Rola magnezu w organizmie kobiety
28.11.2013 12:12, aktual.: 28.11.2013 13:50
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Dieta pozwala nam nie tylko utrzymać szczupłą sylwetkę i piękną cerę, ale wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Czasami możemy całymi latami cierpieć na jakieś zaburzenie i nie wiedzieć nawet, że to po prostu kwestia odżywiania.
Dieta pozwala nam nie tylko utrzymać szczupłą sylwetkę i piękną cerę, ale wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Czasami możemy całymi latami cierpieć na jakieś zaburzenie i nie wiedzieć nawet, że to po prostu kwestia odżywiania. Co chwilę słyszymy o tym, jakie pierwiastki koniecznie powinnyśmy dostarczać naszemu organizmowi. Wszystkie są ważne, jednak naukowcy mówią, że gdyby mieli wybrać jeden najbardziej istotny, byłby to magnez. Dlaczego?
Dopiero poznajemy rolę magnezu w organizmie. Okazuje się, że bierze udział w ponad 300 reakcjach enzymatycznych i pomaga w budowie ponad 3 tysięcy białek.
Prawdopodobnie jego działanie jest odpowiedzią na pytanie, dlaczego tak niewiele genów odpowiada za budowę i funkcjonowanie organizmu. Okazuje się bowiem, że to właśnie magnez pomaga utrzymać strukturę rybosomów, które są odpowiedzialne za tworzenie się nowych białek. Znane jest jego działanie na układ nerwowy. Pobudza neuroprzekaźniki w mózgu, jest więc niezbędny dla jego prawidłowego funkcjonowania.
Niedoborem tego pierwiastka powinny martwić się zwłaszcza kobiety. Braki magnezu są przyczyną wielu chorób, które o wiele częściej dotykają panie. Tymczasem nasz styl życia nie sprzyja magazynowaniu w organizmie tej cennej substancji.
Rola magnezu
Dorosły człowiek powinien dziennie przyjmować ok. 300-400 mg magnezu. Niestety, w naturalnych produktach jest coraz mniej tego pierwiastka, głównie ze względu na zanieczyszczenie środowiska i chemiczne nawożenie gleby związkami zawierającymi potas. Magnez jest też wypłukiwany przez nadużywanie alkoholu, picie kawy, stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych, stres czy niewydolność nerek.
Tymczasem magnez wpływa na wiele ważnych procesów w organizmie. Większość dorosłych ludzi chociaż raz w życiu doświadczyła jego niedoboru. Najczęstsze objawy to bolesne skurcze łydek, drganie jednej powieki, uczucie drętwienia i mrowienia w kończynach, wypadanie włosów, łamliwość paznokci, ale też rozdrażnienie, lęki, stan zagubienia. Zdarzają się trudności w koncentracji, bóle głowy, a nawet mdłości.
Ważny dla kobiet
Szczególnie kobiety powinny kontrolować poziom magnezu w organizmie. Z kilku powodów. Okazuje się na przykład, że magnez pomaga zachować dobry nastrój w ostatniej fazie cyklu miesięcznego. Jeżeli więc cierpisz na PMS, koniecznie spróbuj uzupełnić poziom tego pierwiastka.
Magnez może być też przyczyną bolesnego miesiączkowania. Okazało się, że kobiety, które przyjmowały 250 mg tego pierwiastka dziennie przez kilka miesięcy, o wiele łagodniej przechodziły ten czas. Magnez pomaga również na menstruacyjne migreny.
Odpowiednie dawkowanie jest też ważne, jeżeli chcesz mieć zdrową cerę, silne włosy i paznokcie. To dlatego panie na diecie często narzekają na problemy ze skórą i wypadanie włosów. Po prostu nie dostarczają organizmowi odpowiedniej ilości magnezu. Suplementacja jest tutaj ważna, jednak najlepiej po prostu nie spieszyć się z odchudzaniem.
Jednak chyba najważniejsza zaleta magnezu to zapobieganie stanom lękowym i depresji. Te zaburzenia występują 2,5 razy częściej właśnie u kobiet. Istnieją uzasadnione podejrzenia, że braki magnezu w mózgu prowadzą do ciężkiej depresji, która grozi nawet samobójstwem. Co ciekawe, podawanie tego pierwiastka w niektórych przypadkach było tak skuteczne, jak silny lek psychotropowy – imipramina. Czasami depresja przechodziła już po siedmiu dniach.
Styl życia
Niestety, styl życia coraz większej liczby ludzi sprzyja powstaniu niedoborów magnezu. Jego poziom obniża chociażby kawa czy alkohol. Nieprawda, że wystarczy zjeść czekoladę, żeby uzupełnić poziom tego pierwiastka – niestety cukier również nie wpływa dobrze na gospodarkę jonową w organizmie. Jeżeli więc lubisz słodkości, wybieraj gorzką czekoladę.
Poziom magnezu obniża również stres. Stanowi to często błędne koło. Stres zaburza gospodarkę magnezową w organizmie, co z kolei prowadzi do przygnębienia, rozdrażnienia, problemów z koncentracją uwagi. Nie da się natomiast uzupełnić minerałów w trakcie kilku godzin. Warto jednak być cierpliwym i szczególnie w okresie zimowym, kiedy mamy ograniczony dostęp do świeżych warzyw, wspomagać się suplementami diety.
Bo to właśnie głównie zielone warzywa, kakao i orzechy są źródłem magnezu. Warto także włączyć do diety szpinak, orzechy laskowe, ciemną czekoladę, płatki owsiane, groch i ciecierzycę.
Możesz też sięgnąć po suplementy diety lub nawet leki uzupełniające poziom magnezu. Uważaj jednak na skład tych specyfików. Powinny zawierać przede wszystkim witaminę B6, która ułatwia wchłanianie się pierwiastka. Zwracaj też uwagę, jaki rodzaj soli magnezu jest zawarty w suplemencie. Najlepiej wchłaniają się mleczan i cytrynian. Węglan i siarczan są gorzej przyswajalne, organizm potrafi wykorzystać tylko 30 procent tych substancji. Nie daj się więc oszukać i sprawdzaj zawartość, bowiem większa ilość substancji aktywnej w tym przypadku nie oznacza wcale lepszego działania.
(sr/mtr), kobieta.wp.pl