Blisko ludziCzy pigułka odbiera ochotę na seks?

Czy pigułka odbiera ochotę na seks?

Czy pigułka odbiera ochotę na seks?

Część kobiet biorących tabletki hormonalne, częściej ma ochotę na seks, bo uwalniają je od strachu przed niechcianą ciążą. U innych jednak ta metoda antykoncepcji zmniejsza pożądanie.

Część kobiet biorących tabletki hormonalne, częściej ma ochotę na seks, bo uwalniają je od strachu przed niechcianą ciążą. U innych jednak ta metoda antykoncepcji zmniejsza pożądanie.

Pod względem potrzeb seksualnych, każda kobieta jest inna, bo libido zależy od wielu czynników. Poczynając od wrodzonych predyspozycji, a na wychowaniu kończąc. Nie bez znaczenia jest też wiek kobiety, jej stan zdrowia, a także doświadczenia życiowe, które mogą powodować zahamowania seksualne. I w końcu na libido może mieć też wpływ rodzaj stosowanej antykoncepcji.

1 / 5

Kiedy pigułka odbiera ochotę na seks?

Obraz
© www.sxc.hu

Część kobiet stosujących tabletki hormonalne narzeka, że zmniejszają one ich libido. Może się tak dziać prawdopodobnie dlatego, że blokują one owulację, a to właśnie w tym czasie organizm wydziela najwięcej estrogenów, a co za tym idzie, libido jest najwyższe.

Libido może też spaść, kiedy pigułka jest źle dobrana. Zdarza się, że tabletki mają za dużą dawkę gestagenu lub zbyt niską estrogenu. Niektóre kobiety decydują się na taki rodzaj antykoncepcji także ze względu na inne działanie pigułek, które nie tylko zapobiegają ciąży, ale też poprawiają cerę u osób z problemami trądzikowymi, a nawet przeciwdziałają wypadaniu włosów. Jednocześnie jednak blokują działanie testosteronu, a to ten hormon w znacznym stopniu odpowiada za apetyt na seks.

2 / 5

Pigułka a libido

Obraz
© www.sxc.hu

Nie oznacza to jednak jeszcze, że trzeba definitywnie rezygnować z antykoncepcji hormonalnej.

- Prawidłowo dobrane środki antykoncepcyjne nie powodują spadku libido – uważa Radosław Jerzy Utnik, psycholog-seksuolog, członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. - Jednak podobnie jak w przypadku każdego leku, mogą wystąpić niepożądane reakcje indywidualne. Dlatego też nie zawsze udaje się dobrać właściwy preparat już za pierwszym razem. Preparaty różnego typu mają różny skład hormonalny i w różny sposób wpływają na aktywność przysadki mózgowej – co może mieć wpływ na zmiany w odczuwaniu popędu seksualnego.

Radosław Jerzy Utnik radzi, by w takich przypadkach poprosić ginekologa o zmianę preparatu na inny.

3 / 5

Pigułka a libido

Obraz
© www.sxc.hu

Innym powodem dla którego pigułki mogą zaburzać życie seksualne jest to, że czasami powodują wysuszenie pochwy, co utrudnia stosunek. Wtedy można zastosować żele nawilżające, dostępne w aptekach bez recepty.

Jeśli po pigułkach zauważymy niekorzystne zmiany, możemy zastanowić się nad innymi środkami antykoncepcyjnymi, np. spiralą domaciczną. Warto jednak wiedzieć, że pożądanie nie zawsze wraca chwilę po odstawieniu tabletek. Czasami trzeba na nie poczekać kilka miesięcy.

4 / 5

Libido rośnie

Obraz
© www.sxc.hu

Znaczna część kobiet, które stosują antykoncepcje hormonalną twierdzi jednak, że ich ochota na seks wzrosła. Nie muszą bowiem obawiać się nieplanowanej ciąży. Stosowanie kalendarzyka małżeńskiego często nie daje dostatecznego poczucia bezpieczeństwa i pewności, że nie dojdzie do zapłodnienia. Podczas kiedy antykoncepcja hormonalna zapewnia prawie stuprocentową ochronę przed niechcianą ciążą.

5 / 5

Pigułka a libido

Obraz
© www.sxc.hu

Stosowanie prezerwatyw sprawdza się w przypadku przelotnych kontaktów, gdyż chroni przed chorobami przenoszonych drogą płciową i podwyższa przez to poczucie bezpieczeństwa. W stałych związkach bywa różnie: część par korzysta z prezerwatyw, gdyż ceni brak konieczności pamiętania o pigułkach albo nie mogą ich stosować, zaś z zakładania prezerwatywy uczyniło element gry erotycznej, innym natomiast jej zakładanie burzy romantyczną atmosferę. I w końcu, kiedy zaczynają brać pigułki, mogą rozwinąć skrzydła. Inną zaletą stosowania tabletek hormonalnych jest uregulowanie cyklu miesiączki, które stają się mniej bolesne i mniej obfite.

Warto pamiętać też, że pigułki najczęściej nie mają wpływu na jakość życia seksualnego. Większe znaczenie ma to, czy mamy udany związek z kochającym partnerem.

Tekst: Monika Doroszkiewicz

antykoncepcjalibidoseks

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (86)