Trwa ładowanie...

Czym jest HMB i jak stosować? Budowa masy mięśniowej i spalanie tłuszczu z HMB

HMB to suplement diety, który ma wspomagać budowę masy mięśniowej przy jednoczesnym spalaniu tkanki tłuszczowej. Opinie o HMB są podzielone. Jedni chwalą jego skuteczność, a drudzy wyrażają wątpliwości. Jakie są faktyczne właściwości HMB i jakich efektów można się spodziewać po suplementacji?

Czym jest HMB i jak stosować? Budowa masy mięśniowej i spalanie tłuszczu z HMBŹródło: Pixabay.com
d30ww1q
d30ww1q

Co trzeba wiedzieć o HMB?

HMB to krótkołańcuchowy kwas tłuszczowy znany również pod nieco skomplikowaną nazwą beta-hydroksy-beta-metylomaślanu. Ten kwas tłuszczowy jest wytwarzany w organizmie z leucyny, która wchodzi w skład aminokwasów niezbędnych do rozbudowy i wzmocnienia masy mięśniowej.

HMB pod koniec XX wieku zaczął zyskiwać popularność jako środek, który ciała ektomorfików zamienia w umięśnione sylwetki mezomorfików.

Śladowe ilości HMB są wytwarzane w ludzkim organizmie. W niewielkich dawkach, można ten kwas dostarczyć również wraz z pożywieniem. HMB jest składnikiem grejpfrutów, lucerny czy mięsa niektórych ryb. Z racji na znikome ilości tego kwasu w przyrodzie, jeśli chcemy go dostarczać do organizmu, musimy zainwestować w suplementy.

d30ww1q

Komu się poleca HMB?

HMB jest stosunkowo świeżym produktem na rynku suplementów wspomagających budowę masy mięśniowej. Z tego powodu nieliczne badania na jego temat wykazują dość niejasne wnioski. Po pierwsze stosowanie HMB ma sens tylko u osób, które dopiero startują z treningami albo wracają do aktywności fizycznej po dłuższej przerwie.

Suplementacja HMB daje wymierne korzyści podczas 3 pierwszych miesięcy treningu. W przypadku osób, które trenują regularnie od dłuższego czasu, stosowanie HMB jest pozbawione sensu. Nie zauważono bowiem większych zmian przy suplementacji HMB.

Działanie HMB

Jak już zostało wspomniane HMB to suplement dla osób zaczynających treningi. Rozmaite badania tego związku wykazały, że HMB hamuje rozpadanie się tkanki mięśniowej, dzięki działaniom anabolicznym bierze udział w budowie mięśni, obniża poziom cholesterolu, redukuje tkankę tłuszczową oraz zwiększa odporność.

Jednak trenerzy kulturystyki oraz znawcy tematu twierdzą, że tylko pierwsza właściwość HMB jest zgodna z rzeczywistością. Co do pozostałych wymienionych działań, istnieją liczne wątpliwości.

d30ww1q

Jak stosować HMB?

Osoby zaczynające treningi powinny przyjmować ok. 3 g HMB dziennie. Przeprowadzane badania wykazały, że większe dawki tego kwasu tłuszczowego nie powodują osiągania lepszych efektów. Nadmiar przyjętego HMB zostanie wydzielony z moczem, więc nie ma sensu marnować odżywki. Sugeruje się, by HMB przyjmować wraz kreatyna, ponieważ wzmacnia ona działanie związku, powodując przyrost tkanki mięśniowej i redukcję tłuszczu.

Opinie o HMB

Opinie o działaniu i skuteczności HMB są podzielone. Wynika to z niejednoznaczności wyników badań nad tym suplementem. Osoby, które dopiero zaczynają treningi o HMB wypowiadają się pozytywnie, zaznaczając w swoich wypowiedziach, że regularne przyjmowanie tego związku pomogło zbudować masę mięśniową w początkowej fazie treningów.

Wśród negatywnych opinii na temat HMB, przeważają zdania, że bardzo szybko przystosowuje się do nowych obciążeń i już po kilku tygodniach jego antykataboliczne działanie przestaje być widoczne.

d30ww1q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30ww1q