Czym jest siostrzeństwo? Answear.LAB łączy kobiety w wyjątkowej akcji

Czym jest siostrzeństwo? Answear.LAB łączy kobiety w wyjątkowej akcji

Siostrzeństwo według Answear.LAB
Siostrzeństwo według Answear.LAB
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
27.02.2024 12:24

Siostrzeństwo. Marka Answear.LAB pragnie, by to hasło jednoczące ze sobą kobiety było powszechne i słyszalne. Dlatego wystartowała z wyjątkową akcją. Chodzi o zamieszczenie tego terminu w słownikach, ale nie tylko.

Słowo "siostrzeństwo" oznacza silną relację między życzliwymi sobie kobietami, niekoniecznie ze sobą spokrewnionymi. W latach 60. XX wieku funkcjonowało nawet jako idea polityczna powstała w opozycji do wykluczającego kobiety, często mającego zapędy patriarchalne, "braterstwa".

"Relacja z inną kobietą – zbudowana w bezpiecznej, pozbawionej zawiści i rywalizacji – jest niezwykle cenna. Bije z niej ogromna moc. Żadne inne słowo nie oddaje tego, jak wspaniałe relacje można zbudować w kobiecym kręgu" – mówi Agnieszka Wojnicka, marketing manager marki Answear. LAB.

Nauczymy się siostrzeństwa

Jednak z badania "Siostrzeństwo. Od idei do praktyki" z 2021 roku wynika, że tylko 41 proc. ankietowanych Polek i Polaków dostrzega ideę siostrzeństwa w swoim otoczeniu. Właśnie tu zaczynają się schody, o czym mówi zaangażowana w akcję Answear.LAB pisarka Karolina Sulej.

"Powszechne, rytualne wręcz utyskiwanie na brak kobiecej solidarności nie jest jednak wyssane z palca. Nic dziwnego, wyrosłyśmy przecież w ‘braterstwie’. Nie wychowywano nas ku ‘siostrzeniu się’ ze sobą, ale raczej ku rywalizacji – o stanowisko, o pozycję, o partnera, w lęku, że my wszystkie na pewno się w zaklętym kręgu szczęścia nie pomieścimy i te słabsze muszą zostać wyeliminowane. To klasyczna logika opresji w grupach mniejszościowych – wyjaśniła.

To właśnie dlatego marka Answear.LAB wystartowała ze swoją inicjatywną, która ma na celu rozpowszechnienie słowa "siostrzeństwo", jak i idącej za nim społecznej koncepcji, która ma w sobie mnóstwo ciepła, ale także siły.

Czym jest siostrzeństwo?
Czym jest siostrzeństwo? © Materiały prasowe

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta