UrodaCo to jest henna – właściwości i zastosowanie

Co to jest henna – właściwości i zastosowanie

Co to jest henna – właściwości i zastosowanie
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

11.06.2018 18:46, aktual.: 08.07.2018 19:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dzięki uniwersalnym właściwościom henna jest coraz częściej wykorzystywana w kosmetyce jako środek barwiący lub składnik produktów pielęgnujących skórę.

Co to jest henna?

Henna jako substancja, za pomocą której możliwe jest bezpieczne zabarwianie skóry, znana była już w starożytnym Egipcie. Zarówno wtedy, jak i dziś forma pozostała ta sama i henna wciąż wyrabiana jest z rośliny znanej pod nazwą lawsonia bezbronna.

Starożytni Egipcjanie używali tej sproszkowanej formy rośliny m.in. do tak ważnych rytuałów, jak farbowanie mumii (m.in. stopy i włosy) wybitnych obywateli. Również w czasach biblijnych odnotowano fakt, że kobiety za pomocą henny farbowały włosy i paznokcie.

Obecnie henna wciąż wykorzystywana jest do barwienia skóry w kosmetyce. Ponadto dzięki krótkiej trwałości coraz modniejsze stają się tatuaże z henny, które ostatecznie można zmyć bez żadnych konsekwencji lub stary wzór zastąpić całkowicie nowym.

Henna – właściwości

Henna słynie przede wszystkim z właściwości barwiących. Dzięki odporności na kruszenie dobrze przylega do skóry, a odpowiednia forma zapobiega rozprzestrzenianiu się barwnika poza wybrany kontur. Wyjątkową popularność, która utrzymuje się od tysiącleci, zawdzięcza trwałości, która pozwala zmyć hennę ze skóry po trzech tygodniach bez żadnych konsekwencji. Ponadto henna jest także źródłem wielu witamin i minerałów. W jej strukturze znajduje się m.in. błonnik, witaminy B, A, D, enzymy, kwasy (oleinowy i linolowy) oraz magnez i wapń.

W medycynie arabskiej cała roślina henny uważana jest za niezwykle wartościową. Przykładem może być wykorzystywanie nasion rośliny w leczeniu chorób związanych z wątrobą, podczas gdy wyciąg z liści stosuje się przy dolegliwościach spowodowanych przez choroby weneryczne.

Hennę kupić teraz można za pomocą WP radarOkazji, nowemu narzędziu do wyszukiwania najlepszych ofert w polskim internecie.

Henna - zastosowanie

Ze względu na właściwości barwiące hennę spotkamy w składzie kosmetyków koloryzujących jak szampon farbujący, czy najpopularniejsza płukanka do włosów z henną. Dzięki zastosowaniu tego typu produktów włosy nabiorą ciemnej barwy, o wiele naturalniejszej niż w przypadku farby do malowania włosów. Drugim najczęstszym zastosowaniem henny są produkty do koloryzacji okolic oczu i rzęs. Taki zabieg jest obecnie niezwykle popularny i wykonywany w każdym salonie kosmetycznym. Dzięki trwałości henny raz przyciemnione rzęsy nie wymagają codziennej koloryzacji, co znacznie przyspiesza poranne obowiązki.

Co więcej henna jest wykorzystywana w składzie medykamentów, za pomocą których leczy się żółtaczkę, oparzenia skóry, biegunkę, trąd i ospę. Co więcej, w domowej medycynie bardzo popularna jest maść robiona z połączenia liścia lawsonii z miodem i masłem, którą stosuje się w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych. Niemniej popularne jest także przygotowywanie domowych kosmetyków do koloryzacji brwi czy pielęgnacji skóry z dostępnych np. w internecie przepisów.

Ponadto ze względu na pozytywny wpływ na włosy większość kosmetyków o działaniu przeciwłupieżowym i ochronnym zawiera w swoim składzie hennę. Za jedyną wadę henny uważa się dość długi czas wchłaniania się substancji, dlatego jej stosowanie polecane jest cierpliwym, którzy nie oczekują natychmiastowego efektu.

Komentarze (0)