FitnessCzym jest SAA? Skład, działanie, właściwości

Czym jest SAA? Skład, działanie, właściwości

Odżywki białkowe to ważny element diety aktywnego sportowca. Są one niezwykle istotne w budowie mięśni i ich regeneracji. Do bardzo dobrych źródeł białka należy również jedwab, który coraz częściej wykorzystuje się do produkcji suplementów diety. Czym dokładnie są jedwabne aminokwasy SAA i jakie jest ich działanie?

Czym jest SAA? Skład, działanie, właściwości
Źródło zdjęć: © 123RF

12.12.2018 | aktual.: 31.12.2018 12:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czym jest SAA?

SAA, z angielskiego Silk Amino Acids, to substancja składająca się z mieszaniny aminokwasów dobranych naturalnie w odpowiednich proporcjach. SAA jako związek pochodzi z glikoprotein kokonu jedwabnika gatunku Bombyx mori, które pozyskiwane są w procesie hydrolizacji.

Oczywiście sposób i stopień zaawansowania tego procesu jest warunkiem zawartości w nim odpowiednich ilości poszczególnych aminokwasów, dzięki czemu całość jest aktywna biologicznie i ma pozytywny wpływ na organizm, między innymi w przypadku wzmacniania procesów regeneracyjnych zachodzących w ciele człowieka.

SAA - skład

Skład SAA to przede wszystkim repetetywne sekwencje peptydowe, które mają pozytywny wpływ na organizm. Wynikają one de facto z dwóch rodzajów białek: serycyny, znanej także jako klej jedwabny, oraz fibroiny, która bywa potocznie określana mianem jedwabiu. Za ich liczbę i odpowiednie proporcje odpowiada właśnie proces hydrolizacji, który ma wpływ na właściwości SAA i jego zastosowanie w organizmie, głównie pod kątem regeneracji mięśni. Modelowo SAA składa się z następujących aminokwasów:

  • L-alanina - 34,4 proc.;
  • Glicyna - 27,3 proc.;
  • L-seryna - 9,6 proc.;
  • L-walina - 3,5 proc.;
  • L-treonina - 2 proc.

Wszystkie z tych substancji mają oczywiście swoją rolę, co czyni SAA dobrym uzupełnieniem naszej codziennej diety. L-alanina w naszym organizmie odpowiada między innymi za transport azotu z komórek mięśniowych do wątroby, a także za syntezę glukozy z białek i tłuszczów. Alanina pełni też ważną rolę w regulowaniu procesów przemian energetycznych, co jest przydatne z punktu widzenia dużego wysiłku fizycznego.

Glicyna z kolei pomaga nam się rozluźnić i zrelaksować, a także dodaje nam energii i poprawia ogólną kondycję.

Trzecim aminokwasem endogennym z rzędu, a więc takim, który wytwarzany jest samodzielnie przez nasz organizm, jest w tym układzie seryna. Odpowiada ona za syntezę takich związków jak lecytyna, fosfatydyloseryna oraz acetylocholina. Pozostałe dwa aminokwasy, walina i treonina, są już substancjami egzogennymi, a więc nie powstają już one automatycznie w ciele ludzkim.

L-walina odpowiada w tym układzie za procesy regeneracyjne i przemiany anaboliczne, które są jednym z największych atutów SAA. L-treonina z kolei reguluje układy nerwowy, odpornościowy i pokarmowy, a także stanowi jeden z podstawowych substratów w procesie syntezy białek mięśniowych.

SAA - działanie

Działanie SAA zostało potwierdzone w wyniku licznych badań, według których ten zbiór cennych aminokwasów faktycznie poprawia wydolność organizmu i może być pomocny przy długotrwałym wysiłku fizycznym. Oprócz tego pomaga nam on w regeneracji mięśni, co jak wiadomo jest istotnym aspektem sportowego trybu życia. Suplementy diety SAA coraz częściej znajdziemy w sklepach profesjonalnych i warto się nimi zainteresować, bowiem mogą one poprawić nasze sportowe wyniki.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (0)