Czas na Białowieżę!

Czas na Białowieżę!

Czas na Białowieżę!
09.10.2007 12:57, aktualizacja: 25.06.2010 14:56

Białowieża – niewielka miejscowość w sercu Puszczy Białowieskiej. To wyjątkowy krajobraz styku kultur i religii otoczonych dziką przyrodą najstarszego w Polsce
– Białowieskiego Parku Narodowego.

Białowieża – niewielka miejscowość w sercu Puszczy Białowieskiej. To wyjątkowy krajobraz styku kultur i religii otoczonych dziką przyrodą najstarszego w Polsce – Białowieskiego Parku Narodowego.

Białowieski Park Narodowy chroni najlepiej zachowany fragment ostatniego na niżu Europy lasu naturalnego, o cechach lasu pierwotnego. Dowodami wyjątkowych walorów Białowieskiego Parku Narodowego było wpisanie go w 1977 r. przez UNESCO na listę rezerwatów biosfery M&B, a w 1979 r. na listę światowego Dziedzictwa Ludzkości. W 1997 r. BPN, jako pierwszy w Polsce, został wyróżniony Dyplomem Europy.

Symbolem Parku i Puszczy Białowieskiej jest żubr - największy ssak i największa atrakcja przyciągająca turystów. Można go zobaczyć w położonym w odległości 3 km od Białowieży Rezerwacie Pokazowym Żubrów. Został utworzony w 1936 roku celem prowadzenia prac restytucyjnych nad konikami typu tarpana.

Po II wojnie światowej wydzielono w nim zagrodę dla żubrów i udostępniono do zwiedzania turystom. Obecnie w oddzielnych zagrodach prezentowane są ssaki kopytne Puszczy, a więc prócz żubrów także jelenie, sarny, dziki i łosie oraz koniki polskie typu tarpana, krzyżówki żubra z bydłem domowym, tzw. żubronie oraz w osobnej wolierze wilki.

Najcenniejszą częścią Białowieskiego Parku Narodowego z zachowanymi najstarszymi drzewostanami jest Obszar Ochrony Ścisłej. Na jego terenie obowiązuje całkowite zaniechanie ingerencji człowieka w stan ekosystemów i składników przyrody. Ze względu na wartościowość tego terenu – wstęp do niego możliwy jest jedynie z przewodnikiem. Na spacer można wybrać się do zabytkowego Parku Pałacowego.

Park w typie ogrodu angielskiego założony został pod koniec XIX w. wg projektu Walerego Kronenberga przy pałacu rosyjskich carów, przyjeżdżających tu na polowania. Dla osiągnięcia szybszego efektu posadzono w parku od razu starsze drzewa. Na dnie doliny rzeki Narewki płynącej u podnóży parkowego wzgórza wykopano stawy, które urozmaicają krajobraz Parku. Na terenie Parku znajduje się szereg budynków z końca XIX w. m.in. obelisk upamiętniający łowy Augusta III Sasa w 1752 r., zabytkowy dworek z 1845 r. – obecnie siedziba Ośrodka Edukacji Przyrodniczej BPN-u.

W miejscu niegdysiejszego carskiego pałacu obecnie znajduje się Muzeum Przyrodniczo-Leśne Białowieskiego Parku Narodowego. Muzeum jest wyjątkowo nowoczesnym obiektem. Zostało zaprojektowane przez grupę specjalistów w dziedzinie przyrody, architektury i sztuki, co zostało zauważone przez fachowców zajmujących się muzealnictwem. Wszystko jest eksponowane za pośrednictwem dioram, co pozwala wykorzystać środki ekspresyjnego przekazu - światło, dźwięk, przestrzeń. Zastosowane multimedialne rozwiązania w przekazie informacji pozwalają w ciekawy i przyjemny sposób zapoznać się z prezentowanymi zagadnieniami. Architektura wnętrza oparta na planie spirali, ukształtowanie podłogi, przyciemnione światła, efekty dnia i nocy, odgłosy puszczy sprawiają, że po przekroczeniu progu wystawy wydaje się, że znajdujemy się w środku dziewiczego lasu. Czas spędzony w muzeum mija bardzo szybko, pozostawiając niezapomniane wrażenia.

