Co pomaga zajść w ciążę?
16.03.2007 10:25, aktual.: 07.09.2018 15:23
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda w Bostonie (stan Massachusetts) zaobserwowali, że istnieje związek między spożywaniem nisko tłuszczowych przetworów mlecznych a brakiem owulacji i ryzykiem niepłodności.
Jedzenie lodów i picie pełnotłustego mleka to dla kobiet, które próbują zajść w ciążę, lepsza dieta niż przetwory z chudego mleka - podaje pismo "Human Reproduction". Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda w Bostonie (stan Massachusetts) zaobserwowali, że istnieje związek między spożywaniem nisko tłuszczowych przetworów mlecznych a brakiem owulacji i ryzykiem niepłodności.
Badania przeprowadzono na grupie 18 tys. 555 kobiet w wieku od 24 do 42 lat, które nie miały wcześniej problemów z płodnością i które próbowały zajść w ciążę lub zaszły w nią w okresie od 1991 do 1999 roku. Co dwa lata naukowcy aktualizowali dane na temat składników diety pacjentek. W ciągu 8 lat problemy z płodnością, związane z zaburzeniami jajeczkowania, stwierdzono u 438 kobiet.
Dogłębna analiza
W analizie uwzględniono znane czynniki wpływające na poczęcie, takie jak wiek pacjentek, palenie papierosów, aktywność fizyczna, picie alkoholu, to czy wcześniej rodziły, wskaźnik masy ciała i całkowitą kaloryczność diety. Okazało się, że w przypadku kobiet, które dziennie jadły minimum dwie porcje niskotłuszczowych przetworów z mleka, ryzyko niepłodności związanej z zaburzeniami jajeczkowania rosło o 85 proc., w porównaniu z kobietami, które nie jadły nawet jednej porcji takich produktów. Lody na niepłodność?
Z kolei, spożywanie jednej porcji pełnotłustego nabiału, zwłaszcza lodów, obniżało ryzyko takiej niepłodności o 27 proc. Spadało ono tym bardziej, im więcej lodów jadły kobiety. Te, które spożywały minimum dwie porcje lodów na tydzień były o 38 proc. mniej narażone na problemy z zajściem w ciążę, niż kobiety, które jadły lody rzadziej niż raz w tygodniu.
Autorzy pracy podejrzewają, że na płodność mogą wpływać jakieś obecne w nabiale związki rozpuszczalne w tłuszczach. W chudym nabiale jest ich znacznie mniej niż w pełnotłustym, podkreślają.
Strategia szkodliwa dla...
Zdaniem badaczy, odkrycie to jest o tyle ważne, że zgodnie z aktualnymi amerykańskimi zaleceniami dietetycznymi, dorosła osoba powinna spożywać trzy lub więcej porcji chudego nabiału dziennie. Najnowsze rezultaty wskazują jednak, że ta strategia może być szkodliwa dla kobiet próbujących zajść w ciążę.
Prowadzący badania dr Jorge Chavarro uważa, że dopóki nie uda się zweryfikować wyników jego zespołu, kobiety z tej grupy powinny przestawić się na pełnotłusty nabiał i np. pić tłuste mleko zamiast chudego, czy jeść lody zamiast chudego jogurtu. (PAP) jjj/ krx