FitnessĆwiczenia i dieta mogą uchronić przed chorobą

Ćwiczenia i dieta mogą uchronić przed chorobą

Ćwiczenia i dieta mogą uchronić przed chorobą
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
01.04.2010 20:34, aktualizacja: 31.05.2010 18:24

Zdaniem naukowców z Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem, około jednej trzeciej zachorowań na raka piersi w krajach zachodnich można byłoby uniknąć, gdyby kobiety jadły mniej i ćwiczyły więcej.

Zdaniem naukowców z Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem, około jednej trzeciej zachorowań na raka piersi w krajach zachodnich można byłoby uniknąć, gdyby kobiety jadły mniej i ćwiczyły więcej - informuje agencja AP.

W Barcelonie podczas konferencji dotyczącej raka piersi eksperci zwracali uwagę na wpływ czynników związanych z trybem życia, takich jak waga i aktywność fizyczna, na rozwój choroby.

- To, co dało się osiągnąć poprzez badania screeningowe, zostało już osiągnięte. Teraz należy skoncentrować się także na innych rzeczach - mówił Carlo La Vecchia z Uniwersytetu w Mediolanie.

La Vecchia przytoczył dane Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem wchodzącej w skład WHO, która oszacowała, że od 25 do 30 proc. przypadków raka piersi ma bezpośredni związek z nadwagą i brakiem aktywności fizycznej.

Podobną opinię wyraziła dr Michelle Holmes z Uniwersytetu Harvarda. Badaczka zaznaczyła, że wbrew opinii wielu osób, ryzyko raka piersi nie zależy od genów w większym stopniu niż od czynników związanych z trybem życia.

Z badań wynika, że w 2008 roku na raka piersi zachorowało blisko 421 tys. Europejek, a 90 tys. zmarło z jego powodu (w USA w ubiegłym roku odnotowano 190 tys. nowych zachorowań i 40 tys. zgonów). Cztery lata temu naukowcy obliczyli, że ryzyko rozwoju tej choroby jest o około 60 proc. większe u kobiet otyłych. W wielu przypadkach na rozwój raka piersi wpływa estrogen, hormon wytwarzany w tkance tłuszczowej. Większa ilość tłuszczu przekłada się zatem na wyższe ryzyko zachorowania - wyjaśniają eksperci, dodając, że świadomość tej zależności jest szczególnie ważna dla młodych kobiet, które powinny wcześniej starać się zapobiegać otyłości.

American Cancer Society (ACS) zaznacza, że związek nadwagi z ryzykiem raka piersi jest dość złożony. Choć ryzyko wzrasta u kobiet, które przybierają na wadze w wieku dorosłym, nie zmienia się ono u pań, które miały nadwagę już w dzieciństwie. Według ekspertów ACS, zmiana trybu życia może pomóc zredukować ryzyko. Zalecają oni od 45 do 60 minut ćwiczeń przez przynajmniej pięć dni w tygodniu i zmniejszenie spożycia alkoholu.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także