Czy można gotować wodę dwa razy? Oto co się z nią stanie

W internecie można przeczytać ostrzeżenia, aby nie pić dwa razy zagotowanej wody. Podobno tworzą się w niej szkodliwe dla ludzi związki. Czy to przekonanie jest prawdziwe? Wyjaśniamy wszelkie wątpliwości.

Czy można gotować wodę wielokrotnie?
Czy można gotować wodę wielokrotnie?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | PODYUK_OLEG

23.11.2023 | aktual.: 23.11.2023 10:37

Trudno powiedzieć, skąd wziął się pomysł, że podwójne zagotowana woda szkodzi. Gotowanie to przecież podstawowa metoda poprawiania jej jakości, pozwala pozbyć się drobnoustrojów, które nie są w stanie przeżyć temperatury wrzenia. Przegotowana woda ulega też zmiękczeniu – część związków mineralnych (zwłaszcza związków wapnia i magnezu) wytrąca się w postaci kamienia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Temperatura wrzenia zabija bakterie i wirusy

Gotowanie miało zasadnicze znaczenie, gdy dostępna dla ludzi woda była o wiele bardziej niż dzisiaj zanieczyszczona. Można wprost powiedzieć, że ratowało życie – zatrucia spowodowane spożyciem brudnej, skażonej mikroorganizmami cieczy było w dawnych czasach dość powszechne. Obecnie mamy dostęp do wody już wcześniej uzdatnionej i czystej bakteriologicznie, którą można spożywać prosto z kranu. Nie trzeba jej gotować, o ile oczywiście nie planujemy zaparzyć herbaty czy kawy.

Co z podwójnym gotowaniem? Czy naprawdę szkodzi zdrowiu człowieka, a jeśli tak, to w jaki sposób? Najnowsze badania i opinia ekspertów raz na zawsze wyjaśniają wszelkie wątpliwości.

Gotować dwa razy można, a nawet trzeba

Tematem zainteresowali się naukowcy z niemieckiego Instytutu Freseniusa, których wnioski cytuje "Berliner Kurier". Eksperci raz na zawsze uporali się z krążącym po internecie mitem: woda zagotowana dwa razy (a nawet trzy czy cztery) absolutnie nie szkodzi zdrowiu. Ciecz pozostaje taka sama, jej skład się nie zmienia, a już na pewno w procesie nie wytwarzają się żadne szkodliwe substancje.

Wodę nie tylko można zagotować dwa razy, ale nawet trzeba, jeśli np. długo stała w czajniku. Wówczas mogły już rozwinąć się w niej nowe bakterie. W takim przypadku doprowadzenie do wrzenia skutecznie je zneutralizuje i woda ponownie będzie bezpieczna do spożycia. Nie ma co bać się wody ani słuchać dziwnych przesądów zaczerpniętych z internetu. Lepiej ufać nauce i zdrowemu rozsądkowi.

Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (50)