Bliskość puszczy oraz szereg szlaków turystycznych zachęca do aktywnego wypoczynku. Można wędrować Szlakiem Dębów Królewskich, kładką „Żebra Żubra” lub odwiedzić niezwykłe, legendarne „Miejsce Mocy”. Wg niektórych badaczy jest to miejsce kultu Prasłowian, bądź kultur przedsłowiańskich. Jedna z puszczańskich legend mówi o miejscu tajemnym, w którym zbierali się wtajemniczeni, by wykorzystując moc własną i kamieni specjalnie ułożonych w krąg odganiać złe moce i wszelkich wrogów. Nazwa pochodzi od używanego w radiestezji określenia dla obszarów o pozytywnym promieniowaniu.

Białowieża - położona z dala od zgiełku głównych traktów, a jednocześnie zaledwie ok.230 km od Warszawy, zapewnia odwiedzającym spokój i odpoczynek od wielkomiejskiego pośpiechu. Znajdując się u progu Białowieskiego Parku Narodowego stanowi enklawę ciszy i spokoju – tak potrzebnych w dzisiejszych czasach każdemu z nas.

Best Western Hotel Żubrówka ** idealnie wkomponował się w to magiczne miejsce, jakim jest Białowieża. Jest jednym z niewielu obiektów w Polsce, który łączy najwyższy standard oferowanych usług ze wspaniałym położeniem. Goście korzystający z komfortowych warunków wypoczynku i pracy mają jednocześnie możliwość kontaktu z nieskazitelną przyrodą Białowieskiego Parku Narodowego. Oferując Gościom 69 pokoi jedno- i dwuosobowych (także dla osób niepełnosprawnych) oraz 4 luksusowe apartamenty – hotel jest w stanie stworzyć warunki pobytu nie tylko osobom indywidualnym, ale również dużym grupom konferencyjnym.

Hotel zapewnia Gościom szereg atrakcji – oprócz zwiedzania obiektów Białowieskiego Parku Narodowego: Rezerwatu Pokazowego Żubrów, Obszaru Ochrony Ścisłej, Muzeum oraz wielu ścieżek edukacyjnych Goście mają możliwość przejażdżki bryczkami lub wieloosobowymi wozami po puszczańskich ostępach, podróżowania kolejką wąskotorową połączonego z improwizowanym napadem radzieckich służb granicznych, organizacji ogniska w sercu puszczy z pieczeniem dzika. Istnieje możliwość wykupienia wiz do białoruskiej części Puszczy Białowieskiej, pieszo – rowerowe przejście graniczne znajduje się niespełna 5 km od hotelu.

W samym obiekcie skorzystać można z Restauracji Żubrówka – serwującej dania kuchni regionalnej i myśliwskiej, Kawiarni, Klubu Nocnego „Carski Buduar” – w którym można spędzić niezapomniany wieczór. Rodziny z dziećmi skorzystają z pokoju zabaw dla milusińskich oraz placu zabaw.
Osoby ceniące relaks i chcące zapomnieć o stresie dnia codziennego mogą odprężyć się w komfortowej atmosferze Centrum SPA. Znajduje się ono na najwyższym poziomie, gdzie nie docierają żadne odgłosy z hotelu.
W skład wchodzą: sauny, fitness, solarium, gabinety kosmetyczne oraz masażu.
Szeroki wachlarz zabiegów (ponad 40) pielęgnacyjnych na twarz i ciało sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Wszystkie zabiegi są wykonywane przy użyciu ekskluzywnych kosmetyków firmy Pevonia Botanica.

Źródło artykułu:WP Kobieta