FitnessCoraz młodsi umierają na zawał

Coraz młodsi umierają na zawał

Coraz młodsi umierają na zawał
Źródło zdjęć: © sxc.hu

26.01.2010 12:25, aktual.: 19.03.2012 12:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

32-letnia Brittany Murphy zmarła na rozległy zawał serca. Okazuje się jednak, że gwiazda filmowa nie jest wyjątkiem, bowiem coraz młodsi ludzie umierają na zawał serca.

Zawały serca i udary mózgu coraz częściej występują u osób młodych. A problemy zaburzeń lipidowych i podwyższonego ciśnienia tętniczego zaczynają się już nawet u dzieci. Zdarza się też, że jeszcze przed osiągnięciem dorosłości przechodzą zawał. Szokiem była śmierć aktorki Britanny Murphy, znanej z takich filmów jak „Przerwana lekcja muzyki”, czy „8. Mila”.

20 grudnia minionego roku zmarła na rozległy zawał serca w swoim domu w Los Angeles. Miała 32 lata. Okazuje się jednak, że gwiazda filmowa nie jest wyjątkiem, bowiem coraz młodsi ludzie umierają na zawał serca. Jeszcze kilkanaście lat temu średnia wieku pacjenta z zawałem wynosiła około 50 lat. Obecnie coraz częściej dotyczy trzydziestolatków, dwudziestoparolatków, a nawet nastolatków i to bez względu na płeć.

Dziś kobiety pracują zawodowo równie intensywnie jak mężczyźni i również doświadczają silnego stresu. Coraz rzadziej uprawiamy sport, a do tego dochodzi chroniczne zmęczenie i palenie papierosów. Dlatego choroby sercowo - naczyniowe są jednymi z najczęstszych przyczyn zgonów.

W Polsce na nadciśnienie cierpi ponad 8 milionów Polaków, czyli niemal co trzeci dorosły, a kolejne 9 milionów osób może być zagrożonych chorobą. Liczba młodych pacjentów z nadciśnieniem rośnie z roku na rok. Coraz częściej problem ten spotyka się u dzieci i nastolatków.

Problemy mają już dzieci

Z najnowszych badań zrealizowanych w Łodzi na grupie 28 tys. dzieci i młodzieży w wieku od 3 do 19 lat wynika, że aż 14,5 proc. ma nadwagę, a 3,8 proc. jest otyłych, u 11 proc. stwierdzono stan przednadciśnieniowy, a u 4,4 proc. nadciśnienie tętnicze. Badania w innych miastach są porównywalne do tych łódzkich.
POLECAMY: * Zawał serca – poznaj, jakie towarzyszą mu objawy*

Ambitni, przepracowani

Jak rozpoznać zawał serca?

Jak chronić serce?

zawał sercasercestres
Komentarze (8)