Cold brew, czyli kawa na zimno - działanie i właściwości. Jak ją przygotować?
Kawa to prawdopodobnie najpopularniejszy gorący napój, który gości w polskich domach. Wszystko oczywiście za sprawą niezbędnej wczesnym rankiem kofeiny, która pobudza nas do działania i pozwala na pracę na pełnych obrotach. Coraz większą popularnością cieszy się także tak zwane cold brew, czyli kawa przygotowywana na zimno. Jakie ma właściwości i czy warto ją pić?
Czym jest cold brew?
Cold brew jest to proces ekstrakcji kawy zachodzący w niskiej temperaturze za pomocą procesu zwanego maceracją. Parzenie kawy w gorącej wodzie zajmuje jak wiadomo zaledwie kilka minut, jednak podobny proces z użyciem zimnej wody potrafi trwać nawet do 10 godzin w zależności od stopnia jej zmielenia.
Efektem końcowym jest osiągnięcie roztworu o podobnym stężeniu jak kawa tradycyjna, jednak z racji długiego czasu oczekiwania możemy dowolnie regulować moment zakończenia maceracji, czyli procesu rozmoczenia ziaren w wodzie.
Kawa cold brew nie jest szczególnie skomplikowana pod względem procesu jej uzyskiwania, a do tego, podobnie jak w przypadku kawy tradycyjnej, można ją spokojnie przygotować samemu w domu. Mimo długiego czasu przygotowania cold brew doceniane jest ze względu na swoje walory smakowe i niską zawartość kofeiny w przygotowanym roztworze, bowiem to głównie wysoka temperatura jest odpowiedzialna za wydzielanie się tej substancji.
"Parzenie" kawy na zimno nie jest też obojętne dla jej wpływu na nasze zdrowie, bowiem gorąca woda neutralizuje pewne cenne dla organizmu substancje, które znajdziemy właśnie w tym napoju.
Cold brew - właściwości, działanie
Kawa typu cold brew dla wielu może wydawać się całkowicie zbędną fanaberią, jednak faktem jest, że charakteryzuje się ona niższą kwasowością i większą ilością aromatów, które nie giną pod wpływem wysokiej temperatury. Przygotowany w ten sposób napój jest też mniej bogaty w kofeinę niż tradycyjna kawa, a do tego zawiera więcej przeciwutleniaczy i mniej substancji mogących mieć negatywny wpływ na stężenie cholesterolu w organizmie.
W wyniku wysokiej temperatury w tradycyjnej kawie giną także niektóre substancje przydatne dla zdrowia, jednak, w zależności od długości maceracji, wciąż znajdziemy je właśnie w kawie na zimno.
Oprócz tego, z racji niższej kwasowości, kawa cold brew charakteryzuje się również neutralnym Ph, dlatego jest ona dobrym rozwiązaniem dla osób mających problemy z refluksem żołądkowo-jelitowym. Dzięki temu popularnemu napojowi przygotowywanemu na zimno możemy cieszyć się aromatem kawy bez obaw o zakwaszenie organizmu i negatywny wpływ kofeiny na nasz układ nerwowy. Ta informacja z pewnością przypadnie do gustu osobom na co dzień unikającym tej substancji lub organiczającym jej spożywaną ilość.
Cold brew - sposób przygotowania
Podczas przygotowywania kawy cold brew w zaciszu własnego domu musimy przede wszystkim zadbać o sterylność naczyń, w których będzie ona przygotowywana. Niska temperatura sprzyja rozwojowi bakterii, dlatego należy bezwzględnie przestrzegać zasad higieny.
Do wykonania cold brew najlepsza będzie kawa o średniej gradacji, a więc wielkości kryształków cukru, jednak nie jest to warunek konieczny. Do uzyskania 0,5 litra cold brew będziemy potrzebowali około 30 gramów ziaren kawy.
Przepis na cold brew jest bardzo prosty – ziarna zalewamy wodą, szczelnie zakrywamy i chowamy do lodówki na około 10 do 12 godzin. Po zakończeniu procesu należy przemieszać roztwór i w miarę możliwości go przecedzić, aby usunąć zalegające w nim drobiny kawy.