Żyć lepiejPosadź pod tujami. Wiosną sąsiedzi zzielenieją z zazdrości

Posadź pod tujami. Wiosną sąsiedzi zzielenieją z zazdrości

Tuje od lat są chętnie sadzone na polskich podwórkach i w ogrodach. Problemem jest jednak wybór odpowiedniej roślinności do posadzenia w pobliżu iglaków. Nie każdy gatunek będzie czuł się dobrze w okolicy wysokich żywotników. Co w takim razie posadzić pod tujami?

Co posadzić pod tujami?
Co posadzić pod tujami?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Viacheslav Lopatin

Tuje są bardzo popularnym wyborem, gdy chcemy stworzyć naturalny żywopłot. Gęsto posadzone chronią przed wzrokiem przechodniów, a dodatkowo wzbogacają ogród intensywnym zielonym kolorem. Problemem jest jednak fakt, że nie każda roślina będzie pięknie rosła w okolicy iglaków.

Tuje, czyli żywotniki rzucają sporo cienia, a to nie będzie pasować wszystkim gatunkom. Nie każda roślina poradzi sobie na zacienionym stanowisku, dlatego warto wiedzieć, co posadzić pod żywopłotem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dlaczego nie każdy gatunek roślin będzie dobrze rósł pod tujami?

Gleba w okolicy żywotników z reguły jest dość sucha i zacieniona. Nie oznacza to jednak, że w tej lokalizacji nie może znaleźć się żadna roślina.

Aranżując przestrzeń pod żywopłotem, warto postawić na cieniolubne odmiany, które będą prawidłowo rosnąć w ukrytym zakątku. Pozwoli to na stworzenie atrakcyjnej kompozycji barw w towarzystwie zielonych tuj. Aby zachować optymalną wilgoć gleby i nadać estetyczny wygląd obszarowi pod tujami, można użyć kory jako ściółki.

Co posadzić pod tujami?

Jedną z roślin, która sprawdzi się w towarzystwie żywotników, jest kalmia szerokolistna, czyli wiecznie zielony krzew o okrągłej koronie, zachwycający swoim wiosennym kwitnieniem. O tej porze roku ozdobiony jest białymi lub różowymi kwiatami, które wyróżniają się oryginalnymi wzorami lub kropkami. Preferuje miejsca lekko zacienione i chronione przed wiatrem, dlatego idealnie sprawdzi się pod tujami. Ważne jest, by otoczyć glebę wokół niej korą, co pomoże utrzymać wilgotność i zapobiec szybkiemu odparowywaniu wody z gleby.

Parzydło leśne jest rośliną o dużej odporności, zdolną do wzrostu nawet na niezbyt bogatej glebie. Intensywne zacienienie również nie jest dla niej problemem. Preferuje ona spokojne, zaciszne lokalizacje, dzięki czemu doskonale odnajdzie się w obszarze pod żywopłotem. Wyróżnia się eleganckimi kwiatami, które pojawiają się w czerwcu i lipcu, a swoim wyglądem przypominają delikatne pióropusze.

Kolejną z roślin, która sprawdzi się w towarzystwie tui, jest liliowiec ogrodowy. Roślina zachwyca obfitym kwitnieniem i może być uprawiana nawet pod żywopłotem. Ceni sobie zarówno pełne słońce, jak i delikatne cienie. Liliowce są odporne na suszę, jednak regularne podlewanie sprzyja obfitości kwiatów o dzwonkowatym kształcie. Te rośliny mogą dorastać do wysokości jednego metra, co sprawia, że prezentują się imponująco na tle zielonych tui.

Floksy wiechowate, znane również jako płomyki wiechowate, doskonale odnajdują się w zacienionych miejscach pod tujami. Te byliny charakteryzują się intensywnie kolorowymi kwiatami, które będą ozdobą przestrzeni wokół żywopłotu przez wiele lat. Istnieje możliwość wyboru różnych odmian floksów, różniących się kolorystyką i wysokością, co pozwoli na stworzenie atrakcyjnej kompozycji rabaty na tle żywotników.

Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie