Częsty błąd przy oddawaniu moczu. Kluczowa jest "zasada 20 sekund"

Prawidłowe oddawanie moczu jest bardzo ważne dla naszego zdrowia. Chociaż wiele osób nie zastanawia się nad tym, jak robić to poprawnie, specjaliści podkreślają, że istnieją zasady, którymi powinniśmy się kierować. Jedną z nich jest "zasada 20 sekund".

Poprawne oddawanie moczu jest ważne dla zdrowia
Poprawne oddawanie moczu jest ważne dla zdrowia
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

17.09.2023 13:14

Oddawanie moczu, czyli mikcja to jeden z podstawowych procesów życiowych człowieka. Optymalnie powinniśmy oddawać mocz około 4-7 razy w ciągu dnia. W nocy natomiast prawidłowa jest co najwyżej jedna wizyta w toalecie. Wszystko zależy jednak od tego, jak wiele płynów spożywamy. Zalicza się do nich nie tylko woda, ale również inne napoje, napary, zupy czy chociażby bogate w wodę owoce jak na przykład arbuz.

Prawidłowe oddawanie moczu. Liczy się ta zasada

Prawidłowe oddawanie moczu powinno zajmować odpowiedni czas. Specjaliści opracowali tzw. "zasadę 20 sekund". Studenci inżynierii mechanicznej Georgia Institute of Technology przeprowadzili badania, z których wynikało, że niemal wszystkie ssaki potrzebują średnio 21 sekund na oddanie moczu.

Urolożka dr Janis Miller podkreśliła, żeby zaokrąglić ten czas do 20 sekund i sprawdzać, czy opróżnianie pęcherza zajmuje nam tyle czasu. Dzięki temu łatwo możemy się przekonać, czy mamy prawidłowe nawyki. Jeśli mikcja zajmuje dużo krócej, może to oznacza, że pijemy niewystarczającą ilość płynów lub chodzimy do toalety częściej niż powinniśmy. Jeśli natomiast oddawanie moczu trwa dłużej, być może nie robimy tego wystarczająco często.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Pęcherz nauczyciela" to częsty problem

Prawidłowe oddawanie moczu to także inne ważne zasady, o których powinniśmy pamiętać dla naszego zdrowia. Urolodzy podkreślają, że podczas tej czynności nie wolno się spieszyć ani przeć na pęcherz. Po tym, jak usiądziemy na toaletę, należy się rozluźnić i pozwolić, żeby mocz swobodnie popłynął.

Częste wstrzymywanie moczu to również bardzo zła praktyka. Może to oznaczać posiadanie tzw. "pęcherza nauczyciela" - powstaje on wtedy, gdy nie opróżniamy pęcherza przez wiele godzin, przez co zaczyna on nadmiernie się rozciągać i działać nieprawidłowo. Złą praktyką jest również oddawanie moczu "na zapas", na przykład kiedy mamy wyjść z domu, ale akurat nie czujemy potrzeby wyjścia do toalety.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (69)