Częsty błąd w pielęgnacji włosów. Warto o tym pamiętać przed spaniem
Włosy są naszą wizytówką i często odzwierciadlają stan naszego zdrowia. Co robić, aby poprawić ich kondycję i sprawić, by lśniły i zdrowo wyglądały? - Najważniejsze w pielęgnacji włosów są odpowiednio dobrane kosmetyki. Warto zwracać uwagę, aby dobierać je pod konkretny typ włosa - podkreśla stylistka fryzur, Martyna Supeł.
04.05.2023 | aktual.: 24.05.2023 09:20
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Patrycja Ceglińska-Włodarczyk, dziennikarka Wirtualnej Polski: Wiele pań marzy o gęstych i lśniących włosach. Czy każda z pań może osiągnąć takie efekty odpowiednią pielęgnacją?
Martyna Supeł, stylistka fryzur: Zazwyczaj gęstość włosów jest uwarunkowana genetycznie. Po prostu rodzimy się z bardziej lub mniej gęstymi włosami. Natomiast jeśli chodzi o połysk, to rzeczywiście często jesteśmy w stanie uzyskać taki efekt poprzez odpowiednią pielęgnację w domu bądź w salonie fryzjerskim. Wszystko to kwestia odpowiednio dobranych kosmetyków, ale też suplementacji czy nawodnienia organizmu. Mówi się, że nasze włosy to odbicie lustrzane tego, co dzieje się w naszym organizmie.
Co jest najważniejsze w pielęgnacji włosów? Na co warto zwrócić uwagę?
Najważniejsze w pielęgnacji włosów są odpowiednio dobrane kosmetyki. Warto zwracać uwagę, aby dobierać je pod konkretny typ włosa. Na pewno nie można sugerować się tylko poleceniami koleżanek, bo mogą mieć one zupełnie innych typ czy rodzaj włosa. Z opowieści klientek słyszę, że często sugerują się opinią znajomych przy wyborze produktów. Należy jednak pamiętać, że każdy włos potrzebuje czegoś innego.
Kolejną bardzo ważną kwestią w pielęgnacji włosów jest również nasz sposób odżywiania się, suplementacja, to ile pijemy wody i jak o siebie dbamy. Zdrowa dieta to podstawa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czego unikać, aby włosy lepiej wyglądały?
Wszelkie niedobory składników odżywczych będą miały odbicie w wyglądzie naszych włosów. Przede wszystkim powinniśmy unikać w swojej diecie pożywienia, które nie dostarcza nam odpowiedniej ilości witamin, żelaza, białka czy kwasów omega, ponieważ to one mają największy wpływ na jakość oraz zdrowie naszych włosów.
Wspomniałaś też o suplementacji.
Suplementacja jest również bardzo ważna w procesie posiadania zdrowych, pięknych włosów. Zanim zaczniemy je brać, musimy wiedzieć, jakie niedobory mamy, czego nam potrzeba oraz jak i czym je uzupełniać. Przed rozpoczęciem takiej suplementacji bardzo ważne jest zrobienie odpowiednich badań i skonsultowanie się ze specjalistą. Jeśli chcemy posiadać zdrowe włosy, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na żelazo, białko, cynk, witaminę A, witaminę C, kwasy tłuszczowe omega 3.
Eksperci podkreślają też kwestię dokładnego mycia skóry i oczyszczania włosów. Od dłuższego czasu bardzo popularną metodą mycia jest metoda OMO. Na czym ona polega?
Osobiście jestem zwolenniczką mycia włosów metodą OMO. Jest to wieloetapowe mycie włosów. Pierwsze "O" – nakładamy odżywkę na długość włosów. "M"- mycie szamponem. Drugie "O" – odżywka po myciu. W skrócie: odżywka-szampon-odżywka. Myślę, że ta metoda mycia włosów robi furorę ze względu na efekty, jakie przynosi. Przy jej regularnym stosowaniu możemy zauważyć poprawę jakości włosów, czy ich wyglądu.
Zbliża się sezon komunijno-weselny. Czy są teraz jakieś fryzury na topie? Jakie obowiązują trendy?
W tym sezonie zdecydowanie króluje naturalność, lekkość, zwiewność. Zdecydowana większość klientek decyduje się fryzury luźne, nienachalne. Jest również cała rzesza fanek gładkich fryzur. Popularnością cieszą się lekkie fale, delikatne koki wyglądające jak te zrobione od niechcenia oraz gładkie koki i kitki. To must have tego sezonu.
A jakie fryzury na co dzień sprawdzą się przy rzadkich włosach?
W przypadku rzadkich włosów najlepiej sprawdzą się proste cięcia i równa długość. Jeśli chodzi o stylizacje takich włosów, to im mniej, tym lepiej. Takie włosy nie lubią obciążania i tapiru oraz wysokich temperatur. Na rynku jest teraz wiele kosmetyków do stylizacji tego rodzaju włosów. Najfajniej na co dzień sprawdzi się jednak lekkie modelowanie czy delikatne spięcie włosów.
Blondynki z kolei narzekają na suche i łamliwe końcówki. Czy można temu jakoś zaradzić?
Suche i łamliwe włosy u blondynek to częsta przypadłość. Z reguły jasne włosy są cieńsze niż te ciemne. Kosmetyki do takich włosów powinny być więc dobierane niezwykle starannie, podobnie jak różnego rodzaju zabiegi. Najważniejsza jest jednak pielęgnacja oraz zabezpieczanie włosów przed różnymi uszkodzeniami czy wysoką temperaturą. Wiele pań o tym zapomina, ale przed pójściem spać warto podsuszyć włosy. Mokre są bardziej podatne na uszkodzenia. Warto też pamiętać o spożywaniu dużej ilości wody.
Przy wyborze kosmetyków do pielęgnacji mniej znaczy więcej?
Największą uwagę przy wyborze kosmetyków musimy zwrócić na to, do jakich włosów są one przystosowane i jakie dany włos ma potrzeby w momencie ich dobierania. Najlepiej zwrócić się po poradę do zaufanego stylisty, który dobrze zna włosy i ich potrzeby. W przypadku kosmetyków pielęgnacyjnych rzeczywiście dobrze sprawdzi się idea, że im mniej, tym lepiej. Bo tak jak nie najemy się na zapas, tak nie odżywimy na zapas swoich włosów.
Wiele kobiet w ramach oszczędności samodzielnie farbuje włosy drogeryjnymi farbami. Czy to dobre rozwiązanie dla kondycji naszych włosów?
Jeśli zależy nam na zdrowych włosach i odcieniu, o jakim marzymy, nie jest to najlepsze rozwiązanie. W przypadku farb profesjonalnych mamy większe możliwości. Dzięki zwiększonej liczbie kolorów możemy dobrać idealny odcień, fryzjer dokładniej też zaaplikuje farbę. Poza tym profesjonalne kosmetyki są zdecydowanie trwalsze. Drogeryjne farby - szczególnie w odcieniach blond - mają zazwyczaj w komplecie bardzo wysoki oksydant (woda utleniona - przyp. red.). W przypadku farb profesjonalnych dobieramy go sami, dlatego jest to bezpieczniejsze dla włosa.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!