Czy warto iść na grzyby, gdy pada deszcz? Odpowiedź zaskakuje
Miłośnicy grzybobrania tłumnie ruszyli do lasów. Kiedy można zebrać ich najwięcej? Nie od dziś wiadomo, że grzyby rosną po deszczu. Niektóre gatunki pojawiają się już kilkanaście godzin po ustaniu opadów.
Wrzesień to miesiąc rozpoczynający sezon grzybowy. W lasach pojawiły się już pierwsze koźlarze, prawdziwki, borowiki i maślaki. Wprawne oko dostrzeże także ostatnie pieprzniki jadalne, znane też jako kurki.
Kiedy możemy spodziewać się najwięcej grzybów? Powiedzenie "rosną jak grzyby po deszczu" nie wzięło się znikąd. Opady i wysoka wilgoć sprzyjają pojawianiu się nowych okazów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jadalne grzyby w zimie. Pokazał, co udało mu się znaleźć w lesie
Kiedy rośnie najwięcej grzybów?
Masowy wysyp grzybów zaczyna się we wrześniu, a kończy wraz z nadejściem pierwszych przymrozków. W tym czasie można zebrać opieńki, gąski i lejkowce, zieleniatki, prośnianki, siwki, a także wspomniane maślaki, borowiki, prawdziwki czy koźlarze.
Spotkasz je w lasach liściastych, iglastych i mieszanych. Najczęściej rosną pod drzewami, jednak niektóre gatunki rosną na skraju leśnych polan (np. borowiki). Owocniki najszybciej rozwijają się wtedy, kiedy w lesie panuje wysoka wilgoć. Czy warto zbierać je zaraz po deszczu? Okazuje się, że nie. Grzyby osiągają dojrzałość dopiero po kilkunastu godzinach po opadach deszczu.
Czy warto zbierać grzyby po deszczu?
Jeśli chcesz zebrać jak najwięcej grzybów, zaplanuj wyprawę nie wcześniej niż 12-15 godz. po ustaniu opadów. Wówczas w lesie pojawią się dorodne koźlarze i maślaki, które dojrzewają w ciągu doby. Kurki potrzebują nieco więcej czasu, bowiem wyrastają dopiero po pięciu dniach, podobnie jak podgrzybki. Borowiki i prawdziwki rosną znacznie dłużej. Trzeba na nie poczekać od 7 do 10 dni.
Na co zwrócić uwagę podczas zbierania grzybów? Do kosza wrzucaj dorodne, pachnące i świeże okazy o lśniącej skórce. Zanim zabierzesz je do domu, koniecznie skonsultuj się z doświadczonym grzyboznawcą lub klasyfikatorem grzybów.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. Tutaj będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście swoich znajomych. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl