FitnessCzy umiesz rozpoznać raka narządów rodnych?

Czy umiesz rozpoznać raka narządów rodnych?

Czy umiesz rozpoznać raka narządów rodnych?
Źródło zdjęć: © 123RF
27.09.2012 11:04, aktualizacja: 09.10.2012 10:41

Według najnowszych badań, większość kobiet nie jest świadoma tego, że objawy nowotworu narządów płciowych nie zawsze są związane z układem rozrodczym. Ból pleców lub wzrost częstotliwości oddawania moczu mogą być związane z rakiem!

Według najnowszych badań, większość kobiet nie jest świadoma tego, że objawy nowotworu narządów płciowych nie zawsze są związane z układem rozrodczym. Ból pleców lub wzrost częstotliwości oddawania moczu mogą być związane z rakiem! Jakie sygnały najczęściej ignorujemy? Kiedy koniecznie musimy udać się do lekarza?

Wyróżniamy pięć nowotworów występujących w obrębie narządów rozrodczych: rak szyjki macicy, jajnika, macicy, pochwy i sromu, przy czym badania przesiewowe zalecane są jedynie w przypadku raka szyjki macicy. Tymczasem wczesne rozpoznanie przez kobietę symptomów nowotworu i konsultacja z lekarzem mogą okazać się kluczowe dla rezultatów dalszego leczenia.

„Nasze badania pokazują, że istnieje potrzeba rozprzestrzeniania informacji na temat objawów raka narządów rodnych, które powinny skłonić pacjentki do wizyty u lekarza” – mówi Cynthia Gelb, specjalista ds. promocji zdrowia w amerykańskim Centrum Kontroli i Prewencji Chorób.

„Wiele spośród objawów tych nowotworów jest powszechnych także w przypadku mniej poważnych schorzeń ginekologicznych”, mówi Gelb. Jedyny sposób, aby dowiedzieć się, co jest przyczyną danej dolegliwości, to wizyta u specjalisty.

Objawy nowotworu narządów rodnych

Według Narodowego Instytutu Nowotworów w 2012 roku w Stanach Zjednoczonych zdiagnozowano 90 tys. przypadków raka narządów rodnych, z czego ponad połowa to rak szyjki macicy. Około 30 tys. kobiet umrze na tego typu nowotwór w tym roku, przy czym rak jajnika będzie przyczyną około połowy tych zgonów.

Dla potrzeb swoich badań naukowcy przepytali 132 kobiety w wieku od czterdziestu do sześćdziesięciu lat z dużych amerykańskich miast: Chicago, Los Angeles, Miami i Nowego Jorku. Badane panie naukowcy podzielili na grupy dyskusyjne liczące po pięć-siedem osób. Każda z kobiet otrzymała listę ośmiu najważniejszych objawów raka narządów rodnych. Lista ta nie zawierała jednak informacji, że są to symptomy raka i moderator dyskusji nie używał w trakcie sesji słowa „objawy”.

Każda z uczestniczek miała za zadanie określić, które oznaki problemów ginekologicznych odnoszą się do jej przypadku. Grupa natomiast próbowała ustalić, co może być przyczyną danych objawów. Dla większości kobiet najważniejszymi symptomami problemów ginekologicznych okazały się niespodziewane krwawienie oraz wydzielina z pochwy, z czego większość stwierdziła, że to oznaka „czegoś poważnego”. Jednakże tylko niektóre z uczestniczek dyskusji wskazały powyżej wymienione problemy jako symptomy rozpoznawcze raka narządów rodnych.

Wiele spośród badanych jako poważny objaw problemów zdrowotnych wskazało zmianę w wyglądzie sromu, jednak nie wszystkie uczestniczki powiązały tę przypadłość z rakiem. Ponadto niewiele kobiet powiązało ból lub ucisk w okolicach miednicy z możliwością wystąpienia nowotworu narządów rodnych. Spośród wymienionych na liście objawów, pięć nie zostało prawie wcale rozpoznanych jako symptomy nowotworu: swędzenie lub pieczenie w okolicach sromu, bóle pleców lub brzucha, długotrwałe zmęczenie, nieregularne bądź zbyt częste oddawanie moczu oraz wzdęcia.

„Wszystkie spośród tych pięciu objawów występują dość często także wśród zdrowej części populacji i z reguły nie są podstawą do natychmiastowej wizyty u lekarza”, mówi Gelb. „Wielu ludzi czuje ciągłe zmęczenie, wzdęcia mogą pojawić się u zdrowych kobiet, szczególnie w czasie miesiączki, natomiast częste bądź nieregularne oddawanie moczu zdarza się nierzadko u kobiet po menopauzie”.

Co jest normalne?

Kobieta powinna wiedzieć, co dla jej organizmu jest zjawiskiem normalnym. Musisz orientować się, jak długo trwa u ciebie miesiączka i jakie dolegliwości jej towarzyszą, czy np. normalnym objawem jest ból pleców bądź ciągłe uczucie sytości. Wszelkie zmiany w obfitości krwawienia miesiączkowego i w regularności jego występowania są podstawą do natychmiastowej wizyty u ginekologa. W przypadku innych dolegliwości, takich jak np. wzdęcia, zaleca się konsultację z lekarzem, jeżeli nie ustąpiły one w ciągu dwóch tygodni.

W czasie eksperymentu okazało się, że wiele spośród uczestniczek sesji nie konsultowało się z lekarzem, pomimo iż niepokojące objawy występowały przez okres dłuższy niż dwa tygodnie.

„Niektóre z uczestniczących w badaniu kobiet żyły latami z tymi dolegliwościami, nie szukając pomocy medycznej”, mówi Gelb. „Nawet w przypadku niewyjaśnionych krwawień z pochwy kobiety te nie konsultowały się z ginekologiem, zaś część z nich w ogóle nie rozpoznała tego zjawiska jako objawów chorobowych.” Większość badanych przyznała jednak, że poszukiwała samodzielnie informacji w Internecie. Dlatego też, według Gelb, każda kobieta powinna mieć łatwy dostęp w sieci do informacji z najlepszych, zaufanych źródeł, które przedstawiają dane na podstawie rzetelnych badań naukowych.

„Im wcześniejsze rozpoznanie nowotworu, tym leczenie ma lepsze rokowania”, podkreśla Gelb. „Niestety, większość kobiet nie potrafi rozpoznać pięciu najważniejszych objawów raka”.

Tekst: na podst. Huffingtonpost.com/(mas/sr)

POLECAMY:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (162)
Zobacz także