Data pierwszej miesiączki a rak piersi
Nastolatki zaczynają miesiączkować w różnym wieku. Wiadomo, że różnice te mają związek z ryzykiem zachorowania, m.in. na raka piersi i rozwojem nowotworu nabłonka macicy.
Wiek, w którym dziewczynki po raz pierwszy miesiączkują jest uwarunkowany genetycznie - informują naukowcy z Wielkiej Brytanii i USA. W pracy opublikowanej na łamach "Nature Genetics" badacze opisali aż 30 wariantów genów związanych z rozpoczęciem pierwszej miesiączki. Nastolatki zaczynają miesiączkować w różnym wieku. Wiadomo, że różnice te mają związek z ryzykiem zachorowania, m.in. na raka piersi i rozwojem nowotworu nabłonka macicy.
Ken Ong z MRC Epidemiology Unit w Cambridge wraz z kolegami z Boston University, deCode genetics w Islandii i Peninsula College of Medicine and Dentistry St Luke's Campus w Exeter analizował wyniki 32 badań genomu pod względem wieku kobiet w momencie rozpoczęcia pierwszej miesiączki. W sumie badaniem objęto 102 533 kobiety.
Naukowcy stwierdzili obecność 30 regionów genomu zaangażowanych w regulację momentu rozpoczęcia cyklu miesiączkowego. Wśród nich znalazły się między innymi 4 regiony związane z indeksem masy ciała (BMI), 3 zaangażowane w utrzymanie równowagi energetycznej organizmu i trzy wpływające na układ hormonalny. (PAP)