FitnessCzy twoje sutki są zdrowe?

Czy twoje sutki są zdrowe?

Czy twoje sutki są zdrowe?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

22.06.2011 13:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wszelkie nieprawidłowości w wyglądzie piersi zawsze budzą nasze zaniepokojenie. A gdy dochodzi do tego ból, zazwyczaj myślimy o najgorszym. Tymczasem guzki czy zgrubienia nie zawsze muszą mieć charakter złośliwy i prowadzić do nowotworu piersi. Część zmian to zmiany mastopatyczne, które występują u wielu kobiet, a przyczyną ich są przede wszystkim zaburzenia hormonalne.

Wszelkie nieprawidłowości w wyglądzie piersi zawsze budzą nasze zaniepokojenie. A gdy dochodzi do tego ból, zazwyczaj myślimy o najgorszym. Tymczasem guzki czy zgrubienia nie zawsze muszą mieć charakter złośliwy i prowadzić do nowotworu piersi. Część zmian to zmiany mastopatyczne, które występują u wielu kobiet, a przyczyną ich są przede wszystkim zaburzenia hormonalne.

Terminem mastopatii określa się „nieprawidłowości związane z sutkiem” (masto-sutek, patia - patologia, czyli nieprawidłowość). W piersi, na skutek zwyrodnienia tkanki gruczołowej, powstaje tkanka włóknista oraz torbiele, czyli pęcherzyki wypełnione płynem. Zazwyczaj zmiany mastopatyczne pojawiają się u pań między 30. a 50. rokiem życia.

Często pierwszym ich sygnałem jest ból piersi. Szczególnie przed miesiączką przybiera on na sile, a pierś staje się obrzmiała i tkliwa. Niekiedy możesz namacać też w piersi zgrubienia czy nawet guzki, które się przesuwają. Może pojawić się też wydzielina z sutka. Zmiany mogą powstać tylko w jednej piersi, ale mogą wystąpić też w obu, mogą się zwiększać lub zmniejszać, a w okresie menopauzy stopniowo zanikają.

Co jest przyczyną?

Chociaż nie jest ona do końca znana, uważa się, że za mastopatyczne zmiany w piersiach odpowiadają zaburzenia hormonalne, do jakich dochodzi w organizmie kobiety. Dzieje się tak, gdy produkuje on zbyt dużo estrogenu w stosunku do progesteronu. Na skutek nadmiernej produkcji estrogenu powstają zmiany w gruczole piersiowym. Komórki pęcherzyków i przewodów mlecznych nadmiernie się rozmnażają i dochodzi do rozrostu tkanki łącznej.

Dodatkowy wpływ na rozwój mastopatii mogą mieć męskie hormony płciowe oraz prolaktyna (hormon pobudzający produkcję mleka) i hormony tarczycy. Bardziej narażone są też panie, które palą papierosy i odżywiają się produktami z wysoką zawartością tłuszczu. U młodych pań, które chorują na cukrzycę, mastopatię może powodować stosowanie leków przeciwcukrzycowych. Jej objawem są bolesne, nieregularne zgrubienia w piersiach, które przesuwają względem podłoża.

Jak leczyć mastopatię?

Każda nieprawidłowość w piersi: czy będzie to guzek, ból czy wydzielina, wymaga wizyty lekarza i zbadania przez specjalistę. Oprócz badania palpacyjnego, lekarz może zlecić USG piersi, a w uzasadnionych przypadkach, aby wykluczyć zmiany o charakterze nowotworowym, mammografię, biopsję cienkoigłową.

Na szczęście w zmianach mastopatycznych tylko w 5 proc. przypadków stwierdza się występowanie komórek, które mogą przekształcić się w komórki rakowe. W przypadku diagnozy, że mamy do czynienia z mastopatią, leczenie polega na łagodzeniu objawów. Przy lżejszych dolegliwościach stosuje się leki przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Jeśli oznaczenie poziomu hormonów świadczy o zaburzeniach hormonalnych, leczenie polega na przywróceniu równowagi hormonalnej.

W leczeniu zmian mastopatycznych istotną rolę odgrywa dieta. Powinna być ona bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3, warzywa, owoce i rośliny strączkowe. Nieprzyjemne dolegliwości mogą nasilać kawa, tłuszcze zwierzęce, palenie papierosów i stres. Jeśli masz piersi, w których występują zmiany mastopatyczne, powinnaś pamiętać o regularnej profilaktyce antynowotworowej i wykonywaniu USG i mamografii (USG raz na 6 miesięcy, a po 40. roku życia mammografia raz na rok). Gdy w piersiach występuje sporo zgrubień czy guzków, łatwo możesz przeoczyć niebezpieczną zmianę podczas samobadania.

mpi/(kg)