek wzlatującego orła.

Obraz
© Facebook.com | Hugo Tattoo - Studio Tatuażu,Studio Tatuażu Goat Tattoo,Kowal Tatoo Studio Tatuażu,Studio Tatuazu Lestat

Co oznaczają tatuaże kwiaty (róże, lilie, lotosy, paprocie)

Kobiety ochoczo przybywają do salonów tatuaży, by ozdobić swoje ciała motywami florystycznymi. Dominują kompozycje z róż, które można oglądać w projektach z czaszkami, klepsydrami, mechanizmami zegarów, bronią ręczną, szminkami, lusterkami, perłami, a także kartami do gry. Znaczenie tatuaży damskich z różami jest bardzo szerokie ze względu na bogatą symbolikę tych kwiatów. Wśród wyobrażeń związanych z czerwoną różą należy wymienić: miłość cielesną, namiętność, duchowość, cierpienie. Biały kolor kwiatu sugeruje niewinność, czystość i skromność. Podobne konotacje do białej róży ma lilia – symbol szlachetności i bezgrzeszności.

Obraz
© Facebook.com | Jah Love Tattoo Studio Tatuażu Warszawa

Wiele pań decyduje się na wytatuowanie kwiatu lotosu, czyli świętej rośliny buddyzmu i hinduizmu. Tym kobietom, które go noszą, dalekowschodni emblemat ma przynosić dobrobyt i szczęście, ponieważ lotos jest zdolny do przekształcania przeciwności losu w nowe możliwości. Wśród modnych wzorów tatuaży dla dziewczyn królują ostatnio kwiaty polne i leśne, m.in. maki, stokrotki, niezapominajki, słoneczniki, paprocie. Takie ozdoby podkreślają delikatność, eteryczność i naturalność.

Obraz
© Facebook.com | Salon Tatuażu Demontattoo,Jah Love Tattoo Studio Tatuażu Warszawa,Studio Tatuażu Goat Tattoo,Hugo Tattoo - Studio Tatuażu

Co oznaczają tatuaże krzyże, kotwice, oko Horusa, yin i yang, odwrócona ósemka

Wśród innych symboli pojawiających się w projektach tatuaży damskich i męskich przodują krzyże. Nie wszystkie nawiązują do męki Chrystusa tak jak krzyż łaciński. Pacyfka, czyli krzyż Nerona (odwrócony w kole), to znak czarnej magii i walki z chrześcijaństwem. Krzyż z pętelką na górze (Ankh) oznacza egipskiego boga Ra i jest związany z kultem płodności oraz rozwiązłością seksualną. Krzyż zamętu (z księżycem na dole), tak samo jak odwrócony krzyż południa, to symbol satanistów.

Obraz
© Facebook.com | JaTuTaTToo Studio Tatuażu,13 Tatoo Studio,Studio tatuażu POPEYE

Rozpowszechniły się także tatuaże z egipskim okiem Horusa mające zapewnić ochronę przed zawiścią i zazdrością, a także tatuaże ze słoniem Ganeśa z mitologii indyjskiej, który własnym kłem spisał świętą księgę Mahabharatę i dlatego uchodzi za wcielenie sprytu i mądrości. Z filozofii chińskiej na cały świat dotarł symbol yin i yang, czyli dwóch uzupełniających się sił, dających wszechświatowi harmonię. Tak samo uniwersalny stał się chiński smok zwiastujący szczęście. W każdym zakątku globu identyczne znaczenie ma również tatuaż z odwróconą ósemką – znakiem nieskończoności, metaforą początku i końca.

W Polsce jednym z ulubionych symboli wykorzystywanych w sztuce tatuażu stała się kotwica, która jest amuletem ochronnym, odwołuje się do poczucia bezpieczeństwa, stabilizacji oraz wyraża nadzieję. Bardzo chętnie tatuowane są też łapacze snów nawiązujące do wierzeń indiańskich. Mają one funkcję ochronną.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także