Oddajesz mocz "na zapas"? Ekspertka bije na alarm

Fizjoterapeutka zaapelowała, by nie sikać "na zapas"
Fizjoterapeutka zaapelowała, by nie sikać "na zapas"
Źródło zdjęć: © Adobe Stock, TikTok | thepelvicdancefloor

23.06.2023 21:36, aktual.: 23.06.2023 21:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dr Alicia Jeffrey-Thomas, fizjoterapeutka zajmująca się m.in. leczeniem mięśni dna miednicy, wystosowała w mediach społecznościowych pewien apel. Chodzi o związany z oddawaniem moczu błąd, który może popełniać wiele osób.

Specjalistka opublikowała na TikToku odpowiedź na nagrany przez pewnego influencera filmik. Mężczyzna sugerował w nim, aby zawsze korzystać z toalety, gdy nadarzy się ku temu okazja, niezależnie od tego, czy w danym momencie np. chce się komuś oddać mocz czy jeszcze ta podstawowa potrzeba nie jest ogromna.

Stanowczy komentarz fizjoterapeutki uroginekologicznej

Dr Alicia Jeffrey-Thomas, prowadząca na TikToku profil "The Pelvic Dance Floor", regularnie dzieli się z obserwatorami wiedzą z zakresu fizjoterapii uroginekologicznej, pokazując m.in. jak dbać o układ moczowy. Na odpowiadającym influencerowi nagraniu dokładnie wyjaśniła, dlaczego nie powinno się "sikać na zapas".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ekspertka narysowała na kartce pęcherz i zaznaczyła trzy linie, które - jak podkreśliła - odzwierciedlały trzy poziomy odczuwania potrzeby oddawania moczu. Najniżej nakreślona linia to pułap, w którym po prostu zaczyna się mieć świadomość, że w pęcherzu zaczął zbierać się mocz. Druga linia, naszkicowana nieco ponad połową objętości narządu to moment, w którym zwykle zaczyna się planowanie skorzystania z toalety. Z kolei trzecia, zaznaczona najwyżej, to punkt, który mobilizuje do szybkiego oddania moczu.

Dlatego nie powinno się "sikać na zapas"?

Następnie wytłumaczyła, dlaczego korzystanie z toalety za każdym razem, gdy jest taka możliwość, nie jest dobra dla organizmu. Jak zaznaczyła - każda taka wizyta przesuwa granice odczuwania potrzeby oddania moczu i powoduje, że moment "paniki" pojawia się szybciej, nawet gdy pęcherz nie jest pełny.

Pod filmikiem pojawiło się wiele komentarze, w których użytkownicy TikToka dziękowali za przekazaną wiedzę. Wiele osób nie zdawało sobie sprawy z konsekwencji takiego korzystania z toalety.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta