Czym jest dieta 8‑godzinna? Charakterystyka, zasady i efekty
Dieta 8-godzinna to program odchudzania, którego twórcy zapewniają, że można tracić kilogramy bez większego baczenia na to, co się je. Szczupłą sylwetkę bowiem należy zawdzięczać czasowi, jaki dajemy organizmowi na przetrawienie dostarczonego pokarmu. Jakie są zasady diety 8-godzinnej i jakich efektów można się spodziewać po kuracji odchudzającej?
13.12.2018 | aktual.: 21.01.2019 12:38
Dieta 8-godzinna - kto ją stworzył?
Dieta 8-godzinna nie jest kolejną dietą pełną ograniczeń, restrykcji i listą produktów zalecanych i bezwzględnie zakazanych. Twórcami diety 8-godzinnej są David Zinczenko oraz Peter Moore. David Zinczenko jest redaktorem naczelnym popularnego i uznanego pisma Men’s Health.
Innowacyjny sposób odchudzania się zaproponowany przez autorów zaskoczył wszystkich, a dodatkowo intrygująca okazała się dedykacja na pierwszej stronie książki opisującej dietę. Wedle słów dedykacji, dieta 8-godzinna została stworzona dla przyszłych pokoleń, dla których otyłość miałaby być tylko mrzonką, o której mogą poczytać w książkach historycznych.
Tezy zawarte w publikacji Zinczenko i Moore próbują udowadniać, odwołując się do badań różnorodnych instytucji. Jednak w ich książce nie można znaleźć zbyt wielu wiarygodnych źródeł. Czy mimo wszystko warto zwrócić uwagę na dietę 8-godzinną?
Jakie są zasady 8-godzinnej?
Podstawową zasadą diety 8-godzinnej znanej też jako dieta 8/16 jest założenie, że organizm ludzki powinien przyjmować pokarmy tylko w określonych godzinach w ciągu dnia. Tzw. okno żywieniowe, kiedy można jeść trwa 8 godzin. Pozostałe 16 godzin doby to czas, w którym się pości. Podczas tych 16 godzin można przyjmować jedynie płyny, w tym herbatę czy kawę bez dodatków.
Dietę 8-godzinną można stosować tylko przez 3 dni w tygodniu. Podczas stosowania diety 8-godzinnej nie wolno rezygnować z treningów. Autorzy diety 8-godzinnej zalecają, by wykonywać 8-minutowe treningi polegające na chodzie, biegu czy wyskokach z przysiadu.
O ile autorzy nie ustalają ograniczeń co do wielkości porcji, to zalecają, by spożywać pełnowartościowe pokarmy w racjonalnych ilościach. Zdecydowanie odradzają obżarstwo czy przejadanie się w godzinach okienka żywieniowego. Warto jednak zauważyć, że podczas diety 8-godzinnej można jeść produkty zazwyczaj zakazane na dietach odchudzających, czyli fast-foody czy słodycze.
Efekty diety 8-godzinnej
Twórcy diety 8-godzinnej obiecują, że ścisłe stosowanie się do zasad ich programu żywieniowego pozwala schudnąć do 5 kg w ciągu tygodnia i 10 kg w przeciągu miesiąca. Sami autorzy jednak nie podają odpowiedzi na to, ile można schudnąć, stosując tę dietę przez dłuższy czas.
Wady i zalety diety 8-godzinnej
Dieta 8-godzinna jak każdy inny program żywieniowy ma swoje wady i zalety. Zaletą diety 8-godzinnej jest to, że każdy może komponować swój jadłospis bazując na produktach, które mu smakują lub nie nadwyrężają jego portfela. Dodatkowo dieta 8-godzinna jest dobrą alternatywą dla osób, które nie lubią jeść śniadania lub mają dość nieregularny tryb życia. Zasady diety powodują, że każdy sam decyduje, kiedy zaczyna się 8-godzinne okno żywieniowe, a kiedy przypada post.
Wadą diety 8-godzinnej jest to, co stanowi jej zaletę. Dowolność komponowania posiłków może spowodować poważne niedobory lub nadmiary niektórych składników i minerałów. Brak wiedzy i nieświadomość osób stosujących dietę 8-godzinną może poważnie zaszkodzić organizmowi. Wysokie spożycie produktów przetworzonych czy zawierających dużą ilość cukrów może doprowadzić do cukrzycy, chorób układu sercowo-naczyniowego czy nawet nowotworów.