Cukinia i dynia - skarby z polskiej działki
Warzywa z rodziny dyniowatych są dostępne na straganach i w sklepach z warzywami jeszcze przez cały wrzesień i coraz częściej goszczą na polskich stołach. W kuchni, z cukinii i dyni wyczarujemy smakowite cuda – zupy, sałatki, zapiekanki i marynaty.
23.08.2006 | aktual.: 28.06.2010 18:52
Cukinia do Europy przywędrowała z Ameryki Południowej, natomiast smak dyni Europejczycy poznali po odkryciach geograficznych Kolumba. Jako pierwsi prawdopodobnie zaczęli ją uprawiać mieszkańcy Ameryki Środkowej. Warzywa z rodziny dyniowatych są dostępne na straganach i w sklepach z warzywami jeszcze przez cały wrzesień i coraz częściej goszczą na polskich stołach. W kuchni, z cukinii i dyni wyczarujemy smakowite cuda – zupy, sałatki, zapiekanki i marynaty.
Cukinia w kuchniach świata
To wartościowe warzywo na różne sposoby wykorzystują nie tylko Polacy, ale również Włosi, Francuzi i Grecy. Cukinia faszerowana owczym serem to specjalność grecka, natomiast w menu tradycyjnej kuchni włoskiej znajdziemy danie o tajemniczo brzmiącej nazwie minestrone po genueńsku. Jest to gęsta i pożywna zupa z cukinii, ziemniaków, marchewki i świeżej fasoli. Prawdziwym rarytasem, znanym na całym europejskim kontynencie jest również zupa z kwiatów cukinii. Do jej przyrządzenia potrzebne są zarówno kwiaty jak i sam miąższ warzywa. Z dodatkiem mięsistych pomidorów, oregano i oliwy z oliwek stanowi aromatyczną i smaczną potrawę. Wybierając warzywo na bazarze warto wiedzieć, że najbardziej wyrazisty smak mają owoce cukinii o jasnym, soczystym miąższu, których długość nie przekracza 20 cm.
Właściwości odżywcze cukinii
Cukinia, podobnie jak inne warzywa dyniowate, jest bogata w wiele cennych witamin i składników mineralnych. To bliska siostra kabaczka o cieńszej, ciemnozielonej skórce z białymi plamkami. To cenne źródło witamin A, B1, B2, B3, B6 , C oraz składników mineralnych takich jak potas, wapń i żelazo.
Niedoceniana dynia w różnych postaciach
Owoce dyni ze względu na walory dietetyczne są używane do przyrządzania sałatek i konfitur. Jako pierwsi zaczęli ją uprawiać Inkowie, 4000 lat p.n.e. Do Europy rośliny sprowadzone zostały przez Hiszpanów w XVI wieku. Warzywo jest szeroko używane w kuchniach całego świata - w kuchni amerykańskiej, zachodnioeuropejskiej, polskiej i żydowskiej. Jednym z najbardziej smakowitych i oryginalnych dań jest libijski pikantny dip dyniowy, podawany z pieczywem, przyprawiony oliwą, imbirem i czosnkiem. Polacy również mogą się pochwalić smakowitymi daniami z dynią w roli głównej - dyniowe racuchy podawane na ciepło z owocami to nasza specjalność.
Dla zdrowia i urody
Owoce dyni zawierają związki potasu, wapnia, magnezu i żelaza oraz witaminy C, B1, PP Nasiona dyni od wielu wieków byty używane do zwalczania tasiemców oraz innych pasożytów atakujących ludzki układ pokarmowy. Dzięki zawartości witamin, mikroelementów, soli mineralnych i pektyn owoce dyni mogą być polecane ludziom z miażdżycą, ze stwardnieniem tętnic, z nadciśnieniem tętniczym oraz osobom otyłym, dręczonym częstymi zaparciami. Właściwości lecznicze mają przede wszystkim nasiona dyni. Dobre efekty spożywania nasion odnotowano u dzieci, które mają problemy z nocnym trzymaniem moczu, natomiast nastolatkom pomagają w leczeniu trądziku. Pestki dyni, bogate w białko, cenne kwasy tłuszczowe i odmładzające kwasy nukleinowe doskonale sycą apetyt, dlatego warto mieć pod ręką woreczek smacznych pestek, które zastąpią batonik lub czekoladę.
PRZEPISY NA POTRAWY Z DYNI